Instytucja wakacji kredytowych formą odciążenia kredytobiorców. Wakacje kredytowe polegają na tym, że kredytobiorca, ma możliwość zawieszenia spłaty wybranych przez siebie rat kredytowych. W 2022 r. kredytobiorcy mogli zawiesić płatność dwóch rat kredytu w kwartale III oraz dwóch rat kredytu w kwartale IV. W 2023 r. kredytobiorcy również mogą skorzystać z wakacji w wymiarze czterech miesięcy, z tą różnicą, że zawieszeniu może podlegać tylko jedna rata w każdym z czterech kwartałów.
Wakacje kredytowe cieszyły i wciąż cieszą się dużą popularnością. Możliwość zawieszenia czterech rat kredytu w bieżącym i zeszłym roku stanowi duże odciążenie dla budżetów domowych kredytobiorców. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy w 2024 r. także będzie można liczyć na wakacje kredytowe.
Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone?
Zgodnie z obecnie (czerwiec 2023 r.) obowiązującymi przepisami wakacje kredytowe powinny skończyć się w roku 2023. Coraz częściej słyszy się głosy, z których wynika, że okres ten zostanie jednak przedłużony. Wiosną bieżącego roku Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd planuje prace nad wydłużeniem wakacji kredytowych. Wskazał on jednocześnie, że nowe przepisy mogą wprowadzić kryterium dochodowe decydujące o tym, którzy spośród kredytobiorców będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 r. Konkretne decyzje na szczeblu rządowym w tej materii mają zapaść latem.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162