SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

WIBOR 1M – co ile się zmienia? | Zastosowanie

Data ostatniej aktualizacji:

WIBOR 1M - co ile się zmienia?

WIBOR 1M zmienia się co miesiąc. WIBOR definiuje się jako wskaźnik, który określa, na jakich warunkach banki w Polsce pożyczają sobie nawzajem pieniądze. Ma on kluczowe znaczenie w polskim systemie finansowym.

Co oznacza WIBOR 1M?

Wskaźnik WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytowych ze zmiennym oprocentowaniem. Razem z marżą banku wskaźnik WIBOR stanowią składowe oprocentowania kredytu. A zatem mówiąc prosto, stawka WIBOR to element wyznaczający oprocentowanie kredytu. To ile wynosi WIBOR, będzie miało przełożenie na wysokość raty naszego kredytu.

Co jednak oznacza 1M? Otóż wskaźnik WIBOR aktualizowany jest w różnych odstępach czasu. WIBOR 1M oznacza, że WIBOR aktualizuje się comiesięcznie. W przypadku WIBOR 3M będzie on zmienny co 3 miesiące, zaś WIBOR 6M co 6 miesięcy.

Co ile zmienia się WIBOR 1M?

WIBOR 1M zmienia się co miesiąc. A zatem co miesiąc zmianie będzie podlegać oprocentowanie naszego kredytu. Warto wspomnieć, że WIBOR to wskaźnik zmienny, który ustalany jest każdego dnia roboczego do godz. 11.00. Jego wysokość jest publikowana na stronie internetowej jego administratora tj. GPW Benchmark.

WIBOR – zastosowanie

WIBOR stosowany jest do ustalania oprocentowania różnego rodzaju produktów finansowych. Najbardziej kojarzony jest oczywiście z umowami kredytowymi, aczkolwiek pojawia się także w umowach kredytów konsumenckich, inwestycyjnych czy przy pożyczkach oraz innych instrumentach finansowych.

Co ma wpływ na wysokość WIBOR?

Na wysokość WIBOR duży wpływ mają stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej. Jeżeli stopy procentowe pozostają na wysokim poziomie, należy liczyć się z tym, że wskaźnik WIBOR (a zatem i nasze oprocentowanie) wzrośnie. A zatem to polityka monetarna w kraju oraz ogólna sytuacja gospodarcza w kraju i na świecie pośrednio wpływ na wysokość WIBOR.

Co jednak ciekawe, sam sposób ustalania wysokości WIBOR zakłada, że banki muszą przedstawić  propozycje wartości stopy procentowej, po której pożyczają między sobą pieniądze. Wartości podawane przez banki nie opierają się jednak na rzeczywistych transakcjach, a na transakcjach hipotetycznych. Rodzi to wątpliwości co do tego czy banki nie mają wpływ na kształtowanie tego wskaźnika. Stanowi to jedną z wielu podstaw powództw kredytobiorców wytaczanych bankom.

Jakie są dalsze losy WIBOR?

Docelowo wskaźnik WIBOR ma zostać zlikwidowany. Koniec publikacji stawki WIBOR ma nastąpić do 2027 roku. Stawka WIBOR zostanie wówczas zastąpiona innym wskaźnikiem, który na ten moment nie jest znany. Wszystko wskazuje jednak na to, że wysokość tego wskaźnika nie będzie znacząco odbiegać od bieżącej wartości wskaźnika WIBOR. A zatem kredytobiorcy nie powinni liczyć na znaczący spadek swoich rat kredytowych. Nowy wskaźnik ma jednak być wskaźnikiem tzw. jednodniowym, obliczanym w odmienny sposób niż WIBOR.

Umowy kredytowe ze stawką WIBOR można podważyć. Nie warto zwlekać i już teraz można dowiedzieć się więcej o swojej umowie kredytu i dalszych możliwościach związanych z usunięciem z niej WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, przy pomocy którego sprawdzisz co możesz zyskać.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162