SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Co ze stopami procentowymi – Styczeń 2024?

Data ostatniej aktualizacji:

Co ze stopami procentowymi w 2024

Temat stóp procentowych to temat, który cały czas budzi wiele emocji. Mają one znaczący wpływ dla całej gospodarki, ale również gospodarstw domowych. Warto wiedzieć, jakie są przewidywania co do wysokości stóp procentowych w 2024 roku.

Jaka jest obecnie wysokość stóp procentowych?

Rada Polityki pieniężnej na styczniowym posiedzeniu zdecydowała, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Zatem w dalszym ciągu wynoszą one 5,75 procent. Decyzja ta była zgodna z przewidywaniami.

Jakie są przewidywania co do wysokości stóp procentowych w 2024 roku?

Ekonomiści banku Pekao przewidują, że stopy procentowe będę utrzymywały się na dotychczasowym poziomie, nawet przez dwa lata. Uzasadniając swoje stanowisko, wskazują oni, że zachodzi konieczność stałej walki z inflacją. Cel inflacyjny wynosi w Polsce 2,5 procent z możliwością wahań o jeden punkt procentowy w dół albo w górę. Ekonomiści przewidują, że inflacja mimo jej spadków na koniec 2023 r. w 2024 roku może wzrosnąć. Będzie to wynikać m.in. z przywróceniem VAT na żywność, a także odmrożenia cen energii w połowie 2024 r.

Przewidywany jest spadek inflacji w marcu, jednak będzie on miał charakter jedynie przejściowy. Po nim nastąpi ponowny wzrost inflacji. Powyższy scenariusz nie jest zbyt optymistyczny. Inflacja dalej będzie dawać o sobie znać.

Kredytobiorcy złotówkowi

Kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty złotówkowe, nie będą zadowoleni. Obniżka stóp procentowych wiąże się ze spadkiem wskaźnika WIBOR, który jest obecny w kredytach złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem i którego wysokość wpływa na wysokość raty kredytu.

Utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie to dla kredytobiorców złotówkowych brak spadku rat. Dlatego też coraz więcej kredytobiorców złotówkowych decyduje się na podważenie swojej umowy kredytu i wyeliminowanie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu. Takie rozwiązanie powoduje, że rata kredytu spada często więcej niż o połowę.

Nasza kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty – usnięcie WIBOR z umowy kredytu, zachęcamy do kontaktu z nami, a także skorzystania z darmowego kalkulatora WIBOR.

Przypomnieć należy, że w 2023 roku Rada Polityki pieniężnej dwa razy obniżyła stopy procentowe – we wrześniu i październiku. Listopad i grudzień to miesiące, w których stopy procentowe były utrzymane na dotychczasowym poziomie.

Więcej na ten temat: Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...