Wskaźnik WIRON to referencyjna stopa procentowa wykorzystywana w polskim systemie finansowym, która zastąpi w przyszłości WIBOR. WIRON ustalany jest na podstawie zbioru depozytowych transakcji jednodniowych (O/N, overnight) przeprowadzanych pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. W odróżnieniu do WIBOR wartość wskaźnika WIRON ustalana jest na podstawie danych wstecznych,a nie hipotetycznych. Dane do wyliczania wskaźnika WIRON przekazuje dziewięć dużych banków na podstawie ich transakcji z innymi bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. Dlatego WIRON mierzy koszt depozytów na większym rynku niż WIBOR, który obejmuje tylko ten międzybankowy. WIRON jest nowym wskaźnikiem i zachowuje się nie do końca tak, jak powinien. Nie ma bowiem pewności, że kredyty oparte o wskaźnik WIRON będą tańsze od tych opartych o stawkę WIBOR.
Sprawdź: Kalkulator WIBOR, oblicz jak dużo możesz zyskać pozywając bank.
Czy WIBOR spadł?
W ostatnim czasie można zauważyć znaczny spadek wskaźnika WIBOR. Konsekwencją obniżki WIBOR jest również spadek rat kredytów. Oprocentowanie większości kredytów złotówkowych opartych na zmiennym oprocentowaniu zależne jest bowiem o stawkę WIBOR. Raty kredytu aktualizowane są w cyklach 3-miesięczych, gdy oprocentowanie oparte jest o wskaźnik WIBOR 3M lub 6-miesięcznych, gdy oprocentowanie jest oparte o wskaźnik WIBOR 6M. Niektórzy kredytobiorcy będą musieli poczekać maksymalnie kilka miesięcy na obniżkę rat kredytu pomimo podejmowanych w ostatnim czasie decyzji o cięciu stóp procentowych.
WIBOR wpływa na oprocentowanie kredytu, a w konsekwencji również na wysokość miesięcznej raty kapitałowo-odsetkowej kredytu. Zgodnie z art. 29 ust. 2 ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami jeżeli strony nie uzgodniły stałej stopy oprocentowania kredytu hipotecznego, sposób ustalania stopy procentowej, o którym mowa w ust. 1 pkt 8, określa się jako wartość wskaźnika referencyjnego (obecnie jest to właśnie wartość WIBOR) oraz wysokość marży ustalonej w umowie o kredyt hipoteczny (tzw. marża banku).
WIBOR październik 2023
W ramach umów kredytu hipotecznego banki posługują się głównie dwoma podstawowymi wskaźnikami WIBOR tj. WIBOR 3M oraz WIBOR 6M. W październiku 2023 r. (stan na 27 października 2023 r.) aktualna stawka WIBOR wynosi dla WIBOR 3M 5,65 %, a dla WIBOR 6M 5,57 %.
WIRON październik 2023
W październiku 2023 r. (stan na 27 października 2023 r.) aktualna stawka WIRON Stopy Składane wynosi dla WIRON 1M 5,00754 %, WIRON 3M 5,63346 %, a dla WIRON 6M 5,86742 %. Pierwszym na rynku bankiem, który wprowadził do swojej oferty produkt dla klientów indywidualnych oparty o wskaźnik WIRON jest ING Bank Śląski. ING Bank Śląski był również pierwszym bankiem, który zawiesił udzielanie kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu opartym o wskaźnik WIBOR.
Czy WIBOR jeszcze spadnie?
Prognozy zapowiadają, że WIBOR jeszcze spadnie, co jest dobrą informacją dla kredytobiorców. W grudniu 2023 roku WIBOR 3M będzie na poziomie około 5%, a pod koniec 2024 roku spadnie w okolice 4%. Jeśli powyższe prognozy się sprawdzą, to będzie to oznaczało dalszy spadek rat – o kolejnych kilka procent jeszcze w bieżącym roku i nawet 15% do końca roku przyszłego.
Czytaj więcej: WIBOR prognozy 2024
Dlaczego spadł WIBOR?
Wskaźnik WIBOR zależny jest od ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych. W związku z wrześniową oraz październikową obniżką stóp procentowych, spadł również WIBOR.
Rada Polityki Pieniężnej na początku października 2023 roku zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych NBP o 25 pkt. bazowych. Główna stopa procentowa, referencyjna aktualnie wynosi 5,75 %.
Rada Polityki Pieniężnej będzie kontynuowała cykl obniżek stóp procentowych, jednak w wolniejszym tempie niż mógł sugerować jego gwałtowny początek. W tym roku można spodziewać się jeszcze jednej obniżki stóp procentowych o 25 punkty bazowe.