Kredyt 0% był jedną z flagowych obietnic nowego rządu w jesiennej kampanii wyborczej. Po wygranych wyborach ruszył pracę nad kształtem ustawy mającej regulować kwestie kredytu 0%. Ustawa wciąż nie została uchwalona, prowadzone są konsultacje społeczne, a ostatnio pojawiły się informacje, że jej uchwalenie jest poważnie zagrożone.
Żeby realnie myśleć o przegłosowaniu ustawy o kredycie 0% za projektem ustawy powinna opowiedzieć się cała koalicja rządząca. Przewodniczący Polski2050 wskazał natomiast ostatnio, że jest przeciwnikiem kredytu 0% i wolałby skupić się na zwiększeniu budowy mieszkań państwowych.
Taki głos z pewnością jest odpowiedzią na nastroje społeczne. Coraz więcej osób obawia się, że jedynym beneficjentem kredytu 0% będą banki. Doświadczenie z kredytem 2% uczy bowiem, że w praktyce znacznie wywindował on ceny mieszkań, sprawiając, że dla całej rzeszy ludzi (zwłaszcza tych, którzy nie załapali się na kredyt 2%) stały się one jeszcze mniej dostępne. Jaki los czeka więc kredyt 0%? Przekonamy się najpewniej w najbliższych tygodniach.
Pozew WIBOR ze wsparciem kancelarii
Osoby, które nie czekały na kredyt 0% i podpisały umowę o kredyt WIBOR powinny natomiast rozważyć pozwanie banku o unieważnienie WIBOR. Coraz częściej słyszy się, że kredyty WIBOR mogą zawierać, podobnie jak ma to miejsce w kredytach frankowych, klauzule abuzywne skutkujące ich nieważnością. Jeżeli macie Państwo taki kredyt zapraszamy do kontaktu – kancelaria WIBOR kompleksowo przeanalizuje Państwa umowę kredytową.
Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162