Docelowo wskaźnik WIBOR obecny w większości umów kredytów złotówkowych ma przestać być publikowany. W jego miejsce wstąpi nowy wskaźnik – WIRON. Co to oznacza dla kredytobiorców posiadających kredyty oparte w wskaźnik WIBOR oraz jakie ma to znaczenie dla tych, którzy zamierzają podpisać umowę kredytu z bankiem?
Sprawdź również: Zmiana WIBOR na WIRON – kiedy?
WIBOR a WIRON
Zarówno wskaźnik WIBOR jak i WIRON to wskaźniki, które obok marży bank, są częścią oprocentowania kredytu. Wskaźniki te rożni jednak sposób ich wyliczania. Dotychczas oprocentowanie rat kredytowych obliczane było zazwyczaj w oparciu o WIBOR 3M lub 6M. W uproszczeniu oznacza to, że wysokość raty kredytowej ulega zmianie co trzy miesiące (WIBOR 3M) lub co sześć miesięcy (WIBOR 6M). Wartość wskaźnika była zatem znana z wyprzedzeniem. WIRON (Warsaw Interest Rate Overnight) to natomiast wskaźnik jednodniowy (overnight). Wyliczany jest jako procent składany z dziennych notowań z ostatnich trzech miesięcy (w przypadku WIRON 3M). Wysokość raty kredytu okaże się zatem wiadoma dopiero w dniu jej spłaty.
Obecnie wskaźnik WIBOR budzi wiele kontrowersji m.in. ze względu na sposób jego obliczania. Podnosi się, że banki mogą mieć wpływ na wysokość tego wskaźnika, a zatem na wysokość zobowiązania kredytobiorców. Dlatego też część z kredytobiorców posiadających kredyty ze zmiennym oprocentowaniem opartym o stawkę WIBOR decyduje się na pozwanie banku.
Co oznacza zmiana WIBOR na WIRON?
Z początkiem 2025 roku WIRON zastąpi dotychczas stosowany WIBOR. WIBOR przestanie być w ogóle publikowany, a w umowach, które odnosiły się do tego wskaźnika będzie obecny wskaźnik WIRON. Zmiana ta nie będzie wymagała od kredytobiorców posiadających kredyty ze stawką WIBOR podjęcia działań. Zgodnie z zapowiedziami nie będzie potrzeby podpisania aneksu do umowy kredytu a cała „zamiana” będzie niejako automatyczna. Z pewnością banki będą przeprowadzać jeszcze akcje informujące kredytobiorców o mającej nastąpić w 2025 r. likwidacji wskaźnika WIBOR i konsekwencjach się z tym wiążących.
W związku z procesem likwidacji WIBOR na polskim rynku będą pojawiać się kredyty oparte o nowy wskaźnik WIRON. ING Bank Śląski jako pierwszy bank zapowiedział start procesu udzielania kredytów w oparciu o WIRON, które mają być już dostępne od 26 czerwca bieżącego roku. Osoby, które rozważają zaciągnięcie kredytu w najbliższy czasie z pewnością powinny przeanalizować pojawiające się oferty kredytów z oprocentowaniem zmiennym ze stawką WIRON. Wskazać należy, że obecnie wysokość stawki WIRON jest niższa niż WIBOR. Aktualne wysokości zarówno wskaźnika WIBOR jak i WIRON można sprawdzić na stronie internetowej administratora stawek – GPW Benchmark S.A.