SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Już w najbliższym czasie dowiemy się jaki wskaźnik zastąpi WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

Kiedy WIBOR ma zostać zlikwidowany?

Na ten moment nie wiemy ze stu procentową pewnością jaki wskaźnik zastąpi WIBOR. Decyzja ta ma zapaść w najbliższych tygodniach. Kiedy dokładnie? Konkretna data nie padła. Obecnie trwają konsultacje w ramach Komitetu Sterującego Narodowej Grupy Roboczej.

Kiedy WIBOR ma zostać zlikwidowany?

Z końcem 2027 roku WIBOR, obecny w setkach umów kredytów i pożyczek, ma przestać być publikowany. Zastąpić ma go inny wskaźnik. Początkowo mówiono o wskaźniku WIRON, jednak potem analizie poddane zostały także inne wskaźniki. A zatem na ten moment nie wiadomo jeszcze, jaki to będzie wskaźnik.

Czy zmiana wskaźnika spowoduje, że raty kredytów spadną?

Na ten moment ciężko wskazać czy nowy wskaźnik spowoduje spadek rat. Przewiduje się jednak, że nawet jeżeli dojdzie do spadku to będzie on niewielki. Aktualne wysokości zarówno wskaźnika WIBOR jak i WIRON można sprawdzić na stronie internetowej administratora stawek – GPW Benchmark S.A.

Wskaźnik, który zastąpi WIBOR, również będzie wskaźnikiem zmiennym. Różny będzie jednak sposób jego wyliczania. Obecnie podnosi się, że wskaźnik WIBOR nie odzwierciedla realiów gospodarczych i wartości pieniądza na rynku.  Co więcej, pośrednio wpływ na jego wysokość mogą mieć same banki.

Warto przypomnieć, że oprocentowanie kredytu składa się nie tylko ze stawki referencyjnej, ale także z marży banku. Wysokość marży zależy zaś od polityki danego banku oraz indywidualnych negocjacji. A zatem skutki zmiany wskaźnika dla rat kredytu niekonieczne będą wiązały się ze znacznym spadkiem raty.

Kredytobiorcy posiadający kredyty ze wskaźnikiem WIBOR mają podstawy do tego, by twierdzić, że ich umowy są wadliwe. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się złożyć pozew WIBOR do sądu. Oczywiście pierwszym krokiem jest analiza umowy kredytu. Kancelaria WIBOR oferuje bezpłatną analizę umowy kredytu złotówkowego. W umowach tych mogą występować postanowienia niedozwolone, których usunięcie będzie dla kredytobiorcy oznaczało znaczący spadek raty. Prawnicy kancelarii wyjaśnią jakie korzyści, zagrożenia i koszty wiążą się ze sprawą WIBOR i czym jest unieważnienie WIBOR. Jeżeli chcesz się przekonać, ile możesz zyskać, zachęcamy do skorzystania z prostego narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Propozycja podwyżki stóp procentowych

Propozycja podwyżki stóp procentowych
Podczas lipcowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zgłoszony został wniosek o podwyżkę stóp o 200 punktów bazowych. Propozycja nie spotkała się...

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach

Coraz więcej spraw o WIBOR w sądach
Coraz więcej kredytobiorców złotówkowych widzi pewne analogie między obecną sytuacją złotówkowiczów a przypadkiem frankowiczów sprzed około 10 lat i mają...

Polskie kredyty najdroższe w Europie

Polskie kredyty najdroższe w Europie
Polacy spłacają najdroższe kredyty w Europie. Oprocentowanie polskich kredytów mieszkaniowych jest najwyższe w Unii Europejskiej. Polska wyprzedziła w tym rankingu...