SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Ile kosztuje sankcja darmowego kredytu?

ile kosztuje sankcja kredytu

Obecne czasy sprawiają, że wiele osób poszukuje oszczędności i sposobów na zmniejszenie miesięcznych wydatków. Coraz więcej mówi się o kredycie darmowym, który to jest sposobem na to, aby zaoszczędzić. Sankcja kredytu darmowego pozwala bowiem konsumentowi, który zaciągnął kredyt lub pożyczkę, na to, aby spłacił on jedynie wypłacony mu kapitał. A zatem oszczędnością będzie to, że konsument nie musi płacić odsetek i innych kosztów wynikających z umowy. Co należy zrobić, aby Twój kredyt był darmowy oraz ile to kosztuje?

Sankcja darmowego kredytu

Sankcja kredytu darmowego to uprawnienie konsumenta do spłaty kredytu bez odsetek i innych kosztów kredytu. Co istotne, z rozwiązania tego może skorzystać jedynie konsument, gdy kwota kredytu nie przekroczyła sumy 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Aby domagać się darmowego kredytu, musi dojść do pewnych uchybień ze strony kredytodawcy. Kredytodawca musi naruszyć któryś z obowiązków, jakie nakłada na niego ustawa o kredycie konsumenckim. Wbrew pozorom sytuacje takie mają miejsce i nie są to wcale sytuacje jednostkowe. Najczęstszy błąd ze strony banku dotyczy błędnie określonej całkowitej kwoty kredytu oraz jego całkowitych kosztów. Warto zatem poddać swoją umowę kredytu czy pożyczki szczegółowej analizie. Przypadków naruszeń, które mogą wystąpić w umowach jest naprawdę dużo, zatem warto sprawdzić czy Twoje zobowiązanie kredytowe spełnia wszystkie wymogi.

Sankcja darmowego kredytu po spłacie kredytu

Jeżeli konsument wykona umowę, również może domagać się darmowego kredytu. W tym celu należy złożyć w ciągu roku oświadczenie o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, wówczas w przypadku pozytywnej weryfikacji po stronie kredytodawcy powstaje obowiązek zwrotu kosztów kredytu. Prawo konsumenta do skorzystania z sankcji kredytu darmowego wygasa po roku od dnia wykonania umowy. Wyjaśnić należy, że wykonanie umowy następuje w dniu, w którym strony wywiążą się z wszystkich obowiązków ciążących na nich na podstawie umowy.

Sankcja kredytu darmowego – koszt

Jedno z pierwszych pytań, jakie pojawia się przy sankcji kredytu darmowego, to pytanie o to ile można zyskać. Zykiem kredytobiorcy jest to, że spłaca kredyt bez odsetek i innych opłat określonych z umowie. Odsetki stanowią znaczną część spłacanej raty kredytu, dlatego też z pewnością zysk jest spory. To, ile on będzie dokładnie wynosił zależy od okoliczności konkretnej umowy między innymi od kwoty kredytu, czasu trwania umowy, kosztów okołokredytowych (prowizja, ubezpieczenia).

Sankcja kredytu darmowego cena

Kredytobiorcy trudno jest określić czy akurat w jego umowie znajdują się uchybienia, które mogą skutkować sankcją darmowego kredytu. Decydując się na podważenie swojej umowy kredytu czy pożyczki często przydatne jest więc profesjonalne wsparcie prawne. Pierwszym krokiem powinna być zawsze szczegółowa analiza umowy. A następnie w przypadku wykrycia uchybień złożenie do instytucji finansowej pisemnego oświadczenia woli o odwołaniu się do sankcji darmowego kredytu. Dalszy bieg sprawy zależy od tego, czy kredytodawca uwzględni nasze żądanie czy też nie. Jeżeli tak się nie stanie rozwiązaniem jest wytoczenie sprawy sądowej i dochodzenie przed sądem swoich racji.

Ceny usług prawniczych w przypadku kredytu darmowego są bardzo zróżnicowane i zależą między innymi od stopnia skomplikowania sprawy i wkładu pracy, jaki musi poświęcić prawnik na analizę danej sprawy. Niektóre kancelaria oferują darmową analizę umowy kredytu, inne pobierają z tego tytułu opłatę. Prawnicy powinni do każdej sprawy podchodzić indywidualnie. Im jednak bardziej złożona sprawa i wymagająca większych nakładów czasu tym to wynagrodzenie będzie wyższe. Może się okazać, że analiza niektórych z umów wymaga więcej czasu niż innych. Najczęściej wynagrodzenie kancelarii składa się z wynagrodzenia podstawowego (uiszczanego na początku) oraz wynagrodzenia od sukcesu tzw. success free (uiszczanego po zakończeniu sprawy). Możliwym rozwiązaniem jest także stawka za godzinę pracy prawnika.

Sprawdź również: Jak umorzyć kredyt?

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...

Unieważnienie kredytu w złotówkach w Warszawie

Unieważnienie kredytu w złotówkach w Warszawie
Wiele słyszy się o unieważnianiu umów kredytów frankowych. Jednak kredytobiorcy złotówkowi, którzy zawarli kredyt z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik...