WIBOR pozew zbiorowy – Czy warto złożyć pozew zbiorowy w sprawie o WIBOR 6M lub WIBOR 3M?
Wiele osób ma kredyty złotówkowe o WIBOR 3M, WIBOR 6M. Nieco mniej, ale także dużo kredytobiorców ma WIBOR 1R. Z tego też powodu zdarza się, że złotówkowicze chcący złożyć pozew WIBOR zastanawiają się nad złożeniem pozwu zbiorowego. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Pozew zbiorowy musi spełnić szereg wymogów formalnych, aby mógł zostać złożony do sądu. Jednym z wymogów jest to, że WIBOR pozew zbiorowy powinien obejmować minimalnie 10 osób, które posiadają roszczenie tego samego rodzaju.
Dodatkowo sprawa wszystkich kredytobiorców powinna opierać się na tej samej podstawie faktycznej. Ten warunek jest trudny do spełnienia, ponieważ umowy kredytowe były podpisywane w różnych terminach oraz w różnych bankach, przez co umowy kredytowe mogą się między sobą różnić.
Zainteresowani pozwem zbiorowym Złotówkowicze powinni również pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nawet jeśli wszystkie formalności zostaną dopięte i zostanie złożony pozew o WIBOR a sąd przyjmie go do rozpatrzenia, to czas trwania sprawy zbiorowej jest wielokrotnie większy od długości trwania procesu indywidualnego.
NASI EKSPERCI
Sebastian Frejowski
Doktor nauk prawnychDoktor nauk prawnych. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).
WIBOR a sąd - O co można wystąpić w pozwie o WIBOR?
Z pewnością wielu Złotówkowiczów zastanawia się, jakie są skutki, kiedy złożą pozew WIBOR a sąd wyda wyrok na ich korzyść. Możliwości są różne:
- Redukcja oprocentowania - z umowy kredytowej zostają usunięte zapisy dotyczące części oprocentowania, które opiera się na WIBOR. Następuje więc likwidacja WIBOR a stałe oprocentowanie pojawia się w umowie.
- Usunięcie WIBOR-u - z umowy zostają wyeliminowane wszystkie zapisy, które dotyczą oprocentowania kredytu, a więc zarówno WIBOR, jak i marża. Bank zostaje zobligowany do zwrotu kredytobiorcy wszystkich wpłaconych rat odsetkowych. Umowa kredytowa nadal podlega wykonywaniu na dotychczasowych warunkach, a więc przez ten sam okres kredytowania i z tą samą liczbą rat, jednak kredytobiorca spłaca sam kapitał bez odsetek. Przy takim wyroku również następuje likwidacja WIBOR a stałe oprocentowanie kredytu zyskuje kredytobiorca.
- WIBOR Unieważnienie - umowa kredytowa zostanie anulowana, zaś bank i kredytobiorca są zobligowani do wzajemnego zwrotu świadczeń. Unieważnienie kredytu złotówkowego to rozwiązanie jest korzystne dla tych kredytobiorców, którzy dokonali już spłaty swojego kredytu, dlatego też nie każdy WIBOR pozew powinien wnosić o unieważnienie
Jeśli interesuje Cię WIBOR pozew i chcesz pozbyć się zmiennego oprocentowania w swojej umowie kredytowej - skontaktuj się z naszą kancelarią WIBOR. Nasze 13-letnie doświadczenie w prawie bankowym pozwoli na usunięcie WIBOR-u, a nawet marży z Twoich rat! Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy i już dziś użyj naszego formularza kontaktowego, aby umówić się na rozmowę! Kancelaria WIBOR przygotowała również kalkulator WIBOR dzięki, któremu możesz obliczyć ile powinieneś oddać bankowi.
JAK PROWADZIMY TWOJĄ SPRAWĘ?
Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową oraz przedstawimy skuteczną strategię prowadzącą do niezależności finansowej.
ANALIZA UMOWY KREDYTOWEJ
Bezpłatnie przeanalizujemy Twoją umowę kredytową oraz przedstawimy skuteczną strategię prowadzącą do niezależności finansowej.
NAWIĄZANIE WSPÓŁPRACY
Przedstawimy konieczne do podpisania dokumenty. Na każdym etapie prowadzenia sprawy możesz skontaktować się z dedykowanym specjalnie dla Ciebie opiekunem.
NEGOCJACJE Z BANKIEM
Występujemy z reklamacją produktu kredytowego do banku oraz wnioskujemy o przekazanie szczegółowej dokumentacji. W tym kroku przerywamy bieg przedawnienia.
DROGA SĄDOWA
Sporządzamy pozew oraz występujemy na drogę sądową w sprawie nadużyć banku związanych z Twoim kredytem.
Dlaczego WIBOR jest nieuczciwy?
Jeszcze do niedawna nikt nie podważał uczciwości WIBOR-u, jednak po tym, jak nasza kancelaria złożyła pierwszy w Polsce WIBOR pozew, temat tego wskaźnika został nagłośniony, a złotówkowicze tłumnie skandują „WIBOR lichwa”. Dlaczego jednak WIBOR można uznać za nieuczciwy?
