SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sankcja kredytu darmowego (SKD) – kredyty

Data ostatniej aktualizacji:

Sankcja kredytu darmowego (SKD) - kredyty

Od wielu już lat pozwy dotyczące kredytów udzielanych przez banki wpływają do sądów. Znaczna ilość spraw dotyczy oczywiście kredytów frankowych, w których wypracowana została już korzystna linia orzecznicza zarówno sądów krajowych, jak i TSUE. Kredytobiorcy frankowi obecnie wygrywają ok. 95% spraw przed sądami I instancji i ok. 98% spraw w sądach II instancji. Rezultaty te mówią same za siebie – warto pozwać bank o kredyt frankowy.

Obok spraw frankowych, w ostatnim czasie, na popularności zyskują również pozwy o unieważnienie WIBOR, a więc umów kredytów hipotecznych w złotym o zmiennym oprocentowaniu. W sprawach tego rodzaju pomoc prawną świadczy doświadczona w sporach z bankami kancelaria WIBOR. Przed wizytą w kancelarii każdy kredytobiorca może przy tym samemu wyliczyć wartość przysługującego mu roszczenia, korzystając z prostego w obsłudze i darmowego urządzenia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Nieco w cieniu pozwów frankowych i WIBOR pozostaje inny rodzaj spraw przeciwko bankom, mianowicie tzw. sankcja kredytu darmowego. Warto przyjrzeć się uważnie tej instytucji prawnej. Przy spełnieniu pewnych warunków umożliwia ona bowiem odzyskanie sporej części z wpłaconych do banku świadczeń.

Na czym dokładnie polega sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego forum – wielu kredytobiorców szuka odpowiedzi na pytanie, czym dokładnie jest SKD i jak skorzystać z sankcji kredytu darmowego? Czas uporządkować wszystkie te informacje i wyjaśnić jak w prosty sposób otrzymać darmowy kredyt.

Sankcja kredytu darmowego uregulowana została w Ustawie o kredycie konsumenckim. Najistotniejsze postanowienia w tym zakresie zawiera art. 45 tej ustawy, który wskazuje, że kredytobiorca (posiadający status konsumenta), po spełnieniu ustawowych przesłanek oraz po złożeniu kredytodawcy (bankowi) pisemnego oświadczenia, zwraca kredyt bez odsetek i innych kosztów kredytu należnych kredytodawcy w terminie i w sposób ustalony w umowie.

Czy każda umowa spełnia warunki zastosowania sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego nie przysługuje każdemu kredytobiorcy i nie może być zastosowana do każdej umowy kredytowej. Umowa kredyty, która może być oceniana pod kątem SKD powinna spełniać następujące wymogi:

  • kwota kredytu nie przekracza 255 550,00 zł lub równowartości tej kwoty w walucie obcej (tylko taki kredyt uznawany jest za kredyt konsumencki);
  • podpisana została po dniu 17 grudnia 2011 r.;
  • kredytobiorca ma status konsumenta;
  • kredytobiorca spłacał wszystkie raty w terminie;
  • nie upłynął więcej niż rok od ostatnich działań z kredytem tj. np. od spłaty całego kapitału;
  • kredyt nie jest zabezpieczony nieruchomością.

Sankcja kredytu darmowego jakie banki – wiele osób zastanawia się, czy SKD dotyczy wszystkich banków, czy tylko niektórych z nich? Przepisy ustawy w żaden sposób nie ograniczają jej zastosowania do konkretnych banków. Oznacza to, że pozwać o SKD można każdy bank, którego umowa kredytowa spełnia warunki do skorzystania z tej instytucji. Sankcja kredytu darmowego mBank – mBank jest jednym z banków, wobec którego zapadały pozytywne rozstrzygnięcia dotyczące SKD. Lista takich banków jest jednak znacznie dłuższa i obejmuje wszystkie większe banki działające na polskim rynku.

