SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Wakacje kredytowe 2024 – czy coś się zmieni?

Data ostatniej aktualizacji:

wakacje kredytowe 2024

Wakacje kredytowe to pomysł rządu z 2022 r., który ma na celu odciążenie kredytobiorców od obowiązku płacenia rat kredytu. Skorzystanie z wakacji kredytowych polega na odroczeniu płatności określonej liczby rat kredytu w danym kwartale. W 2022 r. kredytobiorcy mogli zawiesić płatność dwóch rat kredytu w kwartale III oraz dwóch rat kredytu w kwartale IV. W 2023 r. wakacje kredytowe również obowiązywały, z tą różnicą, że zawieszeniu może podlegać tylko jedna rata w każdym z czterech kwartałów.

Co warte podkreślenia do skorzystania z wakacji kredytowych nie trzeba było spełniać jakiegokolwiek kryterium dochodowego, co powodowało, że instytucja ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem kredytobiorców. Obecnie, w obliczu zmian na szczeblach władzy, wiele osób zastanawia się co dalej z wakacjami kredytowymi w 2024 r.? Czy wciąż będą obowiązywać w takiej samej formule, a może coś się zmieni lub całkowicie zostaną zlikwidowane?

Wakacje kredytowe – plany na 2024 r.

Obecnie trudno jednoznacznie przesądzić, co z wakacjami kredytowymi w 2024 r. W mediach często pojawiają się sprzeczne doniesienia, wciąż nie doczekaliśmy się również konkretnej regulacji prawnej w tym zakresie.

Pomysły dotyczące wakacji kredytowych są bardzo różne – od wprowadzenia kryterium dochodowego, przez zmianę liczby rat możliwych do zawieszenia w danym roku kalendarzowym, aż po rezygnację z wakacji kredytowych – co postuluje ZBP. Dla samych kredytobiorców najlepiej żeby wakacje kredytowe pozostały w obecnej formule lub żeby wzrosła liczba miesięcy, w których możliwe jest zawieszenie raty kredytu. Ta ostatnia opcja jest jednak mało prawdopodobna.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...