SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Data ostatniej aktualizacji:

Kto może skorzystać z programu Mieszkanie na Start

Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%, a dokładniej programem Kredyt na Start. Do kogo będzie kierowany program i kiedy wejdzie w życie?

Kto może skorzystać z programu mieszkanie na Start?

Uprawnieni do uzyskania kredytu 0% będą osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Wyłączono jednak z limitu wieku osoby, które mają co najmniej jedno dziecko. Dodatkowo warunkiem jest brak własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (chyba, że posiadanym mieszkaniem jest udział nie wyższy niż 50% w prawie własności mieszkania albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, uzyskany w drodze dziedziczenia lub darowizny).

Co więcej, z programu mogą skorzystać także osoby, które mają jedno mieszkanie, ale mają co najmniej troje dzieci.

Oprocentowanie kredytu w nowym programie mieszkaniowym ma wynosić od 1,5 % do 0%. Wysokość zaś kredytu ma być zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym. Wprowadzone ma też zostać kryterium dochodowe. Weryfikowane będą zarobki z ostatnich 6 miesięcy, które nie mogą przekraczać określonych limitów.

Czy kredyt 0% wejdzie w życie?

Zgodnie z zapowiedziami z początku roku nowy program powinien ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Czy tak się jednak stanie? Ciężko na ten moment jednoznacznie stwierdzić. Wydaje się, że rząd nie wycofa się z programu, jednak jego dokładne warunki będą zapewne ulegać zmianom. Warto więc na bieżąco obserwować pojawiające się informacje w tym temacie.

Zobacz także: Czy warto czekać na kredyt 0 procent?

Program Kredyt 2%, który uruchomiony został w lipcu 2023 roku, cieszył się ogromnym powodzeniem. Do tego stopnia, że środki przeznaczone na dopłaty wyczerpały się po pół roku. Skutek był taki, że ceny mieszkań drastycznie wzrosły. Czas pokaże, jak będzie w przypadku nowego programu kredyt 0 procent.

Jeżeli posiadasz już kredyt złotówkowy oparty o oprocentowanie zmienne ze wskaźnikiem WIBOR i nie jesteś pewien jego ważności, skontaktuj się z kancelarią WIBOR. Eksperci kancelarii przeanalizują umowę kredytu złotówkowego pod kątem klauzul abuzywnych. Kancelaria WIBOR opracowała również kalkulator korzyści unieważnienia WIBOR

Źródła:

https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/finalizujemy-prace-nad-nastepca-bezpiecznego-kredytu-2


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kwietniowa decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych

Kwietniowa decyzja w sprawie wysokości stóp procentowych
W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Postanowiono, że stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym...

WIRON niekoniecznie zastąpi WIBOR

WIRON niekoniecznie zastąpi WIBOR
O likwidacji wskaźnika WIBOR mówi się już od dawna. Dotychczasowe stanowisko obejmowało zastąpienie wskaźnika WIBOR stawką WIRON. Zgodnie z komunikatem...

UOKiK kończy prace nad projektem jednolitej umowy kredytowej

UOKiK kończy prace nad projektem jednolitej umowy kredytowej
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował ostatnio, że finalizuje prace nad projektem umowy kredytowej, która miałaby stać się obowiązującym wzorem...