SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Obniżka stóp procentowych – co to oznacza dla kredytobiorców?

Data ostatniej aktualizacji:

rata kredytu

Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła obniżkę stóp procentowych NBP. Stopy spadły aż o 75 punktów bazowych. To dobra wiadomość dla kredytobiorców. Spadek stóp procentowych to bowiem spadek miesięcznej raty kredytu.

Dotychczas od wielu miesięcy stopa referencyjna pozostawała na poziomie 6,75 procent. Obniżka do poziomu 6 procent jest zaskoczeniem dla wielu ekonomistów. Od dłuższego czasu liczono się z tym, że Rada Polityki Pieniężnej w końcu obniży stopy procentowe, lecz nie spodziewano się, że będzie ona aż tak wysoka.

Ile spadnie rata kredytu po obniżce stóp procentowych?

Oprocentowanie kredytów zależy od stałej marży banku (wskazanej w treści umowy kredytu) oraz zmiennej wartości wskaźnika WIBOR. Zależność jest taka, że gdy WIBOR spada, spada również oprocentowanie kredytu. Na spadek wskaźnika WIBOR wpływ ma m.in. obniżanie wysokości stóp procentowych.

To, o ile spadnie rata kredytu, zależy m.in. od kwoty kredytu czy okresu, jaki pozostał do końca spłaty. Kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyty w ostatnich latach, na kwotę ok. 300 tysięcy mogą spodziewać się obniżki raty o około 100 zł. Co istotne, raty kredytów nie spadną od razu. To kiedy rata kredytu ulegnie zmniejszeniu, zależy od cyklu aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych. Aktualizacja oprocentowania kredytów opartych o WIBOR 3M ma miejsce raz na 3 miesiące, natomiast przy stawce WIBOR 6M aktualizacja oprocentowania odbywa się raz na 6 miesięcy. Na uwadze należy mieć, że nawet pomimo obniżki stóp procentowych raty kredytu nadal będą dużo wyższe niż jeszcze kilka lat temu, kiedy WIBOR był rekordowo niski.

Sprawdź: WIBOR a rata kredytu.

Kalkulator WIBOR

Kalkulator WIBOR to proste w obsłudze, a przy tym bardzo pomocne urządzenie internetowe. Dzięki kalkulatorowi WIBOR w łatwy sposób wyliczysz rzeczywistą kwotę pozostałą do spłaty w związku z zaciągniętym kredytem WIBOR. W prosty sposób będziesz mógł porównać, jak zmienia się kwota, którą należy zwrócić do banku w zależności od wysokości wskaźnika WIBOR, jego rodzaju i długości obowiązywania umowy kredytowej.

Jeżeli chcesz skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, w pierwszej kolejności należy wziąć do ręki umowę kredytową, w niej bowiem znajdują się konkretne parametry, które będzie trzeba wprowadzić. Żeby wynik wyliczenia kalkulatora hipotecznego był możliwie dokładny, należy wskazać przynajmniej wysokość kapitału pozostałego do spłaty, okres na jaki został zaciągnięty kredyt oraz jego oprocentowanie. Jeżeli kredytobiorca nie może odszukać swojej umowy kredytu, może uzyskać niezbędne informacje podczas kontaktu z infolinią banku, który udzielił mu kredytu.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...