W dniu 7 lutego 2024 roku Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Większość kredytobiorców po tej decyzji spodziewałaby się utrzymania rat kredytu na dotychczasowym poziomie. Niestety niektórzy kredytobiorcy mogą spodziewać się podwyżki swoich rat kredytowych, niektórzy zaś spadku. Od czego jest to zależne?
Ile wynoszą obecnie stopy procentowe w Polsce?
Obecnie stopy procentowe wynoszą 5,75 procent. Poziom ten utrzymuje się od października 2023 roku. Decyzja RPP z lutego o utrzymaniu tego poziomu była zgodna z przewidywaniami rynku.
Dlaczego raty kredytowe mogą wzrosnąć?
Skoro wysokość stóp procentowych nie wzrosła, to dlaczego wzrosnąć mogą raty kredytobiorców? Podwyżki mogą spodziewać się kredytobiorcy, których kredytu oprocentowane są według stawki WIBOR 3M. Wskaźnik WIBOR 3M oznacza, że jest on aktualizowany co trzy miesiące. Ostatnia aktualizacja WIBOR 3M miała miejsce na początku listopada. W listopadzie stawka WIBOR 3M była na poziomie około 5,64%, a obecnie jest zaś na poziomie 5,86%, co pociąga za sobą podwyżkę rat.
Kto może spodziewać się spadku rat kredytowych?
W innej sytuacji są kredytobiorcy, których oprocentowanie kredytu oparte jest o stawkę WIBOR 6M, a więc aktualizowaną co 6 miesięcy. Ich rata kredytu spadnie, bowiem na początku sierpnia 2023 roku WIBOR 6M pozostawał na wyższym poziomie niż obecnie. To, o ile spadnie rata kredytu, zależy między innymi od wysokości zaciągniętego kredytu. Przy kredycie w wysokości 200 tysięcy złotych rata spadnie o około 100 zł.
Zmiany w wysokości stóp procentowych, a więc także w zakresie wskaźnika WIBOR, powodują niepewność wśród kredytobiorców złotówkowych. Nasza kancelaria WIBOR pomaga w sprawach dotyczących roszczeń kredytobiorców przeciwko bankom, w szczególności w zakresie zaskarżenia WIBOR. Nasza kancelaria opracowała również kalkulator WIBOR, dzięki któremu samodzielnie możesz sprawdzić ile zyskasz.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162