SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt a powódź

Data ostatniej aktualizacji:

Powódź, jaka ostatnio dotknęła nasz kraj, to olbrzymia tragedia dla wielu rodzin. Niestety te szczególne okoliczności nie powodują z automatu, że raty zaciągniętego kredytu są odraczane. Kredyty, które często zaciągane były, na budowę domów, które ucierpiały w powodzi, trzeba spłacać. Rząd jednak deklaruje pomoc. Zgodnie z zapowiedziami osoby, które zostały poszkodowane przez powódź, otrzymają bezzwrotną pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Na jaką pomoc mogą liczyć?

Pomoc dla powodzian – Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Rząd przygotował wsparcie dla powodzian, którzy spłacają kredyty hipoteczne zaciągnięte na nieruchomość, która ucierpiała w wyniku powodzi.  Pomoc ta ma być pomocą bezzwrotną, świadczoną przez Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Fundusz ten ma spłacić za kredytobiorcę 12 rat kredytu hipotecznego. Dzięki temu kredytobiorcy, chociaż częściowo będą mogli skupić się i przeznaczyć swoje środki na odbudowę domów.

Jak skorzystać z pomocy?

Co istotne, pomoc dla kredytobiorców nie jest automatyczna. A zatem, jeżeli kredytobiorca chce skorzystać z pomocy musi złożyć wniosek. Na tę chwilę dokładna data rozpoczęcia przyjmowania wniosków nie została jeszcze określona. Należy jednak spodziewać się, że będzie to już niebawem. Możliwość składania wniosków ma być zarówno przez Internet, jak i osobiście.

Część z banków zapowiedziało już, że kredytobiorcy, których majątki ucierpiały w wyniku powodzi, mogą liczyć na zawieszenia spłaty kredytu bez odraczania rat i bez dodatkowych kosztów. Skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez banki także będzie wymagało złożenia stosownego wniosku. Jeżeli masz kredyt, warto skontaktować się ze swoim bankiem.

Unieważnienie WIBOR ze wsparciem kancelarii prawnej

Obecnie coraz częściej kredytobiorcy decydują się na pozwanie banku o WIBOR. Ostatnie wiadomości o skierowaniu pytań prejudycjalnych w sprawie WIBOR do TSUE tylko zwiększyły to zainteresowanie. W sprawach taki warto skorzystać z profesjonalnego podmiotu, jakim jest kancelaria WIBOR. Wstępną wartość możliwego do uzyskania roszczenia można wyliczyć za pomocą prostego w obsłudze narzędzia, jakim jest kalkulator WIBOR.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 9 października 2015 r. o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.

Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.

Stopy procentowe w grudniu 2024 r.
Gwiazdkowego prezentu dla kredytobiorców nie będzie. Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała, że główna stopa NBP stopa referencyjna w...

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!

Sąd Okręgowy w Suwałkach usuwa WIBOR z umowy kredytu! Świetne wieści dla kredytobiorców!
4 października 2024 roku Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał przełomowy wyrok w sprawie kredytu złotówkowego opartego o stawkę WIBOR (sygn....

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?

Co o WIBORZE pisze BNP Paribas Bank w swoim raporcie finansowym?
Banki co kilka miesięcy wydają raporty, w których opisują swoją sytuację finansową, w tym m.in. przepływy, ryzyka, zobowiązania. W raporcie...