Już od 2022 wiele mówiło się o stopniowym usuwaniu wskaźnika WIBOR jako składowej oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Proces ten, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów, ruszył w lipcu 2023 r., kiedy to w ofercie banku ING S.A. pojawiły się pierwsze kredytu ze wskaźnikiem WIRON.
Warto przy tym pamiętać, że usunięcie WIBOR-u w pełni nastąpić ma dopiero w 2025 r. Przed tą datą WIBOR będzie więc w dalszym ciągu wpływał na wysokość oprocentowania wielu polskich kredytów hipotecznych.
Sprawdź: Ile kosztuje Pozew WIBOR
Wskaźnik WIRON – ile wynosi?
Dane dotyczące aktualnych wysokości WIRON oraz jego wartości archiwalnej sprawdzić można na stronie internetowej administratora WIRON tj. GPW Benchmark S.A. (https://gpwbenchmark.pl/). Z informacji opublikowanych przez GPW Benchmark S.A. wynika, że we wrześniu 2023 r. (już po obniżce stóp procentowych przez RPP) wartość WIRON 3M wynosi około 6,08 %, a wartość wskaźnika WIRON 6M jest nieznacznie niższa – ok. 6,02%. Co istotne w obydwu przypadkach wartości te są nieco wyższe niż aktualny WIBOR 3M i WIBOR 6M.
Wpływ wprowadzenia WIRON na wysokość rat kredytów
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, czy wprowadzenie WIRON będzie miało pozytywny skutek dla kredytobiorców należy jeszcze trochę poczekać, w szczególności na większą liczbę ofert kredytów WIRON.
Wstępna analiza ofert kredytu WIRON prowadzi jednak do wniosku, że WIRON w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, wpłynie na spadek raty kredytu. Banki proponują z reguły wyższą marżę przy kredycie WIRON, niż miało to miejsce przy umowach opartych o WIBOR. Dodatkowo różnice między obydwoma składnikami nie są znaczne. Tym samym kredyty WIRON nie będą raczej niżej oprocentowane od kredytów WIBOR, być może jednak wskaźnik WIRON będzie bardziej odporny na czynniki zewnętrzne i nie będzie podlegał tak istotnym zmianom, jak zdarzało się to w przypadku WIBOR.
Czytaj również: Zysk banków netto a WIBOR
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162