Prognozy długoterminowe dla wskaźników zmiennych są trudne do określenia. W celu ich ustalenia analitycy analizują przeszłą i obecną sytuację gospodarczą oraz przewidują możliwy jej scenariusz na przyszłość. Jak pokazała historia ostatnich lat prognozy mogą z dnia na dzień stracić na aktualności z uwagi na czynniki nagłe, wyjątkowe, takie jak na przykład pandemia, wojna, nagły wzrost inflacji. Przyjmując jednak, że nic nadzwyczajnego się w najbliższym czasie nie wydarzy można zastanowić się co z WIBOREM w 2024 roku? Kiedy zacznie spadać WIBOR?
Sprawdź również: POZEW WIBOR
Czy WIBOR spadnie w 2024 roku?
Na wysokość WIBOR wpływa między innymi aktualny poziom głównych stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Spadek bądź wzrost wskaźnika WIBOR łączy się więc z podwyżką lub obniżeniem przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych.
Stopa referencyjna wynosi obecnie 5,75%. Stopa referencyjna na powyższym poziomie utrzyma się najprawdopodobniej przez większość 2024 roku.
Jeżeli inflacja będzie spadać, wtedy cykl podwyżek stóp procentowych będzie można uznać za zakończony. Ekonomiści przewidują, że inflacja mimo jej spadków na koniec 2023 r. w 2024 roku może wzrosnąć. Będzie to wynikać m.in. z przywróceniem VAT na żywność, a także odmrożenia cen energii w połowie 2024 r.
Jakie są WIBOR prognozy 2024 oraz WIBOR prognozy 2025? Najprawdopodobniej stopy procentowe zostaną utrzymane do podobnym poziomie co obecnie. Zatem również i wysokość wskaźnika WIBOR nie powinna ulec znaczącej zmianie.
WIBOR 3M prognozy długoterminowe
Oprocentowanie zmienne kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotych polskich ulega zmianie co okres ustalony w umowie kredytu. Na oprocentowanie zmienne kredytu składa się marża kredytu oraz wskaźnik WIBOR.
Umowa kredytu może przewidywać obliczenie oprocentowania zmiennego na podstawie WIBOR 1M, 3M lub WIBOR 6M.
WIBOR 3M to wskaźnik określający wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek na rynku, na okres 3 miesięcy, 1M – na okres 1 miesiąca, zaś 6M na okres sześciu miesięcy. W przypadku oprocentowania określanego na podstawie stawki WIBOR 3M, którą powiększyć należy o marżę banku, kredytobiorca będzie spłacał raty w ustalonej wysokości przez trzy miesiące. Po upływie okresu trzech miesięcy oprocentowanie zostanie zaktualizowane na podstawie obowiązującej stawki WIBOR 3M. Tak będzie do czasu wycofania wskaźnika WIBOR i zastąpienia go przez WIRON.
Innymi słowy, w przypadku umowy kredytu ze wskaźnikiem WIBOR 3M oprocentowanie kredytu, a w konsekwencji wysokość raty kredytowej aktualizowana jest raz na kwartał. Oprocentowanie obliczane z wykorzystaniem stawki WIBOR 3M zmienia się zatem częściej niż z wykorzystaniem wskaźnika WIBOR 6M, co w konsekwencji powoduje, że jego podwyżki mogą być mniej dotkliwe dla kredytobiorców.
WIBOR 6M prognozy długoterminowe
Wskaźnik WIBOR 6M określa wysokość oprocentowania kredytów i pożyczek udzielanych między bankami na okres 6 miesięcy. W przypadku oprocentowania określanego na podstawie stawki WIBOR 6M, którą powiększyć należy o marżę banku, kredytobiorca będzie spłacał raty w ustalonej wysokości przez sześć miesięcy. Po upływie okresu sześciu miesięcy oprocentowanie zostanie zaktualizowane na podstawie obowiązującej stawki WIBOR 6M. Tak będzie do czasu wycofania wskaźnika WIBOR i zastąpienia go przez WIRON. Innymi słowy w przypadku umowy kredytu ze wskaźnikiem WIBOR 6M oprocentowanie kredytu, a w konsekwencji wysokość raty kredytowej aktualizowana jest raz na pół roku. Aktualizowany co pół roku wskaźnik WIBOR 6M pozwala dłużej utrzymać niezmienny stan kosztów kredytowych, co jest korzystniejsze w okresie podwyżek stóp procentowych.