Stawka WIBOR w dalszym ciągu ma decydujące znaczenie przy ustalaniu wysokości oprocentowania zdecydowanej części kredytów. Trend ten utrzyma się jeszcze przez pewien czas, gdyż czas na usunięcie WIBOR z polskiego rynku produktów finansowych został wydłużony do końca 2027 r.
Rzecznik Finansowy wskazał ostatnimi czasy, że wpływają do niego od klientów banków niepokojące informacje odnośnie praktyk banków co do podpisywania aneksów do umów kredytów WIBOR. Część banków ma podobno próbować wprowadzić tzw. aneksy z „klauzulą awaryjną”. Banki mają wskazywać lub sugerować, że podpisanie takiego aneksu jest obligatoryjne. Cała procedura ma związek z planowanym zastąpieniem WIBOR innym wskaźnikiem. Sprawę ma szczegółowo zbadać w najbliższym czasie KNF i UOKiK.
Znamy termin ogłoszenia „nowego WIBOR”
W czerwcu 2024 r. Narodowa Grupa Robocza ds. reformy wskaźników referencyjnych ma podjąć ostateczną decyzję co do tego jaki wskaźnik zastąpi WIBOR. Przez długi czas faworytem wydawał się WIRON. Już od lipca 2023 r. część banków oferowała umowy kredytu oprocentowane właśnie o WIRON. Obecnie nie jest to jednak takie pewne. Oprócz WIRON rozważane są również inne wskaźniki m.in. WIRF, czy WRR. W najbliższych dwóch miesiącach powinniśmy poznać jednak ostateczną odpowiedź na pytanie jaki wskaźnik zastąpi WIBOR z końcem 2027 r.?
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162