Temat stóp procentowych to temat, który cały czas budzi wiele emocji. Mają one znaczący wpływ dla całej gospodarki, ale również gospodarstw domowych. Warto wiedzieć, jakie są przewidywania co do wysokości stóp procentowych w 2024 roku.
Jaka jest obecnie wysokość stóp procentowych?
Rada Polityki pieniężnej na styczniowym posiedzeniu zdecydowała, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Zatem w dalszym ciągu wynoszą one 5,75 procent. Decyzja ta była zgodna z przewidywaniami.
Jakie są przewidywania co do wysokości stóp procentowych w 2024 roku?
Ekonomiści banku Pekao przewidują, że stopy procentowe będę utrzymywały się na dotychczasowym poziomie, nawet przez dwa lata. Uzasadniając swoje stanowisko, wskazują oni, że zachodzi konieczność stałej walki z inflacją. Cel inflacyjny wynosi w Polsce 2,5 procent z możliwością wahań o jeden punkt procentowy w dół albo w górę. Ekonomiści przewidują, że inflacja mimo jej spadków na koniec 2023 r. w 2024 roku może wzrosnąć. Będzie to wynikać m.in. z przywróceniem VAT na żywność, a także odmrożenia cen energii w połowie 2024 r.
Przewidywany jest spadek inflacji w marcu, jednak będzie on miał charakter jedynie przejściowy. Po nim nastąpi ponowny wzrost inflacji. Powyższy scenariusz nie jest zbyt optymistyczny. Inflacja dalej będzie dawać o sobie znać.
Kredytobiorcy złotówkowi
Kredytobiorcy, którzy posiadają kredyty złotówkowe, nie będą zadowoleni. Obniżka stóp procentowych wiąże się ze spadkiem wskaźnika WIBOR, który jest obecny w kredytach złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem i którego wysokość wpływa na wysokość raty kredytu.
Utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie to dla kredytobiorców złotówkowych brak spadku rat. Dlatego też coraz więcej kredytobiorców złotówkowych decyduje się na podważenie swojej umowy kredytu i wyeliminowanie wskaźnika WIBOR z umowy kredytu. Takie rozwiązanie powoduje, że rata kredytu spada często więcej niż o połowę.
Nasza kancelaria WIBOR pomaga kredytobiorcom w walce z bankami. Jeżeli chcesz skorzystać z oferty – usnięcie WIBOR z umowy kredytu, zachęcamy do kontaktu z nami, a także skorzystania z darmowego kalkulatora WIBOR.
Przypomnieć należy, że w 2023 roku Rada Polityki pieniężnej dwa razy obniżyła stopy procentowe – we wrześniu i październiku. Listopad i grudzień to miesiące, w których stopy procentowe były utrzymane na dotychczasowym poziomie.
Więcej na ten temat: Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162