SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co to są wakacje kredytowe?

Co to są wakacje kredytowe

Instytucja wakacji kredytowych formą odciążenia kredytobiorców. Wakacje kredytowe polegają na tym, że kredytobiorca, ma możliwość zawieszenia spłaty wybranych przez siebie rat kredytowych. W 2022 r. kredytobiorcy mogli zawiesić płatność dwóch rat kredytu w kwartale III oraz dwóch rat kredytu w kwartale IV. W 2023 r. kredytobiorcy również mogą skorzystać z wakacji w wymiarze czterech miesięcy, z tą różnicą, że zawieszeniu może podlegać tylko jedna rata w każdym z czterech kwartałów.

Wakacje kredytowe cieszyły i wciąż cieszą się dużą popularnością. Możliwość zawieszenia czterech rat kredytu w bieżącym i zeszłym roku stanowi duże odciążenie dla budżetów domowych kredytobiorców. Nic więc dziwnego, że wiele osób zastanawia się, czy w 2024 r. także będzie można liczyć na wakacje kredytowe.

Czy wakacje kredytowe zostaną przedłużone?

Zgodnie z obecnie (czerwiec 2023 r.) obowiązującymi przepisami wakacje kredytowe powinny skończyć się w roku 2023. Coraz częściej słyszy się głosy, z których wynika, że okres ten zostanie jednak przedłużony. Wiosną bieżącego roku Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd planuje prace nad wydłużeniem wakacji kredytowych. Wskazał on jednocześnie, że nowe przepisy mogą wprowadzić kryterium dochodowe decydujące o tym, którzy spośród kredytobiorców będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych w 2024 r. Konkretne decyzje na szczeblu rządowym w tej materii mają zapaść latem.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

LexWibor – Opinie Klientów 2023

LexWibor – Opinie Klientów 2023
Kancelaria LexWibor posiada 12- letnie doświadczenie w prawie bankowym, które przełożyło się w tym też czasie na tysiące wygranych spraw....