SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIBOR prognozy 2024

wykres

WIBOR już niejeden raz pokazał, że jest nieprzewidywalny. W ostatnim czasie wskutek obniżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej doszło również do spadku wysokości wskaźnika WIBOR. Dla kredytobiorców to powód do zadowolenia, bowiem mniejszy WIBOR to mniejsza rata kredytu. Jakie są jednak dalsze przewidywania co do wysokości wskaźnika WIBOR?

Czy WIBOR spadnie w 2024 roku?

WIBOR z założenia jest wskaźnikiem zmiennym i uzależnionym od sytuacji gospodarczej (w tym wysokości stóp procentowych). Trudno jest zatem z całą pewnością twierdzić czy WIBOR będzie dalej spadał w 2024 roku. Jednak mając na uwadze obecną sytuację, jest to bardzo prawdopodobne. Prognozuje się kolejny spadek stóp procentowych, co będzie także wiązało się ze spadkiem wysokości stawki WIBOR. Co więcej, zgodnie z planem likwidacji wskaźnika WIBOR, w 2024 roku banki będą oferowały nowe produkty oparte o wskaźnik WIRON (który docelowo ma zastąpić wskaźnik WIBOR) stopniowo rezygnując ze swoich ofert propozycje oparte o wskaźnik WIBOR.  

Wskazać należy, że jeszcze w kwietniu 2023 r. WIBOR 3M pozostawał na poziomie niemal 7%, obecnie zarówno WIBOR 3M jak i WIBOR 6M są na poziomie poniżej 6%.

Sprawdź: Zmiany WIBOR na przestrzeni lat

Kiedy spadną raty kredytów?

Przewiduje się, że raty kredytów ze zmienną stopą procentową jeszcze spadną. Zapowiada się bowiem, że stopy procentowe będą jeszcze obniżone. Na uwadze należy mieć, że rata kredytu nie zmienia się od razu. Jeżeli spadają stopy procentowe, to nie oznacza to, automatycznego spadku naszej raty kredytu. Oprocentowanie kredytów opartych na WIBOR 3M jest aktualizowane raz na trzy miesiące, zaś tych na WIBOR 6M raz na sześć miesięcy. To, o ile spadnie rata kredytu, zależy między innymi od tego, w jakiej wysokości zaciągnęliśmy kredyt. Ci, którzy zaciągnęli kredyty, na większe kwoty może spodziewać się większego spadku raty.

Warto zauważyć, że obniżka stóp procentowych NBP wiąże się nie tylko z obniżeniem oprocentowania kredytu, ale także wzrostem zdolności kredytowej. Jest to szczególnie istotna informacja dla osób, które dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt lub tych, którzy rozważają refinansowanie kredytu.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...

Unieważnienie kredytu w złotówkach w Warszawie

Unieważnienie kredytu w złotówkach w Warszawie
Wiele słyszy się o unieważnianiu umów kredytów frankowych. Jednak kredytobiorcy złotówkowi, którzy zawarli kredyt z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik...