SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt hipoteczny w euro czy w złotówkach – co lepiej wybrać?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt w złotówkach czy w euro

Po fali kredytów udzielanych we frankach szwajcarskich znaczna część kredytobiorców ostrożniej podchodzi do kredytów związanych z walutą obcą, w tym kredytu hipotecznego w euro. Co ciekawe, obecnie nie jest łatwo kredyt w euro uzyskać. A niektóre banki nawet nie mają ich w swojej ofercie. Czy kredyty hipoteczne w euro są zatem korzystniejsze niż kredyty w złotówkach?

Czytaj również: Kredyt hipoteczny w złotówkach

Kredyt hipoteczny w euro – wymagania

Przede wszystkim, aby uzyskać kredyt w euro należy zarabiać w tej walucie. Jest to wymóg wynikający z Rekomendacji S, którą banki muszą stosować. Jeżeli więc zarabiasz w złotówkach bank nie udzieli Ci kredytu w euro.

Inaczej sytuacja przedstawia się, gdy przykładowo jedno z małżonków zarabia w złotówkach a drugie w euro. Wówczas jest szansa, że bank udzieli Ci takiego kredytu, a szansa ta wzrasta gdy dochód w euro jest większy niż ten w złotówkach.

Przykładowo Alior bank oferuje kredyt hipoteczny w euro dla klientów, których dochody netto w walucie indeksacji są dochodami dominującymi i wynoszą nie mniej niż 5 tys. PLN netto (zachowanie zgodności waluty kredytu i najwyższych dochodów przyjmowanych do oceny zdolności kredytowej). Jeżeli zarabiasz w euro sprawdź czy zaciągnięcie kredytu hipotecznego w euro będzie dla Ciebie opłacalne korzystając z naszego kalkulatora opłacalności kredytu w euro. W ten sposób dowiesz się który z kredytów hipotecznych – w euro czy w złotówkach będzie dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Warto wiedzieć, że nie ma znaczenia, w jakim kraju osoba ubiegająca się o kredyt pracuje, a ważna jest waluta, w której uzyskuje wynagrodzenie. Dlatego pracując dla międzynarodowych firm zazwyczaj jest możliwość ustalenia z pracodawcą tego, aby wynagrodzenie wpłacane było w innej walucie. 

W jakiej walucie brać kredyt hipoteczny – euro czy złotówki?

Kolejną kwestią z jaką trzeba się zmierzyć myśląc o kredycie hipotecznym w euro jest wkład własny. Jest on znacząco wyższy niż przy kredytach złotówkowych i najczęściej wynosi ok. 20-30%. Zatem myśląc o zaciągnięciu kredytu w euro trzeba być na to gotowym. Również i okres kredytowania różni się w porównaniu do kredytu hipotecznego w złotówkach.

Kredyt hipoteczny w złotych zazwyczaj udzielany jest na 30 lat, podczas gdy kredyt hipoteczny w euro na maksimum 20 lat, a w niektórych bankach i 15 lat. Krótszy okres kredytowania wiąże się z niższymi kosztami kredytu, a zarazem wyższą ratą niż przy kredycie zaciągniętym w złotych.

Zaletą kredytu hipotecznego w euro będzie m.in.

  • niższa marża w porównaniu z kredytami złotowymi
  • niższe koszty kredytu, w tym oprocentowanie
  • brak ryzyka kursowego

Co do samej procedury udzielania kredytu w euro to nie różni się ona znacząco w stosunku do kredytów udzielanych w złotówkach. Należy złożyć odpowiednio wypełniony wniosek kredytowy, a bank musi zbadać Twoją zdolność kredytową. Przy obliczaniu zdolności kredytowej oczywiście znaczenie ma nie tylko wysoki dochód, ale również dobra historia kredytowa.

Dodatkowym obciążeniem przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego w euro może być jedynie nieco więcej formalności związanych m.in. z koniecznością tłumaczenia dokumentów (m.in. umowa o pracę, zeznanie podatkowe czy zaświadczenie o zarobkach od pracodawcy).

Kredyt hipoteczny w euro – czy się opłaca – kalkulator

To czy kredyt w euro będzie dla nas odpowiedni zależy od wielu czynników – m.in. wysokości kredytu, naszych dochodów i możliwości płatności wyższych rat kredytowych. Przede wszystkim warto zapoznać się z ofertami kilku banków, które w przypadku kredytów hipotecznych w euro mogą się znacząco od siebie różnić.

Jeżeli stoisz przed dylematem czy wybrać kredyt hipoteczny w euro czy w złotówkach warto skorzystać z naszego kalkulatora. Kalkulator został skonstruowany tak, aby pomóc przyszłemu kredytobiorcy podjąć decyzję czy kredyt w euro jest w danym przypadku opłacalny czy lepiej zdecydować się na kredyt w złotówkach.

Skorzystaj z WIBOR – Kalkulator korzyści i sprawdź ile możesz zyskać.


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?

Kredyt hipoteczny – oprocentowanie stałe czy zmienne?
Wielu kredytobiorców wobec problemu wysokich kosztów oprocentowania kredytu zadaje sobie pytanie o to czy opłaca się przejść z oprocentowania zmiennego...

Kto ustala WIBOR?

Kto ustala WIBOR?
WIBOR to wskaźnik obecny m.in. w umowach kredytów złotówkowych o zmiennym oprocentowaniu. Od wysokości wskaźnika WIBOR zależy rata naszego kredytu....

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie kredytu hipotecznego – co to jest kredyt refinansowy?
Zawierając umowę kredytu hipotecznego wiążemy się stosunkiem prawnym z bankiem na wiele lat. W tym okresie może dojść do różnego...