W lipcu 2024 r. Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję, aby pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nie jest to dobra wiadomość dla kredytobiorców, jednak decyzja ta była spodziewana. Co dla kredytobiorców oznacza brak zmiany stóp procentowych?
Ile wynoszą stopy procentowe?
Obecnie stopy procentowe w Polsce wynoszą 5,75%. Decyzja rady Polityki Pieniężnej o braku podwyżki i braku obniżki stóp procentowych była zgodna z przewidywaniami. Ma to swoje uzasadnienie w sytuacji gospodarczej kraju, a przede wszystkim danych dotyczących inflacji. Inflacja zaś w ostatnim czasie wzrosła, co ma związek ze wzrostem cen energii i żywności. W najbliższych miesiącach nie należy się zatem spodziewać spadku stóp procentowych.
Co dla kredytobiorców oznacza decyzja Rady Polityki Pieniężnej?
Wysoki poziom stóp procentowych powoduje wysokie raty kredytów hipotecznych. Wielu kredytobiorców decyduje się więc na refinansowanie kredytu, czyli zaciągnięcie nowego zobowiązania na korzystniejszych warunkach i spłatę dotychczas spłacanego kredytu. Wiele osób obecnie korzysta także z wakacji kredytowych, jednak jest to rozwiązanie czasowe, które na krótką metę może odciążyć domowy budżet.
Rozwiązaniem jest także zakwestionowanie swojej umowy kredytu złotówkowego. Umowy ze zmiennym oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR mogą bowiem zawierać postanowienia niedozwolone. Co to oznacza? W skrócie – pozwala to odzyskać nadpłacone pieniądze od banku, a czasami nawet unieważnić umowę kredytu.
Kancelaria WIBOR przez lata pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli posiadasz kredyt w złotówkach zachęcamy do skorzystania z bezpłatnej analizy umowy kredytu. Dzięki czemu dowiesz się,czy Twoja umowa kredytu zawiera postanowienia niedozwolone, jakie są szanse i ryzyka związane z Twoją sprawą WIBOR. Dodatkowo korzystając z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR możesz też samodzielnie dokonać wstępnego szacunku, ile możesz zyskać od banku w przypadku wygranej.
Sprawdź również: Co z kredytami w 2024 roku?