SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Mimo niezmiennych stóp procentowych, raty kredytu w złotych mogą wzrosnąć!

Data ostatniej aktualizacji:

Raty kredytu w złotych mogą wzrosnąć

W dniu 7 lutego 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Większość kredytobiorców po tej decyzji spodziewałaby się utrzymania rat kredytu na dotychczasowym poziomie. Niestety niektórzy kredytobiorcy mogą spodziewać się podwyżki swoich rat kredytowych, niektórzy zaś spadku. Od czego jest to zależne?

Ile wynoszą obecnie stopy procentowe w Polsce?

Obecnie stopy procentowe wynoszą 5,75 procent. Poziom ten utrzymuje się od października 2023 roku. Decyzja RPP z lutego o utrzymaniu tego poziomu była zgodna z przewidywaniami rynku.

Dlaczego raty kredytowe mogą wzrosnąć?

Skoro wysokość stóp procentowych nie wzrosła, to dlaczego wzrosnąć mogą raty kredytobiorców? Podwyżki mogą spodziewać się kredytobiorcy, których kredytu oprocentowane są według stawki WIBOR 3M. Wskaźnik WIBOR 3M oznacza, że jest on aktualizowany co trzy miesiące. Ostatnia aktualizacja WIBOR 3M miała miejsce na początku listopada. W listopadzie stawka WIBOR 3M była na poziomie około 5,64%, a obecnie jest zaś na poziomie 5,86%, co pociąga za sobą podwyżkę rat.

Kto może spodziewać się spadku rat kredytowych?

W innej sytuacji są kredytobiorcy, których oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę WIBOR 6M, a więc aktualizowaną co 6 miesięcy. Ich rata kredytu spadnie, bowiem na początku sierpnia 2023 roku WIBOR 6M pozostawał na wyższym poziomie niż obecnie. To, o ile spadnie rata kredytu, zależy między innymi od wysokości zaciągniętego kredytu. Przy kredycie w wysokości 200 tysięcy złotych rata spadnie o około 100 zł.

Zmiany w wysokości stóp procentowych, a więc także w zakresie wskaźnika WIBOR, powodują niepewność wśród kredytobiorców złotówkowych. Nasza kancelaria WIBOR pomaga w sprawach dotyczących roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom, w szczególności w zakresie zaskarżenia WIBOR. Nasza kancelaria opracowała również kalkulator WIBOR, dzięki któremu samodzielnie możesz sprawdzić ile zyskasz.  

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?
Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie...