SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Kredyt 0% zagrożony?

Data ostatniej aktualizacji:

Kredyt 0% zagrożony?

Kredyt 0% był jedną z flagowych obietnic nowego rządu w jesiennej kampanii wyborczej. Po wygranych wyborach ruszył pracę nad kształtem ustawy mającej regulować kwestie kredytu 0%. Ustawa wciąż nie została uchwalona, prowadzone są konsultacje społeczne, a ostatnio pojawiły się informacje, że jej uchwalenie jest poważnie zagrożone.

Żeby realnie myśleć o przegłosowaniu ustawy o kredycie 0% za projektem ustawy powinna opowiedzieć się cała koalicja rządząca. Przewodniczący Polski2050 wskazał natomiast ostatnio, że jest przeciwnikiem kredytu 0% i wolałby skupić się na zwiększeniu budowy mieszkań państwowych.

Taki głos z pewnością jest odpowiedzią na nastroje społeczne. Coraz więcej osób obawia się, że jedynym beneficjentem kredytu 0% będą banki. Doświadczenie z kredytem 2% uczy bowiem, że w praktyce znacznie wywindował on ceny mieszkań, sprawiając, że dla całej rzeszy ludzi (zwłaszcza tych, którzy nie załapali się na kredyt 2%) stały się one jeszcze mniej dostępne. Jaki los czeka więc kredyt 0%? Przekonamy się najpewniej w najbliższych tygodniach.

Pozew WIBOR ze wsparciem kancelarii

Osoby, które nie czekały na kredyt 0% i podpisały umowę o kredyt WIBOR powinny natomiast rozważyć pozwanie banku o unieważnienie WIBOR. Coraz częściej słyszy się, że kredyty WIBOR mogą zawierać, podobnie jak ma to miejsce w kredytach frankowych, klauzule abuzywne skutkujące ich nieważnością. Jeżeli macie Państwo taki kredyt zapraszamy do kontaktu – kancelaria WIBOR kompleksowo przeanalizuje Państwa umowę kredytową.

Autor: radca prawny Maciej Fiedorowicz, nr wpisu WA-15162


Sebastian Frejowski

Doktor nauk prawnych

Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Stypendysta Królowej Holenderskiej oraz Académie de droit international de La Haye, EUI we Florencji. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw przed sądem w tym w sprawach precedensowych (spory frankowe, , opcje walutowe, wskaźnik Libor). Specjalizuje się w prawie bankowym, rynku kapitałowym, prawie papierów wartościowych. Doradza zarządzającym funduszami, towarzystwom funduszy inwestycyjnych oraz domom maklerskim w sprawach szeroko pojętego rynku finansowego. Prowadzi obsługę prawną podmiotów rynku kapitałowego, w tym spółek publicznych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych i New Connect. Jest autorem i współautorem kilkunastu artykułów związanych z rynkiem kapitałowym, rynkiem papierów wartościowych w tym wystąpień do organów ochrony prawnej (KNF, UOKIK).

Oceń artykuł:

Średnia ocen użytkowników: 5.0

(Na podstawie 198 opinii)

Inne wpisy z tej kategorii

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?

Ruszyły wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe, a więc zawieszenie płatności raty kredytu można uzyskać już w czerwcu! Aby jednak wstrzymać płatność raty należy wcześniej...

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?

Czy unieważnienie umowy kredytowej w złotówkach jest bardziej skomplikowane niż w innych walutach?
Unieważnienie umowy kredytowej, zarówno w złotówkach, jak i w innych walutach, może być skomplikowane, jednak stopień trudności może różnić się...

Co dalej z kredytem zero procent?

Co dalej z kredytem zero procent?
Polacy w dalszym ciągu czekają na obiecany kredyt zero procent. Do 17 maja 2024 roku trwał etap konsultacji. Na ostateczną...