10 grudnia 2024 r. otrzymaliśmy długo wyczekiwaną wiadomość – pojawił się nowy wskaźnik, który ma zastąpić WIBOR. Od 2022 r. wydawało się, że następcą WIBOR będzie WIRON. W założeniu rządzących wskaźnik ten miał całkowicie wyprzeć WIBOR do końca 2025 r. Latem 2023 r. banki zaczęły nawet wprowadzać pierwsze kredyty oparte o WIRON. Z czasem okazało się jednak, że kredyty te wcale nie są dużo korzystniejsze, przede wszystkim pod względem oprocentowania, od kredytów WIBOR.
W związku z powyższym w 2024 r. pracę rozpoczęła tzw. Narodowa Grupa Robocza, która rozpoczęła prace nad wyłonieniem nowego wskaźnika referencyjnego, który mógłby być stosowany w umowach kredytowych. Po długich analizach zdecydowano, że nowym wskaźnikiem będzie tzw. WIRF. Wskaźnik ten bazuje na depozytach niezabezpieczonych Instytucji Kredytowych i Instytucji Finansowych.
Kancelaria prawna pomoże unieważnić WIBOR
Wprowadzenie wskaźnika WIRF daje nadzieję, że oparte o niego kredyty będą mniej problematyczne dla kredytobiorców, niż Kredyty WIBOR. Kredytobiorcy WIBOR mogą natomiast dochodzić swoich praw przed sądami. Na skutek unieważnienia umowy WIBOR konsekwencje byłyby analogiczne jak przy sprawie frankowej. Bank musiałby zwrócić kredytobiorcy wszystko to, co otrzymał od niego w związku z nieważną umową, kredytobiorca natomiast zwróciłby jedynie czystą kwotę wypłaconego kapitału. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162