Coraz więcej ekonomistów przewiduje, że niedługo powinniśmy doczekać się obniżenia rat kredytów o zmiennym oprocentowaniu. Jednocześnie od października 2023 r. nie doszło do obniżenia stóp procentowych, skąd więc te prognozy?
Rata kredytów hipotecznych opiera się na marży banku, która jest stała oraz zmiennym wskaźniku referencyjnym (głównie WIBOR, w mniejszym zakresie WIRON). Raty kredytów hipotecznych wprost nie zależą więc od wysokości stóp procentowych, a od wartości w/w wskaźników. W związku z powyższym to wartość WIBOR/WIRON decyduje ostatecznie o wysokości raty kredytu. Obydwa te wskaźniki notują natomiast ostatnimi czasy spadek wartości. Dzieje się tak w związku z tym, że w 2025 r. spodziewana jest obniżka stóp procentowych. Można więc powiedzieć, ze wskaźniki referencyjne reagują na przewidywania co do działań RPP i NBP, a przez to z wyprzedzeniem notują spadek wartości. Dzięki temu kredytobiorcy mogą liczyć na niższe raty kredytów.
Kancelaria prawna pomoże unieważnić WIBOR
Coraz więcej kredytobiorców decyduje się na pozwanie banku o WIBOR. Na skutek unieważnienia umowy WIBOR konsekwencje byłyby analogiczne jak przy sprawie frankowej. Bank musiałby zwrócić kredytobiorcy wszystko to, co otrzymał od niego w związku z nieważną umową, kredytobiorca natomiast zwróciłby jedynie czystą kwotę wypłaconego kapitału. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162