Należy na samym początku przypomnieć, w jaki sposób ustalany jest WIBOR. Jest on wyliczany na podstawie transakcji pożyczek między bankami, a dokładniej - na podstawie oprocentowania tychże pożyczek. Jednak po upadku Lehman Brothers w 2008 banki niechętnie pożyczają sobie pieniądze. Warto dodać, że banki nie muszą nawet pożyczać sobie nawzajem pieniędzy, ponieważ dzięki depozytom klientowskim posiadają ogromne środki, aby udzielać kredytów swoim klientom. Taki stan rzeczy sprawia, że od dawna liczba transakcji jest niewystarczająca, aby w odpowiedni sposób wyliczyć WIBOR. Jeśli WIBOR miał odzwierciedlać transakcje na rynku międzybankowym, a takich transakcji nie ma lub są zbyt rzadko, to z całą pewnością można śmiało mówić o tym, że WIBOR nie jest ani uczciwym, ani sprawiedliwym wskaźnikiem, a wspomniane skanowanie „WIBOR lichwa” jest jak najbardziej zasadne.
Kiedy likwidacja WIBOR?
Gdy wokół wysokości WIBOR-u narastały coraz większe kontrowersje na temat legalności wskaźnika wypowiedział się jego administrator - GWP Benchmark. Spółka ogłosiła, że stawka WIBOR, a więc WIBOR 1M, WIBOR 2M, WIBOR 3M, WIBOR 6M i WIBOR 1R, jest wyliczana na podstawie kaskady danych, nie jest do podważenia i pozostaje zgodna z prawem. Podobnego zdania była również Komisja Nadzoru Finansowego.
Jednak w kwietniu 2022 roku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że jeśli chodzi o WIBOR rząd zapowiada wycofanie tego wskaźnika do końca roku, a także zastąpienie go nowym, „sprawiedliwszym” wskaźnikiem. Nie da się ukryć, że wypowiedź premiera budzi wątpliwości co do legalności wskaźnika.
Sprawy o unieważnienie WIBOR 2024
W 2024 roku wskaźnik WIBOR nie zniknie całkowicie. Likwidacja WIBOR będzie wiązać się z szeregiem zmian w systemie bankowym. Proces likwidacji WIBOR przebiega etapowo. W 2024 roku banki wprowadzać będą do oferty nowe produkty oparte na indeksie WIRON oraz wycofywać oferty oparte na indeksie WIBOR.
Na chwile obecną nie ma jeszcze prawomocnych wyroków w sprawach unieważnienia WIBOR. W sytuacji, gdy orzecznictwo w sprawach WIBOR okaże się korzystne dla kredytobiorców, w 2024 roku będziemy mogli się spodziewać wzrostu spraw WIBOR kierowanych do sądów.
Pozew zbiorowy WIBOR – czy to dobre rozwiązanie?
Pozew zbiorowy WIBOR to niekorzystne rozwiązanie dla kredytobiorców. Pozwy zbiorowe są zdecydowanie dłużej rozpoznawane niż pozwy indywidualne. Pozew WIBOR lepiej złożyć indywidualnie, dopasowując do swoich potrzeb.
Czy WIBOR jest legalny?
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała plan likwidacji WIBOR-u. Mimo że wielu Złotówkowiczów liczyło na całkowity zanik WIBOR-u z początkiem 2023, tak się nie stanie. Od 2023 roku banki zyskają jedynie możliwość oferowania klientom kredytów opartych na innej stawce. Co z aktywnymi już produktami, które opierają się na WIBOR? Plan zaprezentowany przez KNF przewiduje rozpoczęcie wycofywania produktów i instrumentów korzystających z WIBOR dopiero na 2024 rok, które w 2025 roku ma skończyć się całkowitym zaprzestaniem publikacji stawki WIBOR. Jak widać, stawka WIBOR zostanie zlikwidowana dopiero w 2025 roku.
Czy przechodzić na stałe oprocentowanie?
KNF w swoich rekomendacjach dla banków wskazali, aby banki przypomniały swoim klientom o możliwości przejścia na stałe oprocentowanie. Rekomendacja taka miała miejsce wskutek obecnych warunków „wysokiej niepewności co do przyszłego poziomu stóp procentowych na rynku”. Czy jednak przejście na stałą stopę procentową na okres 5 lat jest opłacalne? Eksperci wskazują, że najlepszy moment, jeśli chodzi o przejście na stałe oprocentowanie, minął. Według nich dobrym momentem było skorzystanie z takiej możliwości przed cyklem podwyżek.
Należy jednak zaznaczyć, że likwidacja WIBOR a stałe oprocentowanie na okres 5 lat może iść ze sobą w parze. Jeśli kredytobiorca skorzystał z takiej możliwości, w dalszym ciągu istnieje możliwość, aby w jego sprawie sporządzić WIBOR pozew. Należy pamiętać, że pozew, który obejmuje WIBOR unieważnienie, skutkuje stałym oprocentowaniem kredytu na cały okres jego trwania i jest najkorzystniejszym rozwiązaniem w obliczu rosnących rat i niepewnej przyszłości wskaźników.
Jeśli interesuje Cię WIBOR pozew i chcesz pozbyć się zmiennego oprocentowania w swojej umowie kredytowej - skontaktuj się z naszą kancelarią. Nasze 13-letnie doświadczenie w prawie bankowym pozwoli na usunięcie WIBOR-u, a nawet marży z Twoich rat! Skorzystaj z naszej bezpłatnej analizy i już dziś użyj naszego formularza kontaktowego, aby umówić się na rozmowę!