We wrześniu 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. Decyzja ta była spodziewana przez większość ekonomistów. Spadająca inflacja zwiastowała dokonanie pierwszych obniżek stóp procentowych jesienią bieżącego roku. Pewną niespodzianką była natomiast skala obniżki aż o 0,75 pkt. proc. W październiku RPP podjęła decyzję o dalszej obniżce tym razem o 0,25 pkt. proc. Decyzja NBP miała istotny wpływ na polską gospodarkę i sytuację kredytobiorców.
Obniżenie stóp procentowych istotnie wpłynęło na spadek wartości wskaźnika WIBOR, a tym samym na wysokość rat kredytu. Kredytobiorcy kredytów o zmienny oprocentowaniu skutki obniżki stóp procentowych odczują po upływie czasu – trzech miesięcy przy umowach opartych o WIBOR 3M oraz pół roku dla umów WIBOR 6M. Kredytobiorcy, którzy dopiero zamierzają zaciągnąć kredyt, powinni spodziewać się natomiast ofert oprocentowanych korzystniej, niż jeszcze kilka miesięcy temu.
Zobacz również: Cięcie stóp procentowych – prognozy październik 2023
Co dalej ze stopami procentowymi w 2023 r.?
Większość kredytobiorców liczy, że RPP utrzyma trend obniżek stóp procentowych. Nie jest to z pewnością pewne, niemniej do takiej polityki NBP może przyczynić się m.in. spadająca inflacja, jak również presja społeczna na dalsze obniżki. Jeżeli nawet obniżki nie wystąpią w każdym miesiącu, to wiele przesłanek wskazuje, że w nadchodzącym czasie możemy spodziewać się dalszego obniżania stóp procentowych.
Wylicz korzyści jakie możesz uzyskać pozywając bank – kalkulator korzyści WIBOR
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162