Już od 2022 wiele mówiło się o stopniowym usuwaniu wskaźnika WIBOR jako składowej oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Proces ten, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Ministerstwa Finansów, ruszył w lipcu 2023 r., kiedy to w ofercie banku ING S.A. pojawiły się pierwsze kredytu ze wskaźnikiem WIRON.
Usunięcie WIBOR-u miało nastąpić z końcem 2024 r., jednak termin ten został przesunięty. WIBOR będzie więc w dalszym ciągu wpływał na wysokość oprocentowania wielu polskich kredytów hipotecznych.
Sprawdź: Ile kosztuje Pozew WIBOR
Kiedy zmiana WIBOR na inny wskaźnik?
Według pierwotnego planu WIBOR miał zostać całkowicie zlikwidowany, to znaczy przestać być publikowany, do końca 2024 roku. Wskaźnik ten miał zostać zastąpiony wskaźnikiem WIRON, określanym także jako „nowy WIBOR”. Zatem zakładano, że od początku 2025 roku w umowach kredytowych nie będzie już obecnego dotychczasowego wskaźnika referencyjnego WIBOR. Ze względu między innymi na skalę oraz strukturę umów i instrumentów wykorzystujących WIBOR obecnie wskazuje się na nowy termin likwidacji WIBOR.
Termin wskaźnika WIBOR przesunięty – aktualizacja
Dotychczas zakładano, że całkowite zastąpienie WIBOR-u wskaźnikiem WIRON nastąpi do końca 2024 roku. Termin ten został jednak przesunięty. Komunikat w tej sprawie opublikowała Komisja Nadzoru Finansowego. Obecnie zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką WIRON ma nastąpić na koniec 2027 roku. Przyczyną zmiany terminu były kwestie związane z istniejącym już portfelem produktów finansowych. W ciągu 4 kolejnych lat podmioty finansowe mają więc czas, aby dostosować strategie działania, zarządzania ryzykiem czy też swoje systemy informatyczne do zamiany wskaźników referencyjnych.
Wskaźnik WIRON – ile wynosi?
Dane dotyczące aktualnych wysokości WIRON oraz jego wartości archiwalnej sprawdzić można na stronie internetowej administratora WIRON tj. GPW Benchmark S.A. (https://gpwbenchmark.pl/). Z informacji opublikowanych przez GPW Benchmark S.A. wynika, że we grudniu 2023 r. wartość WIRON 3M wynosi około 5%, a wartość wskaźnika WIRON 6M jest nieznacznie wyższa – ok. 5,5%. Co istotne w obydwu przypadkach wartości te są nieco wyższe niż aktualny WIBOR 3M i WIBOR 6M.
Wpływ wprowadzenia WIRON na wysokość rat kredytów
Żeby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie, czy wprowadzenie WIRON będzie miało pozytywny skutek dla kredytobiorców należy jeszcze trochę poczekać, w szczególności na większą liczbę ofert kredytów WIRON.
Wstępna analiza ofert kredytu WIRON prowadzi jednak do wniosku, że WIRON w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, wpłynie na spadek raty kredytu. Banki proponują z reguły wyższą marżę przy kredycie WIRON, niż miało to miejsce przy umowach opartych o WIBOR. Dodatkowo różnice między obydwoma składnikami nie są znaczne. Tym samym kredyty WIRON nie będą raczej niżej oprocentowane od kredytów WIBOR, być może jednak wskaźnik WIRON będzie bardziej odporny na czynniki zewnętrzne i nie będzie podlegał tak istotnym zmianom, jak zdarzało się to w przypadku WIBOR.
WIBOR 6M ING
Bank ING to pierwszy bank, który zaczął dostosowywać swoją ofertę produktową do zmieniających się realiów. W połowie 2023 roku Bank ING zaczął oferować nie tylko produkty oparte o stawkę WIBOR 6M czy WIBOR 3M, ale także o wskaźnik WIRON. Oferta finansowania ING oparta o wskaźnik WIRON skierowana jest nie tylko dla klientów indywidualnych, ale także dla przedsiębiorców i wspólnot mieszkaniowych. Należy spodziewać się, że w najbliższym czasie kredyty ze wskaźnikiem WIRON będą obecne w większości banków.
Czytaj również: Zysk banków netto a WIBOR
Zmiany w wysokości stóp procentowych, a więc także w zakresie wskaźnika WIBOR, powodują niepewność wśród kredytobiorców złotówkowych. Nasza kancelaria WIBOR pomaga w sprawach dotyczących roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom, w szczególności w zakresie zaskarżenia WIBOR. Pomagamy na każdym etapie sprawy – dokonujemy analizy dokumentów, składamy pozew WIBOR i reprezentujemy klienta przed sądem. Unieważnienie WIBOR wiąże się z wieloma korzyściami dla kredytobiorcy. Warto więc dokonać darmowej analizy swojej umowy kredytu i dowiedzieć się więcej na temat możliwości działania.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162
Źródło: