SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Obniżka stóp procentowych – jak wpłynie na koszt kredytu?

Data ostatniej aktualizacji:

Obniżka stóp procentowych

Wrześniowa obniżka stóp procentowych może wpłynąć na większe zainteresowanie kredytami. Co prawda wysokość miesięcznych rat nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, ale można zauważyć powolny wzrost zdolności kredytowej, co już przekłada się na większe szanse na uzyskanie kredytu. Czy będzie łatwiej uzyskać kredyt hipoteczny?

Sprawdź: Kalkulator WIBOR

Kredyty hipoteczne – czy będzie łatwiej uzyskać?

Przez ostatnie 2 lata sytuacja kredytów hipotecznych raczej nie była zachęcająca dla kredytobiorców, a to z poniższych względów:

  • szybkiego tempa wzrostu rat kapitałowo – odsetkowych,
  • wymogów Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących badania zdolności kredytowej,
  • zawieszenie przez kilka banków udzielania kredytów opartych o wskaźnik WIBOR,
  • niepewnej sytuacji ekonomicznej na rynku światowym.

W ostatnim czasie miała miejsce pierwsza od 2 lat obniżka stóp procentowych, a w konsekwencji wskaźnika WIBOR będącego składnikiem oprocentowania zmiennego. W cennikach banków oferujących kredyty hipoteczne ze zmiennym oprocentowaniem widać pewne zmiany zmierzające do zachęcenia kredytobiorców do podpisania umowy kredytu.

Zdolność kredytowa – jak zwiększyć?

Zdolność kredytowa to zdolność danej osoby do spłacania pożyczek lub kredytów,  oceniana przez instytucje finansowe, takie jak banki, przed udzieleniem pożyczek lub kredytów. Zdolność kredytowa jest kluczowym czynnikiem, który wpływa na to, czy otrzymasz pożyczkę, jaką kwotę możesz pożyczyć i jakie warunki kredytu będą miały, takie jak oprocentowanie i okres spłaty.

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie przez konsumenta zdolności kredytowej:

  • zwiększenie miesięcznych dochodów,
  • wyższy wkład własny – większość banków udziela kredytów, gdy wkład własny wynosi 20 %,
  • wzięcie kredytu w banku, którego jest się klientem – banki często mają lepsze oferty dla stałych klientów. Zawsze warto sprawdzić różne oferty, aby zorientować się w bieżącej sytuacji,
  • negocjacje z bankiem,
  • wybór dłuższego okresu spłaty – dłuższy okres spłaty to mniejsza miesięczna rata zobowiązania. Być może wydłużenie okresu kredytowania, zwiększy twoją zdolność kredytową.
  • uregulowanie posiadanych zobowiązań,
  • zmniejszenie wydatków,
  • znalezienie współkredytobiorcy z dobrą zdolnością kredytową,
  • skorzystanie z dodatkowych produktów banku – w niektórych przypadkach może się okazać, że skorzystanie z dodatkowej oferty bankowej, zagwarantuje korzystniejszy kredyt.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...