SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jaki WIRON w 2024 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

Aktualny wiron styczeń 2024

WIRON to stosunkowo nowy pomysł na walkę z problemem wysokich rat kredytowych w kredytach o zmiennej stopie procentowej. Z założenia ustawodawcy od 2023 r. ma następować sukcesywne zastępowanie WIBOR-u nowym wskaźnikiem WIRON. Proces ten ruszył latem 2023 r. i obecnie możemy obserwować pierwsze efekty zmiany.

Jaki jest WIRON w lutym 2024 r.?

Podobnie jak w przypadku wskaźnika WIBOR, dane o aktualnym WIRON można znaleźć w Internecie. Administratorem stawek WIRON jest GPW Benchmark S.A., który publikuje aktualne dane dotyczące wysokości tego wskaźnika.

W lutym 2024 r. (stan na 13 lutego 2024 r.) aktualny wskaźnik wynosi dla WIRON 3M 4,80%, a dla WIRON 6M 5,14%.

Źródło: https://gpwbenchmark.pl/wartosci_i_statystyki

Czy WIRON w 2024 r. odegra istotną rolę?

Kredyty oparte o wskaźnik WIRON dopiero wchodzą na polski rynek. Pierwszym bankiem, który wprowadził taki produkt do swojej oferty jest ING S.A., a stało się to w lipcu 2023 r.

Pierwsze analizy wpływu WIRON na obniżenie raty kredytu nie nastrajały optymistycznie. WIRON nie był latem 2023 r. znacznie niższy od WIBOR (przeciętnie o ok. 0,5%), a na dodatek przy kredytach WIRON marża kredytu była nieco większa. W efekcie wysokość rat kredytów WIRON jest obecnie zbliżona do tych wyrażonych wskaźnikiem WIBOR. 

Obecnie różnica między WIRON, a WIBOR jest nieco większa, dodatkowo w 2024 r. kolejne banki wypuścić powinny na rynek produkty oparte o WIRON. Wszystko to wskazuje, że w 2024 r. WIRON będzie odgrywał istotniejszą rolę, niż w roku ubiegłym.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?
20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi...

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?

Kredyt 0% – czy kredyt zero procent będzie dla wszystkich?
Tak jak w większości programów rządowych, aby z nich skorzystać, trzeba spełnić pewne warunki. Tak też jest z kredytem 0%,...

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt

Bezpieczny kredyt 2 % a szansa na inny kredyt
Banki w celu zweryfikowania historii kredytowej oraz informacji o  aktywnych zobowiązaniach, sprawdzają potencjalnych kredytobiorców w bazie Biura Informacji Kredytowej. Czy...