Ostatnio w październiku 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. RPP obniżyła wówczas stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. We wrześniu 2023 r. rpp obniżka była pewną niespodzianką, bowiem skala obniżki była aż o 0,75 pkt. proc. Od tego czasu zaraz minie rok. Rok 2024 r. jak dotychczas nie przyniósł wahań stóp procentowych. Kredytobiorcy, którzy w 2024 r. oczekiwali spadku stóp procenowych zapewne czują rozczarowanie. Decyzje RPP mają istotny wpływ na polską gospodarkę i sytuację kredytobiorców.
Stopy procentowe a WIBOR
Obniżenie stóp procentowych istotnie wpływa na spadek wartości wskaźnika WIBOR, a tym samym na wysokość rat kredytu. Kredytobiorcy kredytów o zmienny oprocentowaniu skutki obniżki stóp procentowych lub podwyżki odczuwają jednak po upływie czasu – trzech miesięcy przy umowach opartych o WIBOR 3M oraz pół roku dla umów WIBOR 6M.
Zobacz również: Cięcie stóp procentowych – prognozy październik 2023
Co dalej ze stopami procentowymi w 2024 r.?
Większość kredytobiorców liczy, że RPP obniży stopy procentowe. Nie jest to jednak pewne. Do takiej polityki NBP z pewnością przyczyniłaby się spadająca inflacja, jak również presja społeczna na dalsze obniżki. Inflacja jednak nie odpuszcza, co ma związek m.in. z odmrożeniem cen energii i wzrostem cen żywności. Jeżeli nawet obniżki nie wystąpią w każdym miesiącu, to wiele przesłanek wskazuje, że w nadchodzącym czasie możemy spodziewać się obniżenia stóp procentowych. Przewiduje się jednak, że nastąpi to z końcem roku 2024 lub początkiem następnego.
Aktualne dane 2024 – stopy procentowe
Obecnie stopy procentowe w Polsce wynoszą 5,75%. Na spadek stóp procentowych przełożenie mają odczyty inflacji. Zgodnie z komunikatem GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2% (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 3,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4% (w tym towarów – o 1,6% i usług – o 1,1%). A zatem aktualne dane nie napawają optymizmem w kontekście szybkich obniżek stóp procenowych przez RPP.
Wylicz korzyści jakie możesz uzyskać pozywając bank – kalkulator korzyści WIBOR
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162