Po fali kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich znaczna część kredytobiorców ostrożniej podchodzi do kredytów związanych z walutą obcą, w tym kredytu hipotecznego w euro. Co ciekawe, obecnie nie jest łatwo kredyt w euro uzyskać. A niektóre banki nawet nie mają ich w swojej ofercie. Czy kredyty hipoteczne w euro są zatem korzystniejsze niż kredyty w złotówkach?
Czytaj również: Kredyt hipoteczny w złotówkach
Kredyt hipoteczny w euro – wymagania
Przede wszystkim, aby uzyskać kredyt w euro należy zarabiać w tej walucie. Jest to wymóg wynikający z Rekomendacji S, którą banki muszą stosować. Jeżeli więc zarabiasz w złotówkach bank nie udzieli Ci kredytu w euro. Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy przykładowo jedno z małżonków zarabia w złotówkach a drugie w euro. Wówczas jest szansa, że bank udzieli Ci takiego kredytu, a szansa ta wzrasta gdy dochód w euro jest większy niż ten w złotówkach.
Przykładowo Alior bank oferuje kredyt hipoteczny w euro dla klientów, których dochody netto w walucie indeksacji są dochodami dominującymi i wynoszą nie mniej niż 5 tys. PLN netto (zachowanie zgodności waluty kredytu i najwyższych dochodów przyjmowanych do oceny zdolności kredytowej). Jeżeli zarabiasz w euro sprawdź czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego w euro będzie dla Ciebie opłacalne korzystając z naszego kalkulatora opłacalności kredytu w euro. W ten sposób dowiesz się który z kredytów hipotecznych – w euro czy w złotówkach będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.
Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia, w jakim kraju osoba ubiegająca się o kredyt pracuje, a ważna jest waluta, w której uzyskuje wynagrodzenie. Dlatego pracując dla międzynarodowych firm zazwyczaj jest możliwość ustalenia z pracodawcą tego, aby wynagrodzenie wpłacane było w innej walucie.
W jakiej walucie brać kredyt hipoteczny – euro czy złotówki?
Kolejną kwestią z jaką trzeba się zmierzyć myśląc o kredycie hipotecznym w euro jest wkład własny. Jest on znacząco wyższy niż przy kredytach złotówkowych i najczęściej wynosi ok. 20-30%. Zatem myśląc o zaciągnięciu kredytu w euro trzeba być na to gotowym. Również i okres kredytowania różni się w porównaniu do kredytu hipotecznego w złotówkach. Kredyt hipoteczny w złotych zazwyczaj udzielany jest na 30 lat, podczas gdy kredyt hipoteczny w euro na maksimum 20 lat, a w niektórych bankach i 15 lat. Krótszy okres kredytowania wiąże się z niższymi kosztami kredytu, a zarazem wyższą ratą niż przy kredycie zaciągniętym w złotych.
Zaletą kredytu hipotecznego w euro będzie m.in.
- niższa marża w porównaniu z kredytami złotowymi
- niższe koszty kredytu, w tym oprocentowanie
- brak ryzyka kursowego
Co do samej procedury udzielania kredytu w euro to nie różni się ona znacząco w stosunku do kredytów udzielanych w złotówkach. Należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek kredytowy, a bank musi zbadać Twoją zdolność kredytową. Przy obliczaniu zdolności kredytowej oczywiście znaczenie ma nie tylko wysoki dochód, ale również dobra historia kredytowa. Dodatkowym obciążeniem przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego w euro może być jedynie nieco więcej formalności związanych m.in. z koniecznością tłumaczenia dokumentów (m.in. umowa o pracę, zeznanie podatkowe czy zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy).
Kredyt hipoteczny w euro – czy się opłaca – kalkulator
To czy kredyt w euro będzie dla nas odpowiedni zależy od wielu czynników – m.in. wysokości kredytu, naszych dochodów i możliwości płatności wyższych rat kredytowych. Przede wszystkim warto zapoznać się z ofertami kilku banków, które w przypadku kredytów hipotecznych w euro mogą się znacząco od siebie różnić.
Jeżeli stoisz przed dylematem czy wybrać kredyt hipoteczny w euro czy w złotówkach warto skorzystać z naszego kalkulatora. Kalkulator został skonstruowany tak, aby pomóc przyszłemu kredytobiorcy podjąć decyzję czy kredyt w euro jest w danym przypadku opłacalny czy lepiej zdecydować się na kredyt w złotówkach.
Skorzystaj z WIBOR – Kalkulator korzyści i sprawdź ile możesz zyskać.