SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyty złotówkowe a zbliżające się wybory – stanowisko poszczególnych partii

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyty złotówkowe a wybory

Wielkimi krokami zbliżają się w Polsce wybory parlamentarne. Niezależnie od ich wyniku warto przyjrzeć się pomysłom poszczególnych partii na problematykę kredytów złotówkowych. Jakie jest stanowisko partii politycznych w sprawie kredytów złotówkowych? Czy partie polityczne uwzględniły problematykę kredytów WIBOR w swoich programach wyborczych?

Sprawdź również: Pozew WIBOR 2023

Kredyty złotówkowe a zbliżające się wybory – Prawo i Sprawiedliwość

Głównym postulatem Prawa i Sprawiedliwości w zakresie problemu kredytobiorców złotówkowych była zapowiedź likwidacji WIBOR. Wskaźnik WIBOR przez wielu oceniany jest jako główny czynnik prowadzący do wzrostu rat z jakim mierzyli się ostatnimi czasy kredytobiorcy złotówkowi.

Pomysł ten został już wdrożony i obecnie obserwujemy stopniowe zastępowanie wskaźnika WIBOR, nowym wskaźnikiem – WIRON. Jest jeszcze zbyt wcześnie żeby stwierdzić, czy zmiana WIBOR na WIRON, która zakończyć ma się dopiero w 2025 r., realnie odciąży kredytobiorców złotówkowych.

Innym pomysłem pośrednio mogącym pomóc kredytobiorcom złotówkowym (z zaznaczeniem, że chodzi o kredytobiorców przyszłych) jest kredyt 2%. Kredyt ten ma w założeniu gwarantować niskie oprocentowanie (2%) na kredyt w złotówkach zaciągany na zakup pierwszej nieruchomości, na cele mieszkaniowe.

Kredyty złotówkowe a zbliżające się wybory – Koalicja Obywatelska

Koalicja Obywatelska w swoim programie zawarła obietnicę wprowadzenia kredytu 0%. Z założenia ma on pełnić analogiczną funkcję jak kredyt 2% wprowadzony przez PIS, z tym, że z oczywistych względów kredyt 0% byłby jeszcze atrakcyjniejszy dla przyszłych kredytobiorców.

Z założenia kredyt kierowany miałby być do osób młodych, do 45 roku życia, które nie mają jeszcze własnego mieszkania. Z pewnością utrzymanie rat kredytu na poziomie 0% siłą rzeczy niweluje, a co najmniej znacznie ogranicza problematykę wysokich rat kredytów złotówkowych.

Kredyty złotówkowe a zbliżające się wybory – Konfederacja

Również w programie Konfederacji nie znalazły się rozwiązania wprost traktujące o rozwiązaniu problemu kredytobiorców złotówkowych. Nie oznacza to jednak, że partia ta w ogóle nie uwzględnia problematyki drogich mieszkań, wymuszających zaciąganie coraz wyższych zobowiązań kredytowych.

Konfederacja w swoim programie zakłada wprowadzenie szeregu ustaw upraszczających odrolnienie ziemi na potrzeby inwestycyjne i uproszczenie procedur oraz podatków towarzyszących procesowi zmiany przeznaczenia gruntów i budowy budynków mieszkalnych. Według szacunków Konfederacji pozwoli to obniżyć cenę z 1m2 mieszkania przeciętnie nawet o 30%

Kredyty złotówkowe a zbliżające się wybory – Trzecia Droga

Trzecia Droga w swoim programie nie odnosi się do kredytów złotówkowych. Partia ta postuluje natomiast uwolnienie gruntów z Krajowego Zasobu Nieruchomości i zbudowanie na nich nowych mieszkań. Trzecia Droga zapowiada również wprowadzenie przepisów wspierających samorządy przy tworzeniu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Kredyty złotówkowe a zbliżające się wybory – Lewica

Lewica także nie wypowiada się zbyt dużo o kwestii problemu kredytobiorców złotówkowych. Problem kredytów hipotecznych chce pośrednio rozwiązać poprzez budowę 300 000 mieszkań komunalnych pod tani wynajem. W założeniu mieszkania miałyby nigdy nie być prywatyzowane i formalnie należeć do samorządów. Program ten ma być odpowiedzią na coraz bardziej ograniczony dostęp do mieszkań spowodowany m.in. rosnącymi kosztami kredytów.

Kredyt 2% po wyborach

Kredyt 2% okazał się wyjątkowo popularną wśród Polaków instytucją. Popularność tego kredytu przerosła nawet oczekiwania pomysłodawców. W efekcie powyższego jeszcze w 2023 r. wykorzystany został cały budżet kredytu 2% planowany na 2024 r. Obecnie więc banki nie przyjmują już nowych wniosków o kredyt 2% i w 2024 r. nie należy raczej spodziewać się zmian w tym zakresie.

Kredyt 0% – Koalicja Obywatelska

Obecny rząd pod wodzą Koalicji Obywatelskiej zapowiedział, że w 2024 r. wystartuje nowy program kredytowy – Mieszkanie na start, powszechnie zwany kredytem 0%. Nie zostały jeszcze co prawda uchwalone stosowne ustawy w tym zakresie, niemniej z wypowiedzi polityków i medialnych doniesień wyłania się prawdopodobny obraz tej instytucji.

Rządowymi dopłatami objęte będą nie tylko mieszkania, zarówno z rynku pierwotnego jak i wtórnego, ale też domy, w tym ich budowa. Wysokość kredytu i jego oprocentowanie zależne będzie od liczby członków gospodarstwa domowego oraz uzależnione będzie od kryteriów dochodowych. Powszechnie mówi się, że w wypadku największych gospodarstw możliwe będzie otrzymanie kredytu bez oprocentowania (pokrywać je będzie w całości Państwo). Wejście w życie stosownych ustaw zaplanowane jest na połowę 2024 r.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe nadal bez zmian – nowa decyzja Rady Polityki Pieniężnej
Rada Polityki Pieniężnej  zdecydowała, że w maju stopy procentowe pozostaną na takim samym poziomie. Kredytobiorcy cicho liczyli na obniżenie stóp...

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę

Wakacje kredytowe 2024 – Prezydent podpisał ustawę
Kredytobiorcy, którzy liczyli na odciążenie domowego budżetu i zawieszenie płatności rat mogą odetchnąć z ulgą. Prezydent podpisał ustawę o wakacjach...

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”

Banki wysyłają do klientów aneksy z „klauzulą awaryjną”
Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze...