Kolejna obniżka stóp procentowych to powód dla zadowolenia dla kredytobiorców, ale również dla tych, którzy dopiero rozważają zaciągnięcie kredytu. Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej obniżce stóp procentowych o 25 punktów bazowych.
Październikowa decyzja o cięciu stóp procentowych to już druga z kolej obniżka. We wrześniu stopy procentowe spadły aż o 75 punktów bazowych, co było zaskoczeniem nawet dla wielu ekonomistów. Obecna obniżka jest już nieco mniejsza, bo wynosi 25 punktów bazowych. Ten ruch był już zgodny z przewidywaniami rynku. Obecnie zatem stopy procentowe NBP pozostają na poziomie 5,75 procent. Oznacza to między innymi spadek wzrostu stawek, na podstawie których banki ustalają zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych. Raty kredytów spadną, ale nie od razu. Znaczenie mają tutaj cykle aktualizacji oprocentowania kredytów hipotecznych, stosowane przez banki.
Stopy procentowe – dalsze prognozy
Dalsze decyzje Rady Polityki Pieniężnej uzależnione będą od sytuacji gospodarczej, w tym zwłaszcza danych dotyczących inflacji. Obecne obniżki zgodnie ze stanowiskiem RPP były związane z obniżającą się inflacją. Czy zatem można spodziewać się kolejnych obniżek stóp procentowych? Jest to prawdopodobne, jednak jeżeli będzie to miało miejsce, to spadku należy spodziewać się w listopadzie i nie będzie on znaczny. Przewiduje się, że będzie on wynosił 25 punktów bazowych. Nie można zapominać, że wysokie stopy procentowe są sposobem na walkę z inflacją. Ta zaś z początkiem roku może przybrać na sile. Od września 2022 r. stopy procentowe w Polsce były na najwyższym od ponad 20 lat poziomie, również i patrząc na tempo podwyżek stóp procentowych, to także było on najszybsze w historii.
Sprawdź również: WIBOR prognozy 2024