Polacy spłacają najdroższe kredyty w całej Europie. Kredytobiorcy złotówkowi z powodu wysokiego oprocentowania coraz częściej zaczynają kwestionować swoje umowy. Jednym ze sposobów obniżenia kosztów kredytu jest skorzystanie z sankcji kredytu darmowego. Banki zaczynają zauważać ryzyka związane z kredytami złotowymi. PKO Bank Polski, Millennium Bank i BOŚ Bank w swoich raportach kwartalnych ujawniają informacje, że są stroną postępowania sądowego o sankcję kredytu darmowego.
Czy składać pozew o sankcje kredytu darmowego w 2024 roku?
Aktualnie większość spraw o sankcję kredytu darmowego wygrywają banki. Obecnie nie powinno to zniechęcać kredytobiorców. Dokładnie tak samo zaczynały się spory frankowe. W sprawach o WIBOR sądy coraz częściej udzielają zabezpieczeń roszczeń. W konsekwencji kredytobiorca przez okres postępowania spłaca raty obejmujące kapitał oraz marżę banku. Kredytobiorców kredytów konsumenckich zachęcają sukcesy kredytobiorców hipotecznych i decydują się złożenie pozwu. Kredytobiorcy kredytów gotówkowych czują się wykorzystani, z uwagi na okoliczność, że ponoszą bardzo wysokie opłaty i prowizje, które wielokrotnie są niezgodne z prawem.
Najczęstszym błędem popełnianym przez banki, który przesądza o skorzystaniu z sankcji kredytu darmowego, jest niepoprawne wskazanie w umowie RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania kredytu.
Wskazać należy, że postępowania dotyczące sankcji kredytu darmowego mogą być dla banków równie niekorzystne jak te frankowe, głównie z uwagi na ilość umów kredytów konsumenckich, które pozostają w obrocie.
Kredytobiorcy złotówkowi walczą w sądzie
W ostatnim czasie wzrosła liczba spraw sądowych związanych ze wskaźnikiem WIBOR oraz sankcją kredytu darmowego. Kancelarią, która posiada bogate doświadczenie w sporach z bankami, jest Kancelaria WIBOR, która działa na terenie całej Polski. Kancelaria WIBOR stworzyła również kalkulator WIBOR, aby kredytobiorca mógł wcześniej poznać korzyści, jakie może osiągnąć.