Każdego roku wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Większość z nich chce zakupić nowe mieszkanie, działkę czy wyremontować starą nieruchomość. Czy 2024 rok to dobry rok na wzięcie kredytu? Czy szykują się zmiany w przyznawaniu kredytów hipotecznych?
Sprawdź również: Wakacje kredytowe 2024 – czy coś się zmieni?
Zmiany w kredytach hipotecznych
Nie szykują się zmiany w udzielaniu kredytów hipotecznych w 2024 roku. Mimo braku obniżek stóp i niepewności co do wprowadzenia nowego programu wsparcia, sprzedaż kredytów hipotecznych jest całkiem spora. W całym 2024 r. może to być nawet 205 tys. nowych kredytów hipotecznych.
Jak będą wyglądały stopy procentowe w 2024 roku?
W pierwszej kolejności odpowiedzieć sobie trzeba na pytanie dlaczego stopy procentowe są tak istotne przy kredytach. Otóż, mają one wpływ na wysokość stawek referencyjnych jak WIBOR, które służą do określania oprocentowanie kredytów.
Osoby posiadające kredyty złotówkowe z oprocentowaniem WIBOR oraz rozważające zaciągnięcie takiego kredytu raczej nie powinny liczyć na istotne spadki stawki WIBOR. Na wysokość wskaźnika WIBOR ma wpływ bowiem sytuacja gospodarcza, tym polityka pieniężna państwa. Jeżeli wzrośnie wskaźnik WIBOR, wzrosną także raty kredytów. WIBOR wzrośnie zaś gdy dojdzie do podwyżek stóp procentowych.
Wysokość stóp procentowych jest zależna między innymi od inflacji. Ta zaś póki co spada, lecz jest to spadek powolny. Część ekonomistów uważa, że w marcu dojdzie do nieznacznej obniżki stóp procentowych, gdyż przewiduje się, że wówczas inflacja znajdzie się w okolicy 3 procent. Druga część ekonomistów wskazuje na scenariusz, w którym stopy procentowe pozostaną na stałym poziomie przez cały 2024 rok. Trzeba pamiętać, że decyzje Rady Polityki Pieniężnej są każdorazowo uzależnione od napływających informacji dotyczących inflacji, jej prognoz i stanu gospodarki.
Czy warto brać kredyt w 2024 roku?
Niestety, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi na pytanie – czy 2024 r. to dobry rok na zaciągnięcie kredytu. Wszystko bowiem zależy od sytuacji danej osoby, a przede wszystkim od tego, jaka jest jej sytuacja finansowa (czy posiada stabilne zatrudnienie, jakie są jej zarobki i wydatki itp.), ale także na co mają być przeznaczone uzyskane środki (np. cel inwestycyjny).
Jeżeli Twój budżet jest napięty zaciągnięcie kredytu nie zawsze będzie dobrym pomysłem. Decyzja o zaciągnięciu kredytu powinna być świadoma, poprzedzona analizą możliwości i ryzyk. Warunki kredytów w 2024 r. bywają różnorodne. Dlatego też chcąc zaciągnąć kredyt w 2024 r. trzeba dokonać porównania ofert kredytów w różnych bankach.
Jeżeli posiadasz stabilne zatrudnienie i jesteś gotowy na długoterminową inwestycje, to warto zaciągnąć kredyt, w szczególności jeżeli upatrzyłeś korzystną inwestycje.
Kredyty w 2024 roku
Warto wiedzieć, że obecnie najczęściej zaciągane są kredyty:
- ze stałym oprocentowaniem – raty kredytowe co miesiąc są w takiej samej wysokości. A zatem kredytobiorca nie musi obawiać się zawirowań na rynku, bo ma pewność, że rata będzie stała i niezależna od tych czynników.
- ze zmiennym oprocentowaniem – rata kredytu nie jest stała, a zmienia się wraz ze zmianą stóp procentowych (może maleć lub rosnąć). Sytuacja gospodarcza, w tym polityka monetarna kraju, ma więc wpływ na wysokość raty kredytu.
Na co zwrócić uwagę przy zaciągnięciu kredytu?
- Zdolność kredytowa – jest ona sprawdzana przed zaciągnięciem kredytu, dokładne jej zbadanie wskazuje czy i w jakiej kwocie będziemy w stanie spłacić zobowiązanie.
- Koszty okołokredytowe – mowa tu o kosztach takich jak prowizja za udzielenie kredytu czy ubezpieczenia, których wykupienie często jest wymagane przez banki.
- Ustalenie wysokości wkładu własnego i wysokości kredytu – często to, jaki mamy wkład własny przekłada się na warunki kredytowania. Dla zmniejszenia kosztów kredytu dobrze jest zgromadzić większy wkład własny.
- Marża banku – doliczana jest do oprocentowania kredytu, dlatego też warto porównać oferty banków, aby była ona jak najniższa.
- Konsultacja z doradcą kredytowym – warto skorzystać z porady doradcy kredytowego, który podpowie nam, który kredyt będzie dla nas najlepszy
Kiedy wejdą wakacje kredytowe 2024?
W 2024 r. podobnie jak w 2023 r. przewidziano program polegający na zawieszeniu płatności rat kredytu.
Z dostępnych informacji wynika, że z wakacji kredytowych można będzie skorzystać od marca 2024 roku. Jednak wakacje kredytowe w 2024 r. będą różniły się od tych z poprzedniego roku, bowiem rząd wprowadził wymogi, które trzeba spełnić, aby z nich skorzystać.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162