SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt konsolidacyjny – na czym polega

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt konsolidacyjny - na czym polega

Każdy z nas ma lub miał kiedyś kredyt albo zna osobę, która podpisała umowę kredytu. Kredyty stały się istotną częścią naszego życia, co nie może dziwić w dobie powszechnie rosnących cen większość towarów w tym dóbr uchodzących za luksusowe, jak samochody, czy nieruchomości. W zależności od wielu zmiennych m.in. kwoty kredytu, oprocentowania, czy czasu, na jaki została zawarta umowa, wysokość miesięcznej raty może się znacząco różnić.

Czasem zdarza się, że jedna osoba posiada kilka kredytów, nieraz w różnych bankach. Zarządzanie tyloma zobowiązaniami bywa kłopotliwe, w takim wypadku pomocnym może być zaciągnięcie tzw. kredytu konsolidacyjnego. Jak działa kredyt konsolidacyjny i jakie ma zalety? Jakie zobowiązania można skonsolidować? Jakie są warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego? Zapraszam do lektury dzisiejszego wpisu.

Na czym polega kredyt konsolidacyjny?

Kredyty konsolidacyjne są popularnym produktem bankowym już od wielu lat. Kredyt konsolidacyjny definicja – jest to w praktyce nowy kredyt, w ramach którego następuje połączenie długów z dotychczasowych umów kredytu, które zaciągnął dany kredytobiorca. Jego podstawowym celem jest obniżenie rat kredytowych i w efekcie możliwie bezproblemowa spłata zadłużenia. Kredyt konsolidacyjny jest więc interesującym rozwiązaniem szczególnie dla osób, które przerasta spłata zobowiązań z wielu umów kredytowych.

Jakie są korzyści z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny ma istotne zalety, które wiążą się przede wszystkim z korzystniejszą możliwością spłaty zadłużenia. Po pierwsze kredyt konsolidacyjny umożliwia połączenie wielu zobowiązań w jeden dług. Już sam ten fakt istotnie ułatwia spłatę zobowiązań kredytowych. Z reguły kredyt konsolidacyjny wydłuża również terminy spłaty zobowiązań względem tych wynikających z poprzednich umów. Oznacza to, że dług zostaje rozłożony na więcej rat, co również powinno być pomocnym przy spłacie zadłużenia. Niejednokrotnie również oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest niższe niż oprocentowanie skonsolidowanych długów, zwłaszcza jeżeli wynikają one z pożyczek gotówkowych, czy karty kredytowej.

Warto przy tym pamiętać, że konsolidacja nie zawsze się opłaca. Wielu ekonomistów wskazuje, że jeżeli nasza sytuacja finansowa jest dobra i umożliwia spłatę wszystkich zobowiązań w terminie, konsolidacja może być nieopłacalna. Trzeba bowiem pamiętać, że na skutek zwiększenia ilości rat i wydłużenia terminu spłaty kredytu, sumarycznie, przy kredycie konsolidacyjnym, zwracamy do banku wyższą kwotę, niż zwrócilibyśmy przy pozostaniu przy dotychczasowych umowach kredytowych.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

Czy wszystkie zobowiązania można skonsolidować? Kwestia jakiego rodzaju sługi mogą podpadać pod umowę kredytu konsolidacyjnego, zależy od polityki danego banku. Wśród najpopularniejszych zobowiązań podlegających konsolidacji warto wymienić m.in.:

·       Zobowiązania z kredytów hipotecznych;

·       Zobowiązania z kredytów gotówkowych;

·       Zobowiązania wynikające z karty kredytowej;

·       Zobowiązania związane z kredytem odnawialnym;

·       Zobowiązania z tytułu kredytów samochodowych.

Jakie są warunki uzyskania kredytu konsolidacyjnego?

Restrukturyzacja długów w ramach kredytu konsolidacyjnego możliwa jest po spełnieniu określonych warunków. Przy kredycie konsolidacyjnym, podobnie jak w przypadku innych kredytów, bank będzie badał przede wszystkim naszą zdolność kredytową. Innymi słowy, oceni, czy stać nas na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego. W tym celu bank dokona szczegółowej analizy operacji na rachunkach bankowych, jak również poprosi o udokumentowanie źródeł dochodów oraz sytuacji rodzinnej i życiowej. Nie bez znaczenia będzie również nasza historia kredytowa.

Kancelaria prawna pomoże unieważnić kredyt WIBOR

Kredyt konsolidacyjny, to nie jedyne rozwiązanie ułatwiające wyjście z trudnej sytuacji kredytowej. Kredyty w walucie krajowej budzą coraz większe kontrowersje, a kolejne osoby decydują się na wytoczenie pozwu o unieważnienie WIBOR. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jaki jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162