20 lutego 2024 roku Rząd ma podjąć decyzję, jak będą wyglądały zasady korzystania z nowych wakacji kredytowych. Do tej pory mniej więcej co drugi kredytobiorca korzystał z wakacji kredytowych. Przy nowym rozwiązaniu zdecydowanie mniej kredytobiorców skorzysta z wakacji kredytowych.
Nowe kryteria wakacji kredytowych
Pierwszym kryterium jest wysokość raty – jeżeli rata będzie przekraczała 35% dochodu netto danego kredytobiorcy, to będzie on mógł skorzystać z wakacji kredytowych. Niespełnienie tego podstawowego warunku będzie skutkowało odmową wsparcia.
Drugim kryterium jest próg wartości udzielonego kredytu na poziomie 1,2 mln zł. Próg ten został określony na poziomie trzykrotności średniej wartości kredytu. Powyższe rozwiązanie ma na celu uniemożliwienie skorzystania z wakacji kredytowych przez osoby niepotrzebujące takiego wsparcia.
Czytaj również: Wakacje kredytowe w 2024 roku – najnowsze zmiany i regulacje
Wakacje kredytowe – od kiedy?
Wakacje kredytowe miały obowiązywać od 1 marca 2024 roku, jednak z uwagi na trwający proces legislacyjny termin ten prawdopodobnie zostanie przesunięty na 1 kwietnia 2024 roku. Kredytobiorcy będą mogli zawiesić jedną ratę na kwartał. Z uwagi na okoliczność, że w pierwszym kwartale Sejm nie zdąży uchwalić ustawy, w drugim kwartale 2024 roku kredytobiorca będzie mógł zawiesić dwie raty.
Jeżeli nie chcesz czekać na wakacje kredytowe, możesz obniżyć swoją ratę kredytu opartego na oprocentowaniu zmiennym ze wskaźnikiem WIBOR kierując pozew WIBOR do sądu. W tym celu skontaktuj się z Kancelarią WIBOR, która przeanalizuje Twoją umowę i przedstawi potencjalne rozwiązania. Dzięki kalkulatorowi WIBOR już dziś możesz oszacować, ile zaoszczędzisz na swoim kredycie złotówkowym.