W dniach 3-4 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Postanowiono, że stopy procentowe NBP pozostaną na niezmienionym poziomie. Jest to decyzja zgodna z przewidywaniami.
Skorzystaj z pomocy doświadczonych prawników, którzy pomogą Ci w walce o sprawiedliwość – unieważnienie umowy WIBOR.
Ile wynoszą stopy procentowe NBP?
W kwietniu 2024 r. podstawowa stopa procentowa NBP stopa referencyjna wynosi 5,75%. Stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie od listopada 2023 roku. Wcześniej we wrześniu i październiku 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na dwie obniżki.
Obecnie stopy procentowo kształtują się następująco:
- stopa referencyjna: 5,75 proc. w skali rocznej;
- stopa lombardowa: 6,25 proc. w skali rocznej;
- stopa depozytowa: 5,25 proc. w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli: 5,80 proc. w skali rocznej;
- stopa dyskonta weksli: 5,85 proc. w skali rocznej.
Co dalej ze stopami procentowymi?
Biorąc pod uwagę, przywrócenie stawki VAT na żywność oraz zapowiadane podwyżki cen energii (w drugiej połowie 2024 roku) RPP działa zachowawczo. Decyzje dotyczące obniżenia lub podwyższenia stóp procentowych są podejmowane na podstawie analizy aktualnych warunków gospodarczych i perspektyw na przyszłość. Istotnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość stóp procentowych jest inflacja. Jeżeli inflacja nie będzie drastycznie rosnąć, to możliwe, że jeszcze w tym roku RPP zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik wzrostu cen w Polsce w marcu 2024 r. był rekordowo niski, gdyż wyniósł 1,9 procent rok do roku. Tempo wzrostu cen jest najniższe od 2019 roku.
Stopy procentowe a kredyty złotówkowe
Obniżka czy podwyżka stóp procentowych ma wpływ na wysokość wskaźnika WIBOR, który obecny jest m.in. w kredytach złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem. Jeżeli WIBOR wzrasta, wiąże się to z wyższymi ratami kredytu. Dlatego też wielu kredytobiorców zwraca uwagę na wysokość stóp procentowych.
Warto wskazać, że obecnie coraz więcej kredytobiorców decyduje się na wyeliminowanie wskaźnika WIBOR z umowy, a co za tym idzie pozwanie banku. Argumentów związanych z wadliwością umów kredytów złotówkowych z WIBOR jest wiele. Jednym z nich jest dowolny sposób ustalania wysokości tego wskaźnika, który pozostaje poza kontrolą kredytobiorcy, a na którego wysokość wpływ może mieć sam bank.
Czytaj również: Czy stopy procentowe spadną?
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162