SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy warto czekać na kredyt 0%?

Data ostatniej aktualizacji:

Czy warto czekać na kredyt 0%

Kredyt 0% znalazł się on na liście 100 konkretów na 100 dni rządów Koalicji Obywatelskiej (utworzonej przez Platformę Obywatelską, Nowoczesną, Inicjatywę Polską oraz Zielonych). Obecnie Koalicja Obywatelska posiada większość w Sejmie i sprawuje władzę. Czy kredyt 0% zostanie wprowadzony? Jakie warunki trzeba będzie spełnić, aby otrzymać kredyt 0%? Kiedy kredyt 0% wejdzie w życie?

Czym jest kredyt zero procent?

Kredyt 0% procent to zobowiązanie, które nie jest obciążone odsetkami ani marżą banku, czyli takie, w którym spłaca się dokładnie taką kwotę, jaką się pożyczyło. Kredyt 0% stanowi obietnice wyborczą Koalicji Obywatelskiej i stanowi odpowiedź na Bezpieczny kredyt 2%.

Kredyt 0 procent 2024 na pierwsze mieszkanie

Czy kredyt 0% jest rzeczywiście korzystny finansowo? Biorąc pod uwagę okoliczność, że Państwo pokryłoby odsetki oraz marżę banku, należy stwierdzić, że kredyt 0% jest korzystny finansowo. Dzięki temu kredytobiorca spłacałby tylko pożyczony kapitał.

Warunki kredytu 0 procent

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać kredyt 0 procent na mieszkanie? W celu otrzymania kredytu 0% należy spełnić poniższe warunki:

 • przeznaczenie kredytu na zakup pierwszego mieszkania lub domu,
 • wiek – do 45 roku życia,
 • zdolność kredytową osiągną dwie osoby zarabiające pensję minimalną,
 • mieszkanie lub dom nie może być droższe niż 900 tysięcy zł,  
 • kredyt będzie udzielany maksymalnie do kwoty 600 tysięcy zł,
 • za kredyt 0% można sfinansować zakup mieszkania na rynku pierwotnym.

Czy za kredyt 0% będzie można kupić mieszkanie o dowolnej wartości? Za pieniądze z kredytu 0% będzie można sfinansować mieszkanie lub dom nie droższe niż 900 tysięcy zł.  

Czy program dotyczy ryku zarówno pierwotnego, jak i wtórnego? Za kredyt 0% będzie można sfinansować zakup mieszkania na rynku pierwotnym.

Kredytu 0% nie będą mogły uzyskać osoby, które już posiadają mieszkanie, a w wielu przypadkach również kredyt hipoteczny. Jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR możesz rozważyć opcje unieważnienia WIBOR w procesie sądowym. W tym celu skontaktuj się z Kancelarią WIBOR, której prawnicy przeanalizują Twoją umowę pod kątem istnienia klauzul abuzywnych. Z kolei korzystając z kalkulatora WIBOR dowiesz się ile oszczędności zyskasz usuwając WIBOR z umowy kredytowej.

Koszty ukryte w kredycie 0%

Jakie mogą być ukryte koszty związane z kredytem 0%? W kredycie 0% mogą znaleźć się dodatkowe koszty, takie jak:

 • prowizje za udzielenie kredytu – chociaż odsetki w kredycie 0% byłyby zerowe, to banki mogą zarabiać na wysokich prowizjach od udzielenia kredytu. Prowizja może być stałą kwotą lub procentowym udziałem od pożyczonej sumy,
 • opłaty administracyjne,
 • ubezpieczenie,
 • opłaty związane z obsługą kredytu.

Przed podpisaniem umowy kredytu należy zapoznać się z warunkami umowy, aby zidentyfikować wszystkie potencjalne koszty.

W celu sprawdzenia ile rzeczywiście będzie kosztował kredyt 0% należy zweryfikować  RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania). RRSO to wskaźnik, który wyraża koszty kredytu w formie procentowej, uwzględniając nie tylko oprocentowanie, ale także inne opłaty dotyczące zobowiązania, takie jak:

 • prowizje,
 • opłaty administracyjne,
 • ubezpieczenia,
 • inne koszty związane z kredytem.

W każdej ofercie kredytu musi się znaleźć informacja o RRSO.

Kiedy kredyt 0% wejdzie w życie?

Termin wejścia w życie kredytu 0% nie jest określony. Możliwy jest również scenariusz, że kredyt 0% był jedynie obietnicą wyborczą, która najprawdopodobniej nie zostanie zrealizowana. Powodem może być stan budżetu oraz wzrost cen mieszkań wywołany programem Bezpieczny Kredyt 2 %.

Ceny mieszkań gwałtownie wzrosły i trudno znaleźć na rynku mieszkanie, które wartością spełni wymogi określone ustawą o bezpiecznym kredycie. Podobnie stałoby się w przypadku wprowadzenia kredytu 0%. Efekt byłby więc odwrotny od zamierzonego.

Dodatkowo kredytu 0% nie wpisano do umowy koalicyjnej, podpisanej przez liderów Platformy Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy, które mają sejmową większość.

Czytaj również: Jak pozbyć się kredytu hipotecznego?


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...