SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

GPW Benchmark przedstawił swoje propozycje zastąpienia WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

GPW Benchmark przedstawił swoje propozycje zastąpienia WIBOR

O tym, że WIBOR będzie tracił na znaczeniu na polskim rynku kredytowym wiadomo już od ponad półtora roku. Z uwagi na jego niekontrolowany wzrost spowodowany cyklem podwyżek stóp procentowych w 2021 r. i 2022 r. gwałtownie podniosła się wysokość rat kredytowych w kredytach w złotym polskim. To spowodowało natomiast bardzo negatywny odbiór WIBOR w społeczeństwie, jako wskaźnika mało stabilnego i poddającego się kryzysom ekonomicznym.

W związku z powyższym Ministerstwo Finansów wdrożyło od początku 2023 r. program stopniowego zastępowania WIBOR nowym wskaźnikiem WIRON. Pierwsze kredyty oparte o WIRON były dostępne na rynku od wakacji 2023 r. Po prawie roku stosowania WIRON okazuje się, że oprocentowanie kredytów nie jest wyraźnie odmienne od tego występującego w kredytach WIBOR. W związku z powyższym zaczęto spekulować na temat wprowadzenia jeszcze innego wskaźnika, który mógłby zostać następcą WIBOR. Ostatnio głos w tej sprawie zabrał administrator wskaźników referencyjnych GPW Benchmark.

Co proponuje GPW Benchmark?

GPW Benchmark proponuję analizę 5 różnych wskaźników celem wybrania tego, który w najlepszy sposób zastąpi WIBOR. Wskaźniki te to:

·   WIRON;

·   WIRF;

·   WRR;

·   WIRON+;

·   WIRF+

Dwa ostatnie wskaźnik zakładają, że przy ich wyliczaniu uwzględniać będzie się również transakcje pomiędzy bankami, a instytucjami publicznymi (np. ZUS). Ich obecne nazwy mają charakter roboczy. W najbliższych miesiącach powinny odbyć się szeroko zakrojone konsultacje, mające na celu wybranie nowego WIBOR. Warto przy tym nadmienić, że już teraz przesunięto datę całkowitego usunięcia WIBOR z roku 2025 na 2027.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...