Stawka WIBOR wciąż ma decydujące znaczenie dla wysokości oprocentowania znakomitej części kredytów. Począwszy od jesieni 2021 r., przez okres niemal 2 lat WIBOR najpierw konsekwentnie rósł, a następnie utrzymywał się na wysokim poziomie.
Okoliczności te były bardzo problematyczne dla kredytobiorców kredytów złotówkowych o zmiennej stopie procentowej. Rosnący WIBOR oznaczała większe oprocentowanie takich kredytów, a tym samym konieczność spłaty raty w wyższej wysokości. Decyzja o obniżeniu stóp procentowych z jesieni 2023 r. wpłynęła na spadek WIBOR i korektę rat kredytów. Obecnie WIBOR utrzymuje się na poziomie nieco poniżej 6%. Jak kształtować będzie się WIBOR w nadchodzącym 2024 r.?
Czy WIBOR spadnie w 2024 r.?
W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że wszelkie WIBOR prognozy mają charakter poglądowy. Stawka WIBOR zależy od wielu czynników zewnętrznych, w tym w szczególności wysokości stóp procentowych i sytuacji gospodarczej w kraju.
Ekonomiści prognozują, że w 2024 r. nie powinniśmy spodziewać się podwyżek stóp procentowych, a możliwe są nawet pewne korekty zmierzające do ich obniżenia. Gdyby przewidywania te potwierdziły się w istocie, to moglibyśmy liczyć na spadek wskaźnika WIBOR. Nie należy spodziewać się jednak, że osiągnie on rekordowo niski poziom z 2020 r. Dużo bardziej prawdopodobnym jest, że WIBOR w 2024 r. oscylować będzie przeciętnie w granicach ok. 5%.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162