SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Deflacja – co to jest i jakie są jej skutki dla kredytów?

Data ostatniej aktualizacji:

Co to jest deflacja?

Słowa deflacja i inflacja przez wielu są kojarzone, jednak wiele osób nie do końca wie, co oznaczają, w tym też czy zjawisko deflacji jest pozytywne. Poznaj odpowiedzi na często zadawane pytania o deflacji.

Co to jest deflacja?

Deflacja oznacza wzrost siły nabywczej pieniądza. Deflacja powoduje, że zwiększa się realna wartość pieniądza. Mówiąc bardziej obrazowo za tę samą ilość pieniędzy, możemy kupić więcej towarów niż wcześniej. 

Jakie są przyczyny deflacji?

Przyczyny deflacji mogą być różnorodne. Wśród najczęstszych wymienia się:

  • Utrzymywanie zawyżonych stóp procentowych – stopy procentowe mogą pomóc w obniżce inflacji, ale ich zbyt wysoki poziom może spowodować przejście do deflacji. 
  • Spadek popytu – jeśli konsumenci kupują mniej to sprzedawcy, aby zachęcić ich do kupna obniżają ceny, co może hamować inflację. Obniżenie cen przy deflacji, chociaż cieszy, może powodować negatywne skutki.
  • Niewystarczająca emisja pieniądza – emisja pieniądza powinna być proporcjonalna do wzrostu gospodarczego.

Jak deflacja wpływa na gospodarkę?

Deflacja zwykle powoduje spowolnienie gospodarcze, w tym może spowodować wzrost bezrobocia. Jeżeli przedsiębiorstwa nie generują zysków, zwykle wiąże się to ze zmniejszeniem produkcji, w tym zwolnieniami pracowników. Długotrwała deflacja nie jest zjawiskiem korzystnym dla gospodarki. Deflacja powoduje nie tylko spadek cen towarów i usług, ale także spadek wynagrodzeń. Gospodarka deflacyjna powinna być przemyślana.

Jakie są skutki deflacji dla kredytów?

Zjawisko deflacji nie pozostaje bez wpływu na kredyty. Warto wskazać, że im wyższe stopy procentowe tym zdolność kredytowa jest niższa i w konsekwencji nie każdy może pozwolić sobie na zaciągniecie kredytu. Natomiast obniżenie stóp procentowych prowadzi do spadku oprocentowania lokat i kredytów. Wówczas przestaje opłacać się trzymanie pieniędzy na lokacie, co powoduje wzrost inwestycji. Skutki deflacji dla kredytobiorców to zwiększenie realnej wartości długu.

Czy deflacja jest korzystna dla kredytobiorców?

Jak deflacja wpływa na kredyty? Mimo że deflacja powoduje spadek cen, realna wartość zadłużenia (kredytu) może wzrosnąć. Oznacza to, że osoby zobowiązane do spłaty kredytów lub pożyczek napotkają trudności w spłacie swoich zobowiązań.

Jak deflacja wpływa na stopy procentowe?

Deflacja a stopy procentowe to zagadnienie bardzo ważne. Bowiem jednym ze sposobów walki z deflacją jest właśnie obniżenie stóp procentowych. Niższe stopy procentowe przekładają się zaś na niższe koszty kredytu. Warto jednak wiedzieć, że Rada Polityki Pieniężnej podejmując decyzję co do wysokości stóp procentowych uwzględnia odczyty inflacyjne, ale także szereg różnych innych czynników o charakterze gospodarczo – ekonomicznym.

Jakie są różnice między deflacją a inflacją?

Inflacja charakteryzuje się wzrostem cen towarów i usług. Deflacja jest zaś procesem przeciwnym. Charakteryzuje się ogólnym spadkiem poziomu cen dóbr i usług w gospodarce przez określony czas. 

Sprawdź również: Najnowsze dane dotyczące inflacji

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy

Czy można zaradzić deflacji?

Aby zaradzić deflacji często w pierwszym kroku dochodzi do obniżki stóp procentowych. Niższe stopy procentowe to także niższe koszty pożyczania pieniędzy, co może przekładać się na wzrost popytu. Innym sposobem jest zwiększenie emisji pieniądza. Państwo w warunkach deflacji powinno dążyć do zachęcenia przedsiębiorców i konsumentów do inwestowania. Stąd też działania państwa sprawiają, że nie opłaca się kumulowanie kapitału.

Jakie są konsekwencje deflacji dla rynku nieruchomości?

Długotrwała deflacja może wywołać wiele negatywnych skutków. W zakresie nieruchomości, deflacja może prowadzić do spadku wartości aktywów. A zatem w okresie deflacji ceny nieruchomości nie będą rosnąć, a wręcz mogą spadać. Dla właścicieli nieruchomości, którzy chcą dokonać sprzedaży, nie jest to pozytywna wiadomość.

Jak rządy i banki centralne reagują na deflację?

Polityka monetarna kraju przy deflacji jest utrudniona. Odpowiedzią na deflację ze strony państwa jest zazwyczaj obniżka stóp procentowych. Decyzje banków centralnych powinny skupiać się na równowadze ekonomicznej i utrzymaniu poziomu cen na zakładanym poziomie. Zarówno wysoka deflacja, jak i inflacja nie są korzystne.

Jeżeli posiadasz kredyt ze zmiennym oprocentowaniem WIBOR to powinieneś wiedzieć, że obecnie część z kredytobiorców kieruje swoje spraw do sądów w związku z wadliwością tych umów. Jedną z możliwości jest unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz przekonać się co można zyskać w sprawie WIBOR, bezpłatny kalkulator WIBOR wskaże Ci czego możesz się domagać. Kancelaria WIBOR od lat pomaga kredytobiorcom w sporach z bankami.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162