SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Pierwsze kredyty oparte na WIRON

Data ostatniej aktualizacji:

Pierwsze kredyty oparte na WIRON

WIRON to wskaźnik, który w niedługim czasie zastąpi stawkę WIBOR. WIRON zastępując WIBOR stanie się kluczowym elementem wpływającym na oprocentowanie kredytów oraz innych instrumentów finansowych.

Co to jest WIRON?

WIRON to wskaźnik ustalany na podstawie zbioru depozytowych transakcji jednodniowych (O/N, overnight) przeprowadzanych pomiędzy bankami, instytucjami finansowymi i dużymi przedsiębiorstwami. W skład rynku referencyjnego indeksu wchodzą operacje 9 podmiotów przekazujących dane. Wartość WIRON ustalana jest na podstawie danych wstecznych.

Jaki bank udziela kredytów z WIRON?

Pierwszym na rynku bankiem, który podał konkretny termin wprowadzenia produktów dla klientów indywidualnych opartych o wskaźnik WIRON do swojej oferty jest ING Bank Śląski.  ING Bank Śląski był również pierwszym bankiem, który zawiesił udzielanie kredytów hipotecznych o zmiennym oprocentowaniu opartym o wskaźnik WIBOR.

Kredyty oparte o WIRON – kiedy?

ING Bank Śląski poinformował że od 26 czerwca 2023 r. będzie udzielał kredytów mieszkaniowych o zmiennym oprocentowaniu z uwzględnieniem wskaźnika WIRON 1M. Oprocentowanie będzie składało się ze wskaźnika referencyjnego WIRON 1M Stopa Składana oraz marży banku. W związku z przyjęciem oprocentowania zmiennego opartego o WIRON 1M Stopa Składana harmonogram spłat klienta będzie aktualizował się co miesiąc i uwzględniał zmieniającą się wysokość wskaźnika. Kredytobiorca będzie płacił inną wysokość raty w każdym miesiącu.

Ile wynosi WIRON dzisiaj?

W czerwcu 2023 r. (stan na 7 czerwca 2023 r.) aktualna stawka WIRON Stopy Składane wynosi dla WIRON 1M 5,91%, WIRON 3M 5,84%, a dla WIRON 6M 5,90%.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...