Ogromny wpływ na wysokość głównych stóp procentowych ma Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego. Ich decyzje powodują zmiany w wysokości WIBOR 2022, a więc również w wysokości stawki WIBOR 3M 2022 lub WIBOR 6M aktualny. Jakie są WIBOR prognozy na 2022? Czy WIBOR 6M PEKAO BP różni się od WIBOR 6M Pekao? Ile wynosi aktualny WIBOR 3M, a ile WIBOR 6M aktualny?
WIBOR 3M 2022 oraz WIBOR 6M prognozy długoterminowe
Ekonomiści uważają, że w 2022 roku można spodziewać się dalszych wzrostów stóp procentowych. Twierdzą również, że przy obecnej inflacji konieczność podniesienie stóp procentowych jest wręcz pewne. Eksperci wskazują również, że stan podniesionych stóp procentowych bez wątpienia zostanie z nami na dłużej, a perspektywy dotyczące obniżenia stóp, a więc również stawek WIBOR, są odległe i nastąpią najszybciej w drugiej połowie 2023 roku.
Ile wynosi aktualny WIBOR 3M?
Stawki WIBOR 2022 pojawiają się o godzinie 23:00 na stronie internetowej GWP Benchmark. Według notowania z 2 grudnia 2022 aktualny WIBOR 3M wynosi 7,25%. Zgodnie z danymi z dnia 8 listopada bieżącego roku można uznać, że w półrocznej perspektywie WIBOR 3M może wzrosnąć do poziomu ponad 8 procent. Co pozwala sugerować, że stopa referencyjna NBP może wzrosnąć do poziomu nawet 7,75 procent.
Jaki jest WIBOR 6M aktualny?
Według notowania z dnia 2 grudnia 2022 roku WIBOR 6M aktualny wynosi 7,46%. Oznacza to, że taka wysokość WIBOR 2022 zostanie doliczona do marży banku, przez co nowa wartość wyniesie aż 106,66% poprzedniej wartości. W następnej kolejności bank wykalkuluje nową wartość oprocentowania dla wszystkich udzielonych kredytów i w takim wypadku będzie ono wyższe. Należy zaznaczyć, że WIBOR 6M aktualny jest taki sam dla wszystkich banków. Oznacza to, że WIBOR 6M PKO BP oraz WIBOR 6M Pekao utrzymują się na tym samym poziomie.
WIBOR 3M a WIBOR 6M – jakie mają znaczenie przy kredycie złotówkowym?
Zmienne oprocentowanie kredytu jest płynne, co oznacza, że co pewien czas ulega zmianom. Zmiany te są uzależnione od tego, na jakiej podstawie dana stawka jest ustalana. W przypadku oprocentowania opierającego się na stawce WIBOR 3M, która powiększona jest o marżę banku, kredytobiorca spłaca raty w podanej wysokości przez okres trzech miesięcy. Zaraz po ich upływie oprocentowanie kredytu ulega aktualizacji, którą wyznacza aktualny WIBOR 3M. W przypadku WIBOR 6M aktualizacja dokonuje się co 6 miesięcy.
Jak widać, oprocentowanie oparte o aktualny WIBOR 3M zmienia się dużo częściej, a przez to jego wzrosty mogą być dla kredytobiorców mniej dotkliwe. Jednakże WIBOR 6M aktualny jest aktualizowany rzadziej, dzięki czemu przez dłuższy czas pozwala utrzymać niezmieniony stan kosztów kredytu, co z pewnością jest korzystne w okresie podwyżek.
Jakie banki stosują WIBOR 3M, a jakie WIBOR 6M?
W Polsce WIBOR 6M najczęściej wykorzystują banki takie jak: Bank Millennium, Bank Ochrony środowiska, ING Bank Śląski. Stawkę WIBOR 6M PKO BP również wykorzystuje do ustalania oprocentowania zmiennego w udzielanych kredytach. Nie można zapomnieć o tym, że WIBOR 6M Pekao także stosuje w udzielanych kredytach hipotecznych.
Jak ma się sytuacja, jeśli w grę wchodzi 3M WIBOR 2022? Stosują go między innymi: Alior Bank, BNP Paribas, Citi Handlowy, Bank Pocztowy, Credit Agricole, mBank, a także Santander Bank Polska.