Wakacje kredytowe to pomysł rządu z 2022 r., który ma na celu odciążenie kredytobiorców od obowiązku płacenia rat kredytu. Skorzystanie z wakacji kredytowych polega na odroczeniu płatności określonej liczby rat kredytu w danym kwartale. W 2022 r. kredytobiorcy mogli zawiesić płatność dwóch rat kredytu w kwartale III oraz dwóch rat kredytu w kwartale IV. W 2023 r. wakacje kredytowe również obowiązywały, z tą różnicą, że zawieszeniu może podlegać tylko jedna rata w każdym z czterech kwartałów.
Co warte podkreślenia do skorzystania z wakacji kredytowych nie trzeba było spełniać jakiegokolwiek kryterium dochodowego, co powodowało, że instytucja ta cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem kredytobiorców. Obecnie, w obliczu zmian na szczeblach władzy, wiele osób zastanawia się co dalej z wakacjami kredytowymi w 2024 r.? Czy wciąż będą obowiązywać w takiej samej formule, a może coś się zmieni lub całkowicie zostaną zlikwidowane?
Wakacje kredytowe – plany na 2024 r.
Obecnie trudno jednoznacznie przesądzić, co z wakacjami kredytowymi w 2024 r. W mediach często pojawiają się sprzeczne doniesienia, wciąż nie doczekaliśmy się również konkretnej regulacji prawnej w tym zakresie.
Pomysły dotyczące wakacji kredytowych są bardzo różne – od wprowadzenia kryterium dochodowego, przez zmianę liczby rat możliwych do zawieszenia w danym roku kalendarzowym, aż po rezygnację z wakacji kredytowych – co postuluje ZBP. Dla samych kredytobiorców najlepiej żeby wakacje kredytowe pozostały w obecnej formule lub żeby wzrosła liczba miesięcy, w których możliwe jest zawieszenie raty kredytu. Ta ostatnia opcja jest jednak mało prawdopodobna.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162