Trwa proces zastąpienia wskaźnika WIBOR na wskaźnik WIRON. Likwidacja wskaźnika WIBOR jest jednym z rozwiązań rządowej pomocy dla osób spłacających kredyty hipoteczne, tj. tarczy antykryzysowej dla kredytobiorców. Nowy wskaźnik miał być niższy od WIBOR, co w konsekwencji skutkować będzie mniejszą skalą wzrostu oprocentowania oraz wysokości rat kredytów hipotecznych. Jak kształtował się WIRON w 2023 roku?
Aktualny wskaźnik WIRON – grudzień 2023
Wysokość obecnego wskaźnika WIRON można sprawdzić na stronie GPW Benchmark, która jest jego administratorem. WIRON ustalany jest na podstawie zbioru depozytowych transakcji jednodniowych (O/N, overnight) przeprowadzanych pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. WIRON ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Aktualnie wskaźnik WIRON (stan na 22 grudnia 2023 roku) w przypadku WIRON 1M wynosi 4,91%, w przypadku WIRON 3M wynosi 4,97%, a w przypadku WIRON 6M wynosi 5,54%.
Historia WIRON w 2023 roku
W ostatnim roku 2023 WIRON kształtował się na poziomie ok. 5-6%. Obecnie (grudzień 2023 r.) można zaobserwować jego spadek.
Wykres na podstawie danych ze strony https://gpwbenchmark.pl/.
W 2024 roku banki będą oferowały nowe produkty oparte o wskaźnik WIRON, stopniowo wykluczając ze swoich ofert propozycje oparte o wskaźnik WIBOR. WIRON dotyczyć będzie jednak nowych umów kredytowych. Kredytobiorcy posiadający już kredyty będą mogli próbować podpisać aneks do umowy kredytowej zmieniający WIBOR na WIRON lub unieważnić WIBOR.
Jeżeli posiadasz już kredyt hipoteczny ze zmiennym oprocentowanie opartym o WIBOR, w celu zweryfikowania swojej umowy kredytu oraz szans na unieważnienie wskaźnika WIBOR w swojej umowie w sądzie, skontaktuj się Kancelaria WIBOR. Specjaliści przeanalizują zapisy Twojej umowy kredytowej i przedstawią potencjalne rozwiązania. Korzyści jakie wynikają z usunięcia WIBOR z kredytu można oszacować korzystając z Kalkulatora WIBOR.