Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego na stałe. Przy oprocentowaniu stałym zniknąłby problem zmienności rat kredytu i łatwiej byłoby gospodarować domowym budżetem. Część kredytobiorców zastanawia się także czy to właśnie ten moment jest odpowiedni na przejście na oprocentowanie stałe czy lepiej poczekać? O prognozach oraz plusach i minusach oprocentowania stałego i zmiennego przeczytasz w poniższym artykule.
Sprawdź również: POZEW WIBOR
Czy warto przejść na stałe raty?
Największą wadą kredytu z oprocentowaniem zmiennym jest spory wzrost rat w przypadku podwyżek stóp procentowych. Do czasu gdy wyraźnie nie wzrosną stopy procentowe kredyt ten jest tańszy niż przy oprocentowaniu stałym. Analogicznie więc kredyt z oprocentowaniem stałym jest droższy niż ze zmiennym w przypadku gdy stopy procentowe nie pójdą mocno w górę. Jednak oprocentowanie stałe daje nam poczucie przewidywalności i brak ryzyka wzrostu rat kredytu wynikającego z podwyżek stóp procentowych. Warto podkreślić, że oprocentowanie stałe nie oznacza, że przez cały okres spłaty kredytu, kredytobiorca będzie płacił ratę w takiej samej wysokości. Oprocentowanie stałe w zależności od oferty danego banku gwarantuje stałą ratę zazwyczaj na 5 lat lub 7 lat. Po upływie tego okresu bank zaoferuje nam nowe warunki oprocentowania stałego, jak też możliwe jest również przejście na oprocentowanie zmienne.
Co lepsze oprocentowanie stałe czy zmienne?
Niestety na pytanie które z oprocentowania – stałe czy zmienne jest lepsze nie ma jednej właściwej odpowiedzi. Nikt nie jest bowiem w stanie przewidzieć sytuacji na rynkach finansowych w dłuższej perspektywie. Obecnie stopy procentowe są wysokie, co przekłada się również na wysokość oprocentowania stałego w ofertach banków. Ciężko jednak stwierdzić jednoznacznie, czy stopy procentowe dalej będą rosły (co mogłoby uzasadniać wzięcie kredytu ze stałym oprocentowaniem), czy zasadniczy cykl podwyżek jest już za nami.
Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym to na pewno dobre rozwiązanie dla tych, którzy nie lubią ryzyka, a wolą mieć wszystko zaplanowane. Dzięki stałym ratom łatwiej jest zaplanować i kontrolować swoje miesięczne wydatki. Decydując się zaś na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem zmiennym należy liczyć się z ryzykiem towarzyszącym zmianom wysokości rat kredytu. Miesięczny koszt kredytu może zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć (w szczególności gdy WIBOR spadnie).
Czy oprocentowanie kredytów spadnie?
Oprocentowanie większości kredytów w Polsce składa się z marży banku oraz wskaźnika referencyjnego WIBOR. O ile marża banku jest stała, to wskaźnik WIBOR już stały nie jest. Jego wysokość zmienia się w zależności między innymi od sytuacji gospodarczej kraju, w tym wysokości stóp procentowych. Zatem to czy oprocentowanie kredytów będzie w najbliższym czasie spadać zależy od wielu czynników w tym polityki monetarnej obranej przez rząd. Warto wskazać, że od kilku miesięcy (dokładnie od 8 września 2022 roku) stopy procentowe nie są już podnoszone, a ich wysokość utrzymuje się na poziomie 6,75%. Podnoszenie stóp procentowych to sposób do walki z inflacją, która nie odpuszcza. Domniemywać więc można, że w najbliższym czasie stopy procentowe nie będą spadać. Bardziej prawdopodobny wydaje się ich wzrost aniżeli spadek w najbliższych miesiącach. Wystąpienie istotnych zjawisk zewnętrznych jak na przykład pogłębiająca się inflacja czy przedłużająca wojna na Ukrainie nie sprzyjają stabilizacji i znaczącej obniżce stóp procentowych.