SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jaki WIRON na koniec 2023 roku?

Data ostatniej aktualizacji:

kiedy oprocentowanie spadnie

Trwa proces zastąpienia wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON. Likwidacja wskaźnika WIBOR jest jednym z rozwiązań rządowej pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne, tj. tarczy antykryzysowej dla kredytobiorców. Nowy wskaźnik miał być niższy od WIBOR, co w konsekwencji skutkować będzie mniejszą skalą wzrostu oprocentowania oraz wysokości rat kredytów hipotecznych. Jak kształtował się WIRON w 2023 roku?

Aktualny wskaźnik WIRON – grudzień 2023

Wysokość obecnego wskaźnika WIRON można sprawdzić na stronie GPW Benchmark, która jest jego administratorem. WIRON ustalany jest na podstawie zbioru depozytowych transakcji jednodniowych (O/N, overnight) przeprowadzanych pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. WIRON ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Aktualnie wskaźnik WIRON (stan na 22 grudnia 2023 roku) w przypadku WIRON 1M wynosi 4,91%, w przypadku WIRON 3M wynosi 4,97%, a w przypadku WIRON 6M wynosi 5,54%.

Historia WIRON w 2023 roku

W ostatnim roku 2023 WIRON kształtował się na poziomie ok. 5-6%. Obecnie (grudzień 2023 r.) można zaobserwować jego spadek.

Wykres na podstawie danych ze strony https://gpwbenchmark.pl/.

W 2024 roku banki będą oferowały nowe produkty oparte o wskaźnik WIRON, stopniowo wykluczając ze swoich ofert propozycje oparte o wskaźnik WIBOR. WIRON dotyczyć będzie jednak nowych umów kredytowych. Kredytobiorcy posiadający już kredyty będą mogli próbować podpisać aneks do umowy kredytowej zmieniający WIBOR na WIRON lub unieważnić WIBOR.

Jeżeli posiadasz już kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowanie opartym o WIBOR, w celu zweryfikowania swojej umowy kredytu oraz szans na unieważnienie wskaźnika WIBOR w swojej umowie w sądzie, skontaktuj się Kancelaria WIBOR. Specjaliści przeanalizują zapisy Twojej umowy kredytowej i przedstawią potencjalne rozwiązania. Korzyści jakie wynikają z usunięcia WIBOR z kredytu można oszacować korzystając z Kalkulatora WIBOR.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...