SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIBOR 3M

Data ostatniej aktualizacji:

Od początku 2023 roku kredytobiorcy mogą zaobserwować spadek wysokości rat. Opierając się na prognozach można uznać, że to dopiero początek spadku wysokości rat. Oprocentowanie kredytów powinno zostać obniżone już w tym roku.  Co z WIBOREM w 2023 roku?  Czy WIBOR spadnie w 2023?

Sprawdź również: POZEW WIBOR

Co z WIBOREM w 2023 roku?

WIBOR jest wskaźnikiem zmiennym. Jego wysokość jest publikowana każdego dnia roboczego o godzinie 11.00 na podstawie danych udostępnianych przez banki. Na wysokość wskaźnika WIBOR wpływa przede wszystkim wysokość stóp procentowych w Polsce. W konsekwencji, im stopy procentowe w Polsce są wyższe, tym wyższy jest wskaźnik WIBOR, a kredytobiorcy płacą wyższe raty kredytowe.

W 2023 roku mają zacząć pojawiać się w bankach oferty oparte o nowy wskaźnik WIRON. WIRON ma bowiem stać się jednym z najważniejszych czynników decydujących o wysokości oprocentowania kredytów w Polsce. Do zmiany nazwy wskaźnika doszło na początku września 2022 roku. Wskaźnik WIRON opracowywany jest na danych dotyczących transakcji overnight, zaś nowa nazwa ma na celu lepiej oddać charakter wskaźnika.

WIRON dotyczyć będzie jednak nowych umów kredytowych. Kredytobiorcy posiadający już kredyty będą mogli próbować podpisać aneks do umowy kredytowej zmieniający WIBOR na WIRON.

Procesem wprowadzenia nowego wskaźnika zajmuje się Narodowa Grupa Robocza złożona z przedstawicieli banków, ministerstwa finansów, Komisji Nadzoru Finansowego, Narodowego Banku Polski, Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, Polskiego Fundusz Rozwoju.

W 2022 rok rozpoczęła się faza przygotowawcza, w ramach której wybrano, że to wskaźnik WIRON będzie następcą WIBORU. W 2023 roku banki mogą oferować produkty oparte o wskaźnik WIRON równolegle z produktami opartymi na wskaźniku WIBOR. W tym okresie odbywać ma się także kampania informacyjna o nowym wskaźniku. W 2024 roku banki będą oferowały nowe produkty oparte o wskaźnik WIRON, stopniowo rezygnując ze swoich ofert propozycje oparte o wskaźnik WIBOR. W 2025 roku nastąpi finalizacja procesu, w konsekwencji czego wskaźnik WIBOR przestanie być publikowany, a wszystkie dotychczasowe umowy z tym wskaźnikiem zostaną zmienione na wskaźnik WIRON.

Główną korzyścią płynącą z likwidacji WIBOR ma być zmniejszenie wysokości oprocentowania kredytów hipotecznych oraz gotówkowych udzielonych w złotych polskich. Konsekwencją będzie obniżenie kosztów kredytowania, a przede wszystkim obniżenie wysokości bieżących rat dla kredytobiorców.

Czy WIBOR spadnie w 2023?

Obniżki rat kredytów są konsekwencją spadku wskaźnika WIBOR, który jest istotnym składnikiem oprocentowania kredytów złotówkowych. W najbliższych miesiącach wskaźnik WIBOR najprawdopodobniej utrzyma się na obecnym poziomie. W drugiej połowie 2023 roku oprocentowanie kredytów powinno zacząć spadać. Obniżanie stóp procentowych ma potrwać do 2025 roku. W tym czasie raty kredytów mogą spaść o 20%.

Ile wynosi WIBOR kwiecień 2023?

Aktualny WIBOR publikowany jest na stronie internetowej administratora stawek WIBOR, czyli GPW Benchmark S.A. (https://gpwbenchmark.pl/). W kwietniu 2023 r. (stan na 19 kwietnia 2023 r.) aktualna stawka WIBOR wyniosła dla WIBOR 3M –  6,90%, a dla WIBOR 6M –  6,95%. Stawka ta jest wspólna dla wszystkich banków komercyjnych.

Również dane dotyczące aktualnych wysokości WIRON oraz jego wartości archiwalnej sprawdzić można na stronie internetowej GPW Benchmark S.A. Z informacji opublikowanych przez GPW Benchmark S.A. wynika, że aktualna stawka WIRON wyniosła dla WIRON 3M –  5,82%, a dla WIRON 6M –  6,00%.

Autor: radca prawny Karolina Marczak, nr wpisu LB-2649


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...