SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Nowe wakacje kredytowe – od kiedy?

Data ostatniej aktualizacji:

Nowe kryteria wakacji kredytowych

20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi kredytobiorca korzystał z wakacji kredytowych. Przy nowym rozwiązaniu zdecydowanie mniej kredytobiorców skorzysta z wakacji kredytowych.

Nowe kryteria wakacji kredytowych

Pierwszym kryterium jest wysokość raty – jeżeli rata będzie przekraczała 35% dochodu netto danego kredytobiorcy, to będzie on mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Niespełnienie tego podstawowego warunku będzie skutkowało odmową wsparcia.

Drugim kryterium jest próg wartości udzielonego kredytu na poziomie 1,2 mln zł. Próg ten został określony na poziomie trzykrotności średniej wartości kredytu. Powyższe rozwiązanie ma na celu uniemożliwienie skorzystania z wakacji kredytowych przez osoby niepotrzebujące takiego wsparcia.

Czytaj również: Wakacje kredytowe w 2024 roku – najnowsze zmiany i regulacje

Wakacje kredytowe – od kiedy?

Wakacje kredytowe miały obowiązywać od 1 marca 2024 roku, jednak z uwagi na trwający proces legislacyjny termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty na 1 kwietnia 2024 roku. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić jedną ratę na kwartał. Z uwagi na okoliczność, że w pierwszym kwartale Sejm nie zdąży uchwalić ustawy, w drugim kwartale 2024 roku kredytobiorca będzie mógł zawiesić dwie raty.  

Jeżeli nie chcesz czekać na wakacje kredytowe, możesz obniżyć swoją ratę kredytu opartego na oprocentowaniu zmiennym ze wskaźnikiem WIBOR kierując pozew WIBOR do sądu. W tym celu skontaktuj się z Kancelarią WIBOR, która przeanalizuje Twoją umowę i przedstawi potencjalne rozwiązania. Dzięki kalkulatorowi WIBOR już dziś możesz oszacować, ile zaoszczędzisz na swoim kredycie złotówkowym.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?

Inflacja – co czeka nas w 2025 roku?
Inflacja to jedno z kluczowych zjawisk ekonomicznych, które wpływa na codzienne życie i kondycję gospodarki. Odzwierciedla tempo wzrostu cen towarów...

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?

Czy ceny nieruchomości spadną w 2025 roku?
Prognozy dotyczące cen nieruchomości są zależne od wielu czynników, które mogą się zmieniać w zależności od sytuacji gospodarczej, polityki monetarnej...

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.

Dostałeś aneks do umowy kredytu z WIBOR? Sprawdź.
W związku z zaprzestaniem publikowania wskaźnika WIBOR w 2027 roku, wielu kredytobiorców otrzymuje od swoich banków wezwania do podpisania aneksu...