SPRAWDŹ ILE MOŻESZ ODZYSKAĆ
Skip to content

Jakie opóźnienia trafiają do BIK?

Data ostatniej aktualizacji:

Jakie opóźnienia trafiają do BIK

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) w Polsce gromadzi informacje na temat historii kredytowej i zadłużenia konsumentów. W BIK znajdują się dane zarówno dotyczące terminowej spłaty zobowiązań, ale także te dotyczące braku terminowych spłat zobowiązań przez dłużnika. BIK gromadzi dane dotyczące różnych rodzajów zobowiązań, takich jak kredyty, pożyczki, karty kredytowe, debety czy leasing. Opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych mogą trafić do BIK, jeśli przekraczają pewne określone limity czasowe. Kiedy BIK może przeszkodzić w pożyczeniu pieniędzy?

Czytaj również: Jak usunąć spłacone kredyty z BIK?

Co kryje się pod skrótami BIK i BIG?

BIK to inaczej Biuro Informacji Kredytowej S.A. – przedsiębiorstwo założone przez Związek Banków Polskich i banki prywatne, którego głównym celem jest gromadzenie, przetwarzanie i udostępnianie informacji na temat historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i innych firm pożyczkowych.

BIG to inaczej Biuro Informacji Gospodarczej – instytucja gromadząca, przechowująca i udostępniająca dane o nierzetelnych dłużnikach.

Opóźnienie a wpisanie do BIK

To po jakim czasie od braku płatności raty wpis pojawi się w BIK zależy m.in. od danego banku i jego polityki wewnętrznej. Warto zauważyć, że zgłaszanie informacji o opóźnieniach do BIK jest praktyką stosowaną przez większość banków i instytucji finansowych, ale nie jest to wymóg obowiązkowy. Nie wszystkie opóźnienia muszą być zgłaszane do BIK.

Długotrwałe opóźnienia, powodujące wpis do BIK mogą negatywnie wpływać na zdolność kredytową i ewentualną zdolność do uzyskania nowych kredytów lub pożyczek w przyszłości. Dlatego też zawsze warto dbać o terminową spłatę swoich zobowiązań finansowych, aby uniknąć negatywnych konsekwencji w postaci opóźnień zgłaszanych do BIK.

Jakie dane i kiedy trafiają do BIK?

Do BIK przekazywane są zarówno dane pozytywne tj. dotyczące terminowych spłat zobowiązań, jak i dane negatywne – dokumentujące zadłużenie. Dotyczą one wszystkich rachunków kredytowych prowadzonych przez banki, czy SKOK-i. Wraz z tymi danymi ujawniane są dane osobowe kredytobiorcy, tak by możliwym było przypisanie informacji kredytowej do konkretnej osoby.

Czym grozi opóźnienie w spłacie kredytu?

Jeżeli nie masz kłopoty finansowe i zalegasz z płatnością rat grozi Ci nie tylko wpisanie do BIK. Instytucja finansowa w pierwszym kroku przypomni Ci o zaległej płatności. Można spodziewać się wysłania przez bank upomnień, smsów czy też wezwania do zapłaty.

BIK opóźnienie do 30 dni nie stanowi jeszcze z reguły bardzo dużego problemu z punktu widzenia kredytobiorcy. Zwykle przy opóźnieniu wynoszącym ponad 60 dni (w zależności od warunków umowy) bank wypowiada umowę kredytu, a następnie kieruje sprawę do sądu. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań jest kontakt z bankiem. Bowiem bank może przykładowo zaproponować wstrzymanie płatności kilku rat czy też zmniejszenie wysokości raty przy wydłużeniu okresu kredytowania. To zaś może pomóc kredytobiorcy odzyskać równowagę finansową.

Jak usunąć wpis w BIK?

Zgodnie z przepisami to czy można usunąć dane z BIK jest uzależnione od tego ile wynosiło nasze opóźnienie w spłacie zobowiązania. Jeżeli opóźnienie przekroczy 60 dni i jednocześnie minęło kolejnych 30 dni od momentu wysłania informacji przez bank o zamiarze przetwarzania danych, to mogą być one przetwarzane przez 5 lat. Jak długo w BIK po spłacie zadłużenia będą nasze dane? Niestety, w wypadku opisanym powyżej, przez 5 lat nie ma możliwości usunięcia tego wpisu.

Jeżeli natomiast nasze opóźnienie jest mniejsze niż 60 dni wpis w BIK może zostać usunięty na skutek cofnięcia zgody na przetwarzanie danych przez kredytodawcę. Zgoda na przetwarzanie danych może zostać cofnięta w dowolnym czasie bez podawania konkretnego powodu.

Sprawdź: Kalkulator WIBOR.

Co dzieje się z danymi w BIK, jeśli zobowiązanie było spłacane terminowo?

Po spłacie całego kredytu dane o kredytobiorcy nie będą widoczne dla innych instytucji finansowych, chyba że kredytobiorca wyraził na to zgodę. Jeżeli nie mieliśmy zaległości w spłacie kredytu, to pozostawienie danych o prawidłowo spłacanym zadłużeniu może być korzystne dla kredytobiorcy. Pozytywna historia kredytowa zwiększa szanse na uzyskanie kredytu w przyszłości.

Kiedy możemy znaleźć się na liście dłużników?

Wiele osób zastanawia się z pewnością kiedy trafia się do BIK? Spóźniłem się z ratą kredytu, czy zostałem wpisany do BIK – takie pytanie spędza sen z powiek wielu kredytobiorców. Wszystko zależy od polityki danego banku. Najczęściej po upływie 60 dni od terminu spłaty zaległości bank wypowiada umowę i zgłasza dłużnika do BIK.

Jak sprawdzić BIK?

Aby sprawdzić informacje jakie są dostępne w BIK należy dokonać rejestracji na portalu Biura Informacji Kredytowej. Wówczas można pobrać raport BIK, czyli zestawienie wszystkich informacji na temat Twojej historii kredytowej. W raporcie BIK będą widoczne dane m.in. odnośnie tego czy spłata zobowiązań była terminowa czy też występowały opóźnienia. Koszt uzyskania takiego raportu BIK to 39 zł.

Warto sprawdzić swoją historię kredytową chociażby z tego powodu, że zdarzają się błędy i czasami do BIK omyłkowo wpisywane są opóźnienia u kredytobiorców, którzy regularnie spłacają zaciągnięte zobowiązania.  Aby usunąć błędne dane z BIK należy złożyć odpowiedni wniosek o ich korektę.

Klauzule abuzywne w umowach kredytowych złotówkowych

Pozew WIBOR

Niektórym z kredytobiorców spłacającym kredyty hipoteczne w złotówkach w ostatnim czasie raty kredytowe wzrosły nawet dwukrotnie. Nie powinno więc dziwić to, że wielu kredytobiorców szuka rozwiązania jak je obniżyć. Sposobem na obniżenie rat może być usunięcie wskaźnika WIBOR z umowy. Coraz więcej kredytobiorców decyduje się w tym celu na pozew WIBOR do sądu. Warto skorzystać w tym przypadku z usług kancelarii prawnej. Kancelaria WIBOR w pierwszym kroku dokona analizy umowy kredytowej. Po analizie umowy może się okazać, że są szanse na uwolnienie się od umowy kredytowej wskutek jej wadliwości.

Źródło: https://www.bik.pl/poradnik-bik/nie-mialem-opoznien-a-bank-wpisal-mnie-do-bik