SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kiedy spadną raty kredytu hipotecznego?

Data ostatniej aktualizacji:

Kiedy spadną raty kredytu hipotecznego?

Nie przewiduje się, aby w najbliższym czasie raty kredytów złotówkowych opartych o wskaźnik WIBOR znacząco spadły. Stopy procentowe pozostają aktualnie na stabilnym poziomie, co ma przełożenie na wysokość wskaźnika WIBOR, a tym samym na wysokość rat kredytowych. Jakie są dalsze prognozy dla rat kredytu hipotecznego?

Czy raty kredytu spadną 2024?

Chociaż ostatnie odczyty inflacji napawają optymizmem, nie oznacza to, że Rada Polityki Pieniężnej rozluźni politykę pieniężną. Obecnie stopy procentowe od października 2023 roku pozostają na niezmiennym poziomie. Przewiduje się, że ewentualne spadki stóp procentowych mogą być zanotowane w czerwcu 2024 roku. Póki co problem inflacji dalej daje o sobie znać, a walka z nim jest walką długotrwałą, co sprawia, że nie tak szybko powrócimy do stanu sprzed kilku lat.

Kiedy obniżka rat kredytu hipotecznego?

Zmiany w oprocentowaniu kredytów hipotecznych zostaną odnotowane gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe. Bowiem to między innymi od wysokości stóp procentowych zależna jest wysokość wskaźnika WIBOR obecnego w umowach kredytów złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem. Oczywiście obniżka stóp procentowych nie wiąże się automatycznie ze spadkiem raty kredytu. Istotne jest to, że spadek czy wzrost wskaźnika WIBOR nie skutkuje natychmiastową reakcją naszego produktu finansowego. Wyróżniamy bowiem WIBOR 1M, WIBOR 3M oraz WIBOR 6M, co oznacza, że oprocentowanie kredytu zmienia się w zależności od stawki co miesiąc, trzy miesiące czy też pół roku.

Wcześniejsza spłata kredytu – czy warto

Czy raty kredytów hipotecznych spadną?

Jeżeli nie wydarzy się nic niespodziewanego, nie przewiduje się znaczących spadków rat kredytu. Wysokość wskaźników WIBOR w praktyce powiązana jest z wieloma zjawiskami politycznymi i gospodarczymi. Ekonomiści przewidują w 2024 roku spadek stóp procentowych, lecz nie będzie on wysoki. Tym samym również ewentualne spadki rat kredytu, jeżeli do nich dojdzie, nie będą znaczne.

Ile spadnie rata kredytu WIBOR 6M?

Prognozy WIBOR 6M na przyszłości, a w efekcie odpowiedź na pytanie, czy WIBOR 6M spadnie, opierać powinny się m.in. o przewidywania dalszych kierunków polityki w zakresie podwyższania stóp procentowych. wskazać należy, że jeszcze na początku 2023 roku WIBOR 6M wynosił ponad 7 proc., ale już w lutym 2023 roku spadł poniżej 7%, a w sierpniu diametralnie stracił do wartości – do 6,54 proc. Obecnie nadal widać tendencję spadkową, gdyż WIBOR 6M wynosi około 5,86 proc. Jeżeli WIBOR 6M spadłyby do poziomu 5 procent to wiązałoby się ze spadkiem raty o około kilkaset złotych, w zależności od parametrów zaciągniętego kredytu.

Dane na temat aktualnego WIBOR, jak również archiwalnych wartości wskaźnika WIBOR, publikuje GPW Benchmark S.A. na swojej stronie internetowej.

Umowy kredytowe ze stawką WIBOR można podważyć (unieważnienie WIBOR) Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162