SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jaki WIRON w 2024 r.?

Data ostatniej aktualizacji:

Aktualny wiron styczeń 2024

WIRON to stosunkowo nowy pomysł na walkę z problemem wysokich rat kredytowych w kredytach o zmiennej stopie procentowej. Z założenia ustawodawcy od 2023 r. ma następować sukcesywne zastępowanie WIBOR-u nowym wskaźnikiem, prawdopodobnie stawką WIRON. Proces ten ruszył latem 2023 r. i obecnie możemy obserwować pierwsze efekty zmiany.

Jaki jest WIRON w czerwcu 2024 r.?

Podobnie jak w przypadku wskaźnika WIBOR, dane o aktualnym WIRON można znaleźć w Internecie. Administratorem stawek WIRON jest GPW Benchmark S.A., który publikuje aktualne dane dotyczące wysokości tego wskaźnika.  Wskaźnik WIRON 3M wynosi obecnie 5,15251% (stan na 19.06.2024 r.).

Jaki był WIRON we wcześniejszych miesiącach 2024 r.?

W maju 2024 r. (stan na 20 maja 2024 r.) wskaźnik wynosił dla WIRON 3M 5,1289 %, a dla WIRON 6M – 5,0069%. W kwietniu 2024 r. (stan na 19 kwietnia 2024 r.) wskaźnik wynosił dla WIRON 3M 5,0404%, a dla WIRON 6M 4,9342%. A zatem widać, że WIRON odnotowuje w ostatnich miesiącach wzrost.

Czy WIRON w 2024 r. odegra istotną rolę?

Kredyty oparte o wskaźnik WIRON dopiero wchodzą na polski rynek. Pierwszym bankiem, który wprowadził taki produkt do swojej oferty jest ING S.A., a stało się to w lipcu 2023 r.

Pierwsze analizy wpływu WIRON na obniżenie raty kredytu nie nastrajały optymistycznie. WIRON nie był latem 2023 r. znacznie niższy od WIBOR (przeciętnie o ok. 0,5%), a na dodatek przy kredytach WIRON marża kredytu była nieco większa. W efekcie wysokość rat kredytów WIRON jest obecnie zbliżona do tych wyrażonych wskaźnikiem WIBOR. 

Obecnie różnica między WIRON, a WIBOR jest nieco większa, dodatkowo w 2024 r. kolejne banki wypuścić powinny na rynek produkty oparte o WIRON. Wszystko to wskazuje, że w 2024 r. WIRON będzie odgrywał istotniejszą rolę, niż w roku ubiegłym.

Warto jednak odnotować, że nie jest pewne czy to na pewno wskaźnik WIRON zastąpi wskaźnik WIBOR. Pojawiły się bowiem głosy, że może być to także jakiś inny wskaźnik.

Kredytobiorcy złotówkowi mogą iść śladem Frankowiczów i wystąpić  o unieważnienie umowy kredytu. Z uwagi na okoliczność, że tematyka unieważnienia umowy kredytowej opartej na WIBOR jest nowa oraz skomplikowana, warto sprawę sądową powierzyć profesjonalnej kancelarii WIBOR. Kancelaria LEX WIBOR opracowała również kalkulator korzyści unieważnienia WIBOR, dzięki któremu kredytobiorca złotówkowy może oszacować zysk związany z unieważnieniem nieuczciwego oprocentowania zmiennego opartego o wskaźnik WIBOR zawartego w umowie kredytowej.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Propozycja podwyżki stóp procentowych
Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się...

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach
Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają...

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polskie kredyty najdroższe w Europie
Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu...