SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Czy RPP obniży stopy procentowe – jak będzie wyglądać oprocentowanie starych i nowych kredytów hipotecznych?

Data ostatniej aktualizacji:

RPP obniża stopy procentowe

Ostatnio w październiku 2023 r. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. RPP obniżyła wówczas stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. We wrześniu 2023 r. rpp obniżka była pewną niespodzianką, bowiem skala obniżki była aż o 0,75 pkt. proc. Od tego czasu zaraz minie rok. Rok 2024 r. jak dotychczas nie przyniósł wahań stóp procentowych. Kredytobiorcy, którzy w 2024 r. oczekiwali spadku stóp procenowych zapewne czują rozczarowanie. Decyzje RPP mają istotny wpływ na polską gospodarkę i sytuację kredytobiorców.

Stopy procentowe a WIBOR

Obniżenie stóp procentowych istotnie wpływa na spadek wartości wskaźnika WIBOR, a tym samym na wysokość rat kredytu. Kredytobiorcy kredytów o zmienny oprocentowaniu skutki obniżki stóp procentowych lub podwyżki odczuwają jednak po upływie czasu – trzech miesięcy przy umowach opartych o WIBOR 3M oraz pół roku dla umów WIBOR 6M.

Zobacz również: Cięcie stóp procentowych – prognozy październik 2023

Co dalej ze stopami procentowymi w 2024 r.?

Większość kredytobiorców liczy, że RPP obniży stopy procentowe. Nie jest to jednak pewne. Do takiej polityki NBP z pewnością przyczyniłaby się spadająca inflacja, jak również presja społeczna na dalsze obniżki. Inflacja jednak nie odpuszcza, co ma związek m.in. z odmrożeniem cen energii i wzrostem cen żywności. Jeżeli nawet obniżki nie wystąpią w każdym miesiącu, to wiele przesłanek wskazuje, że w nadchodzącym czasie możemy spodziewać się obniżenia stóp procentowych. Przewiduje się jednak, że nastąpi to z końcem roku 2024 lub początkiem następnego.

Aktualne dane 2024 – stopy procentowe

Obecnie stopy procentowe w Polsce wynoszą 5,75%. Na spadek stóp procentowych przełożenie mają odczyty inflacji. Zgodnie z komunikatem GUS ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,2% (przy wzroście cen usług – o 6,2% i towarów – o 3,5%). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,4% (w tym towarów – o 1,6% i usług – o 1,1%). A zatem aktualne dane nie napawają optymizmem w kontekście szybkich obniżek stóp procenowych przez RPP.

Wylicz korzyści jakie możesz uzyskać pozywając bank – kalkulator korzyści WIBOR

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...