SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Nieprawomocny wyrok WIBOR

Data ostatniej aktualizacji:

O wskaźniku WIBOR dalej jest głośno. Tym razem za sprawą wyroku, jak wydał Sąd Rejonowy w Zielonej Górze. Sąd ten zgodnie z żądaniem pozwu kredytobiorcy usunął WIBOR z umowy kredytu złotowego. To wspaniała wiadomość dla kredytobiorcy, jednak nie oznacza ona końca procesu sądowego. Nieprawomocny wyrok nie przesądza jeszcze o końcowym sukcesie, z pewnością daje jednak duże nadzieje na to, że usunięcie WIBOR, a może nawet unieważnienie kredytu złotowego jest w rzeczywistości możliwe.

WIBOR wyrok – co daje usunięcie WIBOR z umowy?

Nieprawomocny wyrok Sądu, zapadł 7 lipca 2023 r. Oznacza to, że bank może jeszcze go zaskarżyć, a sprawa będzie dalej analizowana. Bank ma prawo złożyć sprzeciw od wyroku zaocznego w ciągu dwóch tygodni od doręczenia wyroku. Opisywana sprawa jest sprawą dosyć niecodzienną, bowiem wyrok zapadł w specyficznych okolicznościach. Brak było bowiem w sprawie jakiegokolwiek stanowiska banku, w tym złożenia odpowiedzi na pozew, do której złożenia bank został przez sąd zobowiązany. Brak reakcji banku wiązał się dla niego z negatywnymi konsekwencjami i wydaniem wyroku zgodnie z żądaniem kredytobiorcy.

WIBOR to wskaźnik referencyjny, który występuje w umowach kredytów złotówkowych ze zmiennym oprocentowaniem. Wraz z marżą banku stanowi składową oprocentowania kredytu. Wskaźnik WIBOR miał być z założenia wskaźnikiem rynkowym, natomiast stał się on podatny na manipulacje. Dlatego też twierdzi się, że nie jest on wskaźnikiem uczciwym, a umowy złotówkowe ze wskaźnikiem WIBOR można podważyć ze względu na występowanie w nich postanowień niedozwolonych. Ponadto w większości spraw WIBOR banki naruszyły również obowiązek informacyjny, nie udzielając rzetelnych i jasnych informacji kredytobiorcom, dotyczących ryzyka wiążącego się z takim kredytem. Usunięcie WIBOR z umowy oznacza spadek raty kredytu nawet o połowę oraz zwrot nadpłaconych rat kredytu.

Unieważnienie kredytu złotowego

Warto wspomnieć, że istnieją również podstawy, aby twierdzić, że umowy kredytów złotówkowych ze stawką WIBOR są nieważne, co także wiąże się z wieloma korzyściami dla kredytobiorcy. Unieważnienie kredytu złotowego jest z pewnością najdalej idącym w skutkach roszczeniem. W wypadku zasądzenia takiego roszczenia bank zmuszony byłby zwrócić kredytobiorcy wszystko co od niego otrzymał (w tym nawet odsetkową część raty), a kredytobiorca w zamian musiałby wypłacić jedynie kwotę czystego kapitału otrzymanego od banku.

Trzeba pamiętać, że sprawy o unieważnienie kredytu złotowego są nowe, a przez to dość mocno skomplikowane z prawnego punktu widzenia. WIBOR wyroki sądowe – obecnie wyszukując taką frazę próżno liczyć na bogatą listę orzeczeń sądowych. Składając pozew WIBOR warto więc skorzystać z wsparcia profesjonalnej kancelarii WIBOR. Profesjonalna pomoc prawna z pewnością zwiększy szanse na wygranie sprawy o unieważnienie WIBOR.

WIBOR – zabezpieczenie na czas procesu

W postępowaniu dotyczącym usunięcia WIBOR z umowy kredytu złotówkowego istnieje możliwość złożenia wniosku o zabezpieczenie. Jeżeli sąd udzieliłby zabezpieczenia to wówczas na czas trwającego postępowania oprocentowanie kredytu będzie składało się wyłącznie z marży banku. Takie zabezpieczenie powoduje, że rata kredytu znacząco spada. Kancelaria LEX WIBOR może pochwalić się uzyskanymi, korzystnymi dla kredytobiorców, postanowieniami w przedmiocie zabezpieczenia w toku prowadzonych spraw dotyczących wskaźnika WIBOR.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

W grudniu poznamy następcę WIBOR

W grudniu poznamy następcę WIBOR
Decyzja odnośnie następcy wskaźnika WIBOR jest coraz bliższa. Już w wakacje głośno mówiło się o tym, że nowy WIBOR zostanie...

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?

Ile jest spraw dotyczących wskaźnika WIBOR?
Jak wskazują statystyki Związku Banków Polskich, dotychczas do sądów wpłynęło ok. 1,2 tys. spraw kwestionujących WIBOR. Widać ewidentną tendencję wzrostową...

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?

Jak inne państwa radzą sobie z inflacją?
Najnowsze dane wskazują, że Polska znalazła w grupie tylko czterech krajów, które mają inflację przekraczającą 4 procent. Czwarta lokata nie...