SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIBOR najniższy od ponad roku

Data ostatniej aktualizacji:

Pierwsze kredyty oparte na WIRON

Tak niskich wartości wskaźnika WIBOR nie obserwowaliśmy od czerwca 2022 r. Co oczywiste na obecną sytuację istotny wpływ ma zatrzymanie jesienią zeszłego roku cyklu obniżek stóp procentowych i utrzymywanie ich konsekwentnie na stałym poziomie.

Wpływ obniżenia WIBOR na ratę kredytu

Wskaźnik WIBOR od pewnego już czasu przestał rosnąć, co z pewnością cieszy wszystkich kredytobiorców kredytów o zmiennej stopie procentowej. Kredytobiorcy jeszcze bardziej mogą być zadowoleni z najświeższych informacji – lipcowe odczyty nie pozostawiają złudzeń WIBOR jest najniższy od ponad roku. Średnia wysokość WIBOR 3M wyniosła w lipcu 2023 r. ok. 6,74%, a WIBOR 6M nieco ponad 6,6%. Dotychczasowy średnio roczny WIBOR osiąga około 6,63%. Jest to znacząca różnica względem rekordowego listopada 2022 r., kiedy to WIBOR 3M wynosił ok. 7,61%, a WIBOR 6M około 7,82%.

Obniżenie WIBOR wpłynie na wysokość rat kredytowych, w przypadku umów kredytowych opartych o zmienną stopę procentową. Trzeba przy tym pamiętać, że zmiany nie następują od razu, kredytobiorcy muszą uzbroić się jeszcze w pewną dozę cierpliwości. W przypadku umów kredytu opartych o WIBOR 3M aktualizacja następuje raz na kwartał. Analogicznie przy umowach WIBOR 6M wysokość raty aktualizowana jest co pół roku.

O ile mogą spaść raty kredytów

Na obecnym etapie ciężko jest przewidzieć, o ile dokładnie mogą spaść raty kredytów w przyszłości. Jeżeli dojdzie do zapowiadanej na drugą połowę roku obniżki stóp procentowych, to WIBOR powinien dalej spadać, co przełoży się na niższą wysokość raty kredytu. Trzeba też pamiętać, że za 1,5 roku WIBOR powinien całkowicie zostać wyparty przez wskaźnik WIRON, a na razie trudno jest jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób przełoży się to na wartość rat. Obecnie wydaje się, że różnica względem WIBORU nie będzie znaczna. Niezależnie od wszystkich tych wątpliwości i niewiadomych, większość ekspertów sugeruje, że w przeciągu najbliższych dwóch lat, raty kredytu mogą spaść nawet o 20% względem aktualnego stanu.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Zwiększa się liczba spraw wytaczanych bankom przez kredytobiorców WIBOR

Zwiększa się liczba spraw wytaczanych bankom przez kredytobiorców WIBOR
Najnowsze dane wskazują, że liczba pozwów o WIBOR ulega systematycznemu wzrostowi. Obecnie sądy rozpatrują już ponad tysiąc spraw wytoczonych bankom...

Nie tylko frankowicze mogą podważać kredyty

Nie tylko frankowicze mogą podważać kredyty
Bez wątpienia frankowicze przetarli szlaki kredytobiorcom w unieważnianiu umów kredytowych. Sprawy frankowe zalały sądy po 2019 roku. Dodatkowo orzecznictwo ugruntowane...

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024

Prognozy stop procentowych – czerwiec 2024
W dniu 6 czerwca 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz w tym roku zdecydowała się pozostawić stopy procentowe NBP...