Decydując się na pójście do sądu, jedno z pierwszych pytań jakie pada to pytanie – ile to wszystko będzie trwało? Otóż nie ma co ukrywać, że polskie sądy są niezwykle obciążone. Spraw jest dużo, a sędziów i pracowników sądów mało. Ile więc może trwać sprawa o WIBOR i od czego zależy jej długość?
Jak wygląda sprawa o WIBOR?
Sprawa WIBOR zaczyna się od analizy przez kancelarię prawną umowy kredytu. Następnie zazwyczaj konieczne jest wystąpienie do banku o dodatkową dokumentację dotyczącą spłaty kredytu. W kolejnym kroku dobrze jest skierować do banku wezwanie do zapłaty, wskazując na postanowienia umowy, które kwestionujemy. Banki co do zasady negatywnie rozpatrują złożoną reklamację. Dopiero kolejnym krokiem jest złożenie pozwu WIBOR do sądu. Pozew powinien zawierać szczegółową argumentację uzasadniającą nasze roszczenia, a także wskazywać dowody, jakie powinny zostać przeprowadzone.
Jakie czynności podejmie sąd w sprawie o WIBOR?
Po wpływie pozwu do sądu i sprawdzeniu pozwu pod kątem formalnym sąd powinien wysłać pozew bankowi. Wysyłając pozew, sąd wyznacza bankowi termin na złożenie odpowiedzi na pozew.
Sąd prowadząc sprawę o WIBOR musi dokonać analizy dowodów, a także zdecydować czy wszystkie dowody należy przeprowadzić, czy też nie. Sąd może powołać biegłego (wówczas akta sprawy są przekazywane celem wydania opinii) lub zdecydować o przesłuchaniu świadków czy kredytobiorcy.
Konieczność sporządzenia opinii przez biegłego wydłuża postępowanie sądowe zwykle o kilka miesięcy. Często jednak wydanie opinii przez biegłego jest konieczne dla udowodnienia swoich twierdzeń. Wyrok w sprawie zapada po przeprowadzeniu przez sąd całego postępowania dowodowego.
Od czego zależy ile będzie trwała sprawa WIBOR?
To jak długo będzie trwało postępowanie sądowe zależy m.in. od tego jakie dowody sąd zdecyduje się przeprowadzić. Zdarza się postępowanie wydłuża się z przyczyn niezależnych od sądu np. biegły nie składa opinii w terminie czy też świadkowie nie stawiają się na termin rozprawy. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia znacznego obciążenia sądów.
Na długość sprawy sądowej ma wpływ także działanie sekretariatu sądu, a konkretnie czas w jakim wysyła on korespondencję do stron. Od lat w sądownictwie mówi się o problemie ze znacznym obciążeniem sędziów pracą oraz niewystarczającą liczbą asystentów czy pracowników administracyjnych. Dlatego też wchodząc na ścieżkę sądową, należy liczyć się z tym, że będzie ona trwała kilka lat. Nie warto się jednak zniechęcać, bowiem korzyści z usunięcia WIBOR z umowy są ogromne.
Jeżeli posiadasz kredyt z oprocentowaniem opartym o wskaźnik WIBOR, warto dokonać analizy swojej umowy kredytu. W tym celu skonstatuj się z naszą kancelarią WIBOR, a wskażemy Ci, jakie są szanse, korzyści i ryzyka związane ze sprawą WIBOR. Nasza kancelaria WIBOR opracowała również kalkulator WIBOR, dzięki któremu samodzielnie możesz sprawdzić, ile zyskasz.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162