SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Sankcja kredytu darmowego — czy skorzystać w 2024 roku?

Data ostatniej aktualizacji:

Sankcja kredytu darmowego — czy skorzystać w 2024 roku?

Polacy spłacają najdroższe kredyty w całej Europie. Kredytobiorcy złotówkowi z powodu wysokiego oprocentowania coraz częściej zaczynają kwestionować swoje umowy. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów kredytu jest skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. Banki zaczynają zauważać ryzyka związane z kredytami złotowymi. PKO Bank Polski, Millennium Bank i BOŚ Bank w swoich raportach kwartalnych ujawniają informacje, że są stroną postępowania sądowego o sankcję kredytu darmowego.

Czy składać pozew o sankcje kredytu darmowego w 2024 roku?

Aktualnie większość spraw o sankcję kredytu darmowego wygrywają banki. Obecnie nie powinno to zniechęcać kredytobiorców.  Dokładnie tak samo zaczynały się spory frankowe. W sprawach o WIBOR sądy coraz częściej udzielają zabezpieczeń roszczeń. W konsekwencji kredytobiorca przez okres postępowania spłaca raty obejmujące kapitał oraz marżę banku. Kredytobiorców kredytów konsumenckich zachęcają sukcesy kredytobiorców hipotecznych i decydują się złożenie pozwu. Kredytobiorcy kredytów gotówkowych czują się wykorzystani, z uwagi na okoliczność, że ponoszą bardzo wysokie opłaty i prowizje, które wielokrotnie są niezgodne z prawem.

Najczęstszym błędem popełnianym przez banki, który przesądza o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, jest niepoprawne wskazanie w umowie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu.  

Wskazać należy, że postępowania dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą być dla banków równie niekorzystne jak te frankowe, głównie z uwagi na ilość umów kredytów konsumenckich, które pozostają w obrocie.

Kredytobiorcy złotówkowi walczą w sądzie

W ostatnim czasie wzrosła liczba spraw sądowych związanych ze wskaźnikiem WIBOR oraz sankcją kredytu darmowego. Kancelarią, która posiada bogate doświadczenie w sporach z bankami, jest Kancelaria WIBOR, która działa na terenie całej Polski. Kancelaria WIBOR stworzyła również kalkulator WIBOR, aby kredytobiorca mógł wcześniej poznać korzyści, jakie może osiągnąć.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...