Ostatnie wydarzenia związane ze zmianami stóp procentowych pokazały, że przewidywania nie zawsze się sprawdzają. Jak obecnie kształtują się stopy procentowe i jaki mają wpływ na rynek?
Czytaj również: Wpływ obniżki stóp procentowych na gospodarkę
Ostatnie zmiany stóp procentowych
We wrześniu 2023 r. stopy procentowe zostały obniżone aż o 75 punktów bazowych, co było dużym zaskoczeniem dla rynku, w tym nawet dla ekonomistów. Następnie w październiku stopy procentowe uległy obniżeniu o 25 punktów bazowych. W listopadzie zaś Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Obecnie zaś stopy procentowe pozostają na poziomie 5,75 procent. Obniżki stóp procentowych uzasadnione są przez Radę Polityki Pieniężnej danymi dotyczącymi spadającej inflacji.
Warto przypomnieć, że od września 2022 r. stopy procentowe w Polsce były na najwyższym poziomie od wielu lat. Rada Polityki Pieniężnej decydowała się na aż 11 podwyżek stóp procentowych z rzędu, co stanowiło najszybsze tempo podwyżek stóp w naszej historii.
Następne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest w dniach 5-6 grudnia. Zobaczymy więc jakie będą dalsze decyzje co do wysokości stóp procentowych.
Stopy procentowe – na co mają wpływ?
Warto wskazać, że obniżka stóp procentowych wiąże się ze spadkiem wskaźnika WIBOR, który jest obecny w kredytach złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem i którego wysokość wpływa na wysokość raty kredytu. Im niższy WIBOR, tym niższa rata kredytu. Stopy procentowe wpływają także na oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Konsekwencją zmian stóp procentowych NBP są również zmiany wysokości odsetek ustawowych, które stanowią najpowszechniejszą formę odszkodowania za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych.
Decyzje w sprawie stóp procentowych mają także przełożenie na kursy walut i osłabienie się lub umocnienie się złotówki. Przykładowo po listopadowej decyzji RPP o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym poziomie, kurs euro wynosi 4,42 zł. Przed tą decyzją pozostawał na poziomie ok. 4,46 zł.
Wcześniejsze liczne podwyżki stóp procentowych miały zahamować drastyczny wzrost cen. Decyzje Rady Polityki Pieniężnej w zakresie stóp procentowych mają na celu ustabilizowanie inflacji i przybliżenie jej do celu inflacyjnego wynoszącego około 2,5%. Przewiduje się, że w przyszłym roku Rada Polityki Pieniężnej dokona kolejnych obniżek stóp procentowych, co jest dobrą wiadomością dla osób posiadających kredyty ze zmiennym oprocentowaniem.