Sankcja kredytu darmowego kredyt hipoteczny – warto zwrócić uwagę, że SKD można stosować również do umów o kredyt hipoteczny, ale wyłącznie do ograniczonego zakresu takich kredytów.

Klauzule abuzywne w umowach kredytowych złotówkowych

Sankcja kredytu darmowego – kiedy można złożyć pozew?

Sankcja kredytu darmowego pozew – nie zawsze jeżeli dysponujemy umową spełniającą przesłanki do zastosowania SKD złożenie pozwu będzie dobrym rozwiązaniem. Żeby pozew został uwzględniony przez sąd, konieczne jest, żeby umowa kredytu spełniała przesłanki ustawowe.

Wśród najpopularniejszych przesłanek do zastosowania SKD wymienić można:

  • brak odpowiedniej formy zawarcia umowy – z reguły formy pisemnej;
  • brak określenia czasu obowiązywania umowy;
  • brak określenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania i całkowitej kwoty do zapłaty w dacie zawarcia umowy;
  • brak szczegółowego objaśnienia zasad spłaty kredytu w tym, w jaki sposób (na kapitał, czy odsetki) zaliczane będą raty kredytu;
  • brak wyszczególnienia postanowień o możliwości przedterminowej spłaty kredytu oraz procedur takiej spłaty;
  • brak zawarcia w umowie kredytu danych kredytobiorcy (imię, nazwisko, adres) i kredytodawcy;
  • brak informacji o innych dodatkowych kosztach i opłatach, jakie kredytobiorca musi ponieść w związku z zawarciem umowy kredytu;

W istocie jednak przesłanek jest znacznie więcej i każda spraw powinna zostać indywidualnie przeanalizowana. Oczywiście w Internecie znaleźć można wiele gotowych formularzy pozwu SKD. Sankcja kredytu darmowego wzór to dobry pomysł na wstępne zapoznanie się z warunkami postępowania o SKD. Jednakże przed złożeniem pozwu do sądu koniecznym wydaje się skorzystanie z porady profesjonalnej kancelarii specjalizującej się w sporach z bankami. Z pewnością znacząco zwiększy to szansę na końcowy sukces.

Jakie są skutki uwzględnienia powództwa o SKD?

Wygranie sprawy o sankcję kredytu darmowego w skutkach przypomina nieco unieważnienie umowy frankowej, czy WIBOR. Jeżeli sąd uwzględni powództwo, doprowadzi to do sytuacji, w której kredytobiorca będzie musiał zwrócić kredytodawcy wyłącznie czystą kwotę kapitału. Sankcja kredytu darmowego wygrane sprawy – statystyki są bardzo korzystne dla kredytobiorców. Jeżeli tylko, w konkretnej sprawie spełnione są ustawowe przesłanki, szanse na wygraną sprawę z bankiem są naprawdę duże.

Kalkulator sankcja kredytu darmowego

Jak zostało już wskazane, sankcja kredytu darmowego jest naprawdę interesującą instytucją. Przy spełnieniu konkretnych przesłanek, możliwym jest uzyskanie w prosty sposób dużej ulgi ekonomicznej dla kredytobiorcy. Konkretna kwota zależy oczywiście od wielu czynników, przede wszystkim treści zawartej umowy.

Co istotne każdy zainteresowany może samodzielnie oszacować wysokość przysługującego z sankcji kredytu darmowego roszczenia. Pomóc w tym może darmowe narzędzie, jakim jest sankcja kredytu darmowego kalkulator. SDK kalkulator to proste w obsłudze i dostępne w Internecie narzędzie. Kalkulator sankcja kredytu darmowego jest przy tym całkowicie bezpłatny. Kalkulator sankcji kredytu darmowego stanowi ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy wahają się jeszcze, czy wystąpić z roszczeniem do sądu.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 12 maja 2011 r. o kredycie konsumenckim (Dz. U. 2011, nr 126 poz. 715) - art. 4 ust. 2, art. 45.