SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Zaskarżenie WIBOR – co trzeba wiedzieć?

Data ostatniej aktualizacji:

Zaskarżenie WIBOR

W niniejszym artykule odpowiemy na pytania, które często pojawiają się w rozmowach na temat wadliwości WIBOR i zaskarżenia WIBOR. Kredytobiorcy, którzy mają kredyty z oprocentowaniem zmiennym opartym właśnie o wskaźnik WIBOR, powinni zainteresować się tym tematem, gdyż do sądów w 2024 r. trafia coraz więcej pozwów wskazujących na wadliwość WIBOR.

Zobacz również: Usunięcie WIBOR z umowy kredytowej – wszystko co warto wiedzieć

Jakie są wady wskaźnika WIBOR i jakie mają one konsekwencje dla kredytobiorców?

Wskaźnik WIBOR jest wykorzystywany do obliczenia oprocentowania kredytu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy zatem wysokość raty kredytu. Powinien być więc on określany w sposób zrozumiały, jasny i dostępny.

Kredytobiorca podpisujący umowę kredytową powinien móc zweryfikować sposób ustalania wskaźnika WIBOR. W większości przypadków jednak nie miało to miejsca. Nawet szczegółowa analiza umowy kredytu nie pozwala przeciętnemu konsumentowi na zrozumienie – co oznacza wskaźnik WIBOR, od czego zależy i jak jego wysokość przekłada się na wysokość zobowiązania.

Co więcej, sam sposób ustalania wskaźnika WIBOR także budzi wątpliwości. WIBOR bowiem jest ustalany w oparciu o własne szacunki banków lub o ich deklaracje, nie zaś o w rzeczywistości zawarte transakcje. To wszystko sprawia, że bank ma możliwość wpływania na wskaźnik WIBOR, a tym samym też na wysokość zobowiązania kredytobiorcy.

Czy istnieje podstawa prawna do zaskarżenia umów kredytowych z powodu wadliwości stawki WIBOR?

W zależności od zapisów umownych i okoliczności konkretniej sprawy wskaźnik WIBOR może zostać uznany za postanowienie niedozwolone w myśl art. 3851 kodeksu cywilnego. Istnieją podstawy ku temu, aby twierdzić, że umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR są wadliwe.

W razie stwierdzenia, że w umowie występują postanowienia niedozwolone (abuzywne), to takie postanowienia nie wiążą konsumenta od początku trwania umowy. Umowa kredytu powinna obowiązywać z wyłączeniem klauzuli abuzywnej. Istnieje bogate orzecznictwo TSUE i sądów powszechnych, które podkreśla, że na bank powinien poinformować klienta o zakresie o ryzyku związanym z danym produktem w sposób jednoznaczny i zrozumiale unaoczniający konsumentowi, wszelkie ryzyka.

Wobec czego zaskarżenie WIBOR i wykreślenie go z umowy spowoduje nie tylko zmniejszenie przyszłych rat kredytu, ale również zwrot już nadpłaconych rat kredytu. Istnieje także możliwość unieważnienia WIBOR, a dokładniej uznania całej umowy kredytu za nieważną. Wówczas wszystkie świadczone sobie przez strony świadczenia podlegają zwrotowi. Zatem kredytobiorca zwraca bankowi kapitał kredytu, a bank dotychczas wpłacone przez kredytobiorcę raty i inne koszty związane z umową kredytu.

Jakie działania są rekomendowane dla osób chcących zaskarżyć umowy kredytowe związane z manipulacją stawką WIBOR?

Pierwszym krokiem do tego, aby zaskarżyć WIBOR jest analiza umowy kredytu. Bez jej dokonania nie można stwierdzić czy umowę można podważyć i jakie są szanse powodzenia. Nasza kancelaria WIBOR dokonuje bezpłatnej analizy umowy kredytu. W związku z czym pierwszy krok jest łatwy do wykonania i nie wiąże się z żadnymi kosztami. Zachęcamy także do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR, który wstępnie określa kwotę, o jaką można starać się w sporze z bankiem.

Jeżeli po analizie umowy przez prawnika okaże się, że umowa zawiera postanowienia niedozwolone, istnieje możliwość zaskarżenia WIBOR przed sądem. W tym celu należy złożyć pozew do właściwego sądu.

Zaskarżenie WIBOR

Zaskarżenie WIBOR wymaga złożenia pozwu do sądu. Banki nie są bowiem skoro do rozmów ugodowych. Opłata od pozwu WIBOR wynosi 1.000 zł. Przedtem jednak należy uzyskać niezbędną dokumentację z banku dotyczącą kredytu i dokonać wyliczenia samego roszczenia. W 2024 r. do sądów trafia coraz więcej spraw WIBOR.

Warto wskazać, że w 2024 roku do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zostały przez polski sąd skierowane pytania w sprawie WIBOR. Pytania te wiążą się z ustaleniem, czy wskaźnik WIBOR jest zgodny z prawem oraz w jakim kształcie umowa kredytu powinna obowiązywać po wykreśleniu z niej wskaźnika WIBOR. 

Nasza kancelaria WIBOR kompleksowo pomaga na każdym etapie sprawy, w tym pozyskaniu dokumentacji z banku oraz przeprowadzeniu procesu sądowego. Posiadamy kilkunastoletnie doświadczenie w sporach z bankami, dzięki czemu znamy wszelkie zawiłości tych spraw.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162