WIBOR jest wskaźnikiem wpływającym na oprocentowanie kredytów, który w okresie ostatnich dwóch lat dynamicznie się zmienia. W 2023 roku wskaźnik WIBOR oscylował w granicach od 5 do 7 %. Wpływ na WIBOR ma wysokość stóp procentowych, które regulowane są przez Radę Polityki Pieniężnej.
Aktualny wskaźnik WIBOR– grudzień 2023
Wysokość obecnego wskaźnika WIBOR można sprawdzić na stronie GPW Benchmark, która jest jego administratorem. WIBOR wyznaczany jest jako średnia arytmetyczna wielkości oprocentowania podawanych przez największe banki działające w Polsce, po odrzuceniu wielkości skrajnych. WIBOR ustalany jest w każdy dzień roboczy o godzinie 11:00. Aktualnie wskaźnik WIBOR (stan na 22 grudnia 2023 roku) w przypadku WIBOR 3M wynosi 5,88%, a w przypadku WIBOR 6M wynosi 5,82%.
Prognozy co do wysokości WIBOR w przyszłości są w znacznym stopniu związane z dalszymi kierunkami polityki kraju w zakresie podwyższania stóp procentowych. Przewiduje się, że w przyszłym roku WIBOR zacznie spadać. Sytuacja gospodarcza z uwagi na jej niepewność może jednak ulec zmianie. Jednym z rozwiązań uwolnienia się od niepewnej sytuacji jest założenie sprawy w sądzie o unieważnienie WIBOR. W celu pozwania banku o unieważnienie WIBOR warto skorzystać z profesjonalnej kancelarii WIBOR, która opracowała również kalkulator korzyści unieważnienia WIBOR.
Historia WIBOR w 2023 roku
W ostatnim roku 2023 WIBOR kształtował się na poziomie ok. 5-7%. Maksymalną wysokość WIBOR 3M osiągnął na początku stycznia 2023 roku kiedy wynosił 7,01%, a WIBOR 6M również w styczniu 2023 roku kiedy wynosił 7,14%. Z kolei minimalną wysokość wskaźnika WIBOR 3M odnotowano w listopadzie 2023 roku kiedy wynosił 5,64%, a wskaźnika WIBOR 6M również w listopadzie 2023 roku w kiedy wynosił 5,54%.
Wykres na podstawie danych ze strony https://gpwbenchmark.pl/.