SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIBOR 3M

Data ostatniej aktualizacji:

Od początku 2023 roku kredytobiorcy obserwowali spadek wysokości rat. Opierając się na prognozach można uznać, że obecnie nie należy spodziewać się dalszego cyklu obniżek stóp procentowych. Oprocentowanie kredytów powinno więc utrzymać się na mniej więcej stałym poziomie.  Co z WIBOREM w 2024 roku?  Czy WIBOR spadnie w 2024?

Sprawdź również: POZEW WIBOR

Co z WIBOREM w 2024 roku?

WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym. Jego wysokość jest publikowana każdego dnia roboczego o godzinie 11.00 na podstawie danych udostępnianych przez banki. Na wysokość wskaźnika WIBOR wpływa przede wszystkim wysokość stóp procentowych w Polsce. W konsekwencji, im stopy procentowe w Polsce są wyższe, tym wyższy jest wskaźnik WIBOR, a kredytobiorcy płacą wyższe raty kredytowe.

Od lipca 2023 roku zaczęły pojawiać się w bankach oferty kredytowe oparte o nowy wskaźnik WIRON. WIRON miał z założenia stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Obecnie jednak coraz częściej mówi się, że to nie WIRON zastąpi WIBOR. Niepewność ta doprowadziła do tego, że wskaźnik WIBOR będzie funkcjonował na rynku dłużej, niż wydawało się to jeszcze przed rokiem.

Procesem ustalania nowego wskaźnika zajmuje się Narodowa Grupa Robocza złożona z przedstawicieli banków, ministerstwa finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polski, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Fundusz Rozwoju.

W 2022 rok rozpoczęła się faza przygotowawcza, w ramach której wybrano, że to wskaźnik WIRON będzie następcą WIBORU.

W 2023 roku banki zaczęły oferować produkty oparte o wskaźnik WIRON równolegle z produktami opartymi na wskaźniku WIBOR. W tym okresie odbywać ma się także kampania informacyjna o nowym wskaźniku.

W 2024 roku w dalszym ciągu trwają prace i rozmowy nad wyborem wskaźnika, który zastąpi WIBOR. Już teraz wiadomo jednak, że WIBOR funkcjonować będzie przynajmniej do końca 2027 r.

Główną korzyścią płynącą z likwidacji WIBOR ma być zmniejszenie wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych oraz gotówkowych udzielonych w złotych polskich. Konsekwencją będzie obniżenie kosztów kredytowania, a przede wszystkim obniżenie wysokości bieżących rat dla kredytobiorców.

Czy WIBOR spadnie w 2024?

Obniżki rat kredytów są konsekwencją spadku wskaźnika WIBOR, który jest istotnym składnikiem oprocentowania kredytów złotówkowych. W najbliższych miesiącach wskaźnik WIBOR najprawdopodobniej utrzyma się na obecnym poziomie. Kolejnych obniżek stóp procentowych można spodziewać się nie wcześniej niż w 2025 roku.

Ile wynosi WIBOR lipiec 2024?

Aktualny WIBOR publikowany jest na stronie internetowej administratora stawek WIBOR, czyli GPW Benchmark S.A. (https://gpwbenchmark.pl/). W lipcu 2024 r. (stan na 24 lipca 2024 r.) aktualna stawka WIBOR wyniosła dla WIBOR 3M –  5,86%, a dla WIBOR 6M –  5,87%. Stawka ta jest wspólna dla wszystkich banków komercyjnych.

Mimo, że WIBOR jest aktualnie niższy niż rok temu, postanowienia dotyczące tego wskaźnika zawierane w umowach kredytowych budzą wątpliwości. Z tego powodu, coraz więcej osób decyduje się na pozwanie banku. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia jaki jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...