Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%, a dokładniej programem Kredyt na Start. Do kogo będzie kierowany program i kiedy wejdzie w życie?
Kto może skorzystać z programu mieszkanie na Start?
Uprawnieni do uzyskania kredytu 0% będą osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Wyłączono jednak z limitu wieku osoby, które mają co najmniej jedno dziecko. Dodatkowo warunkiem jest brak własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego (chyba, że posiadanym mieszkaniem jest udział nie wyższy niż 50% w prawie własności mieszkania albo spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu, uzyskany w drodze dziedziczenia lub darowizny).
Co więcej, z programu mogą skorzystać także osoby, które mają jedno mieszkanie, ale mają co najmniej troje dzieci.
Oprocentowanie kredytu w nowym programie mieszkaniowym ma wynosić od 1,5 % do 0%. Wysokość zaś kredytu ma być zależna od liczby osób w gospodarstwie domowym. Wprowadzone ma też zostać kryterium dochodowe. Weryfikowane będą zarobki z ostatnich 6 miesięcy, które nie mogą przekraczać określonych limitów.
Czy kredyt 0% wejdzie w życie?
Zgodnie z zapowiedziami z początku roku nowy program powinien ruszyć w drugiej połowie 2024 roku. Czy tak się jednak stanie? Ciężko na ten moment jednoznacznie stwierdzić. Wydaje się, że rząd nie wycofa się z programu, jednak jego dokładne warunki będą zapewne ulegać zmianom. Warto więc na bieżąco obserwować pojawiające się informacje w tym temacie.
Zobacz także: Czy warto czekać na kredyt 0 procent?
Program Kredyt 2%, który uruchomiony został w lipcu 2023 roku, cieszył się ogromnym powodzeniem. Do tego stopnia, że środki przeznaczone na dopłaty wyczerpały się po pół roku. Skutek był taki, że ceny mieszkań drastycznie wzrosły. Czas pokaże, jak będzie w przypadku nowego programu kredyt 0 procent.
Jeżeli posiadasz już kredyt złotówkowy oparty o oprocentowanie zmienne ze wskaźnikiem WIBOR i nie jesteś pewien jego ważności, skontaktuj się z kancelarią WIBOR. Eksperci kancelarii przeanalizują umowę kredytu złotówkowego pod kątem klauzul abuzywnych. Kancelaria WIBOR opracowała również kalkulator korzyści unieważnienia WIBOR
Źródła:
https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/finalizujemy-prace-nad-nastepca-bezpiecznego-kredytu